6 obszarów dezynfekcji w parkach

Obszary dezynfekcji w parkach

(zdj. Unsplash)

Dezynfekcja przestrzeni publicznej staje się powoli normą. To czynność niezbędna w nowej, pandemicznej rzeczywistości. Warto jednak nadmienić, że proces dezynfekcji w parkach odbywał się zawsze, choć w nieco mniejszej częstotliwości niż dzisiaj. Wydawać by się mogło, że w parku nie ma za wiele obszarów do dezynfekcji, w końcu w dużej mierze znajdziemy tam roślinność. Oczywistym są wszelkie miejsca siedzące. Niemniej jednak w wielu parkach znajdziemy przynajmniej kilka elementów małej architektury, które również wymagają dezynfekcji. Co dzisiaj trzeba dezynfekować w parku i jak przeprowadzić proces dezynfekcji w sposób bezpieczny?

Jakie znaczenie mają dla nas parki?

Park jest miejscem, do którego bardzo często uciekamy od ulicznego zgiełku. To tutaj miastowi mogą obcować z przyrodą i ładować przysłowiowe baterie. Do parku wychodzimy w celach wypoczynkowych, sportowych lub rekreacyjnych. Dla wielu obiekty zieleni są pewnego rodzaju odskocznią od codzienności i doskonałym sposobem na relaks. Przeprowadzono wiele badań, które ujawniają pozytywny wpływ natury na obniżenie poziomu stresu. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan przeprowadzili eksperyment, który wykazał znaczny spadek kortyzolu u osób mających kontakt z naturą. Według nich wystarczy dwudziestominutowy spacer po parku lub lesie, aby poziom hormonu stresu znacząco się obniżył.

W czasie niepewności, jaką serwuje nam obecna pandemia, potrzebujemy takich miejsc i możliwości. Parki, skwery czy lasy tętnią więc życiem. Aby jednak wycieczka do parku była owocna, potrzebujemy dzisiaj gwarancji, że jest to miejsce wolne od drobnoustrojów i w pełni dla nas bezpieczne. Dlatego też w czasie pandemii znacznie częściej przeprowadzana jest dezynfekcja parków.

Dezynfekcja w parkach, czyli strefa relaksu w deszczu środka biobójczego

Proces dezynfekcji w parku przebiega podobnie, jak w przypadku innych miejsc w przestrzeni publicznej. W przypadku tego typu obiektów, mamy do czynienia głównie z elementami małej architektury, które wymagają regularnej dezynfekcji. Dlatego też najważniejszymi obszarami są:

  • wszelkie miejsca siedzące,
  • siłownie na wolnym powietrzu,
  • place zabaw,
  • altany,
  • stojaki na rowery,
  • ciągi piesze.

Każdy z tych obszarów wymaga dokładnej dezynfekcji z wykorzystaniem profesjonalnego środka biobójczego. Niezwykle ważne jest, aby wykazywał on skuteczność również w walce z wirusami, w tym koronawirusami. Oczywiście preparaty do dezynfekcji z zasady powinny być także bakteriobójcze i grzybobójcze. Tylko taki środek będzie gwarantował skuteczność i odpowiednio zahamuje rozwój patogenów.

Czym dezynfekować parki?

Większość obszarów poddawanych dezynfekcji wykonana jest z metalu oraz drewna i tworzywa sztucznego. W związku z powyższym, przy częstym czyszczeniu należy stosować takie preparaty, które nie będą miały negatywnego wpływu na dezynfekowane powierzchnie. Niestety większość produktów do dezynfekcji produkowana jest na bazie alkoholu. Tego typu środki można stosować bezpiecznie tylko na tych powierzchniach, które są odporne na jego działanie. W przeciwnym wypadku może dojść do trwałego zniszczenia powłoki i w efekcie spowodować liczne uszkodzenia danych elementów. Dlatego też zdecydowanie lepiej jest stosować chlorowe preparaty do dezynfekcji. Do tej grupy zalicza się Clinex DEZOFast, który jest wysokowydajnym środkiem bakteriobójczym, grzybobójczym oraz wirusobójczym.

Preparat ten wykazuje szerokie spektrum działania, dlatego też wykorzystywany jest w wielu branżach jako podstawowy środek dezynfekujący. Został przebadany laboratoryjnie przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, gdzie udowodniono jego wysoką skuteczność. Co więcej, w raporcie dr Sułowicza czytamy, że Clinex DEZOFast jest znacznie skuteczniejszy w dezynfekcji, niż alkohol etylowy 61%. To dodatkowy argument przemawiający za jego wyborem.

Preparaty na bazie alkoholu znacznie szybciej odparowują, przez co obszar poddawany dezynfekcji może nie zostać poprawnie oczyszczony z patogenów. W przypadku Clinex DEZOFast roztwór znacznie dłużej utrzymuje się na powierzchni, gwarantując tym samym lepszą skuteczność biobójczą. W dezynfekcji na świeżym powietrzu ma to ogromne znaczenie.

Clinex DEZOFast to lider wśród preparatów dezynfekujących marki Clinex

Clinex to wiodąca marka profesjonalnych środków czystości, które wykorzystywane są w wielu firmach sprzątających. Chcąc zagwarantować najwyższą jakość i równie wysoką skuteczność, marka Clinex przeprowadza liczne badania i testy oferowanych preparatów. To daje jej przewagę nad konkurencją i pozwala stworzyć środki wysokowydajne, skuteczne, ale i bezpieczne oraz proste w użytkowaniu.

Szybka dezynfekcja powierzchni w parkach z wykorzystaniem preparatu DEZOFast będzie dziecinnie prosta. Ponadto znajdziemy w ofercie również skoncentrowaną wersję – Clinex DEZOFast koncentrat, która pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. To jednak niejedyna zaleta koncentratu. Produkt w tej wersji pozwala przygotować roztwór dezynfekujący w stężeniu odpowiadającym czyszczonym powierzchniom. Postępując zgodnie z instrukcją producenta, można szybko i bezpiecznie przygotować profesjonalny środek biobójczy do dezynfekcji wszystkich obszarów w parkach i nie tylko. Z uwagi na swój skład, nawet przy częstym stosowaniu nie wykazuje degradacyjnego wpływu na czyszczone powierzchnie.