„Aktywne” polimery w produktach do bieżącego utrzymania czystości

Aktywne polimery

(zdj. pxhere)

Chemia gospodarcza ewoluuje od lat. Skład produktów chemicznych drastycznie ulega ciągłym przemianom. Coraz częściej zdarza się, że chcemy uzyskać produkt nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny w użyciu. Czy jest to możliwe ? Otóż tak.

Do czego stosowane są polimery?

Naukowcy od lat pracują nad innowacyjnymi surowcami np.: detergenty posiadające niską zawartość nieprzereagowanych substratów, dzięki czemu możemy zmniejszyć ilość surowca w recepturze, nie zmniejszając skuteczności produktu. Wszelakie polimery, których niewielka ilość może zmienić skuteczność receptur nawet o kilkadziesiąt procent. Ko-surfaktanty, których zadanie polega na zwiększeniu rozpuszczalności składników zawartych w recepturach, super zwilżacze, które poprawiają skuteczność działania produktów i wiele innych skutecznych dodatków.

Polimery z efeketem hydrofobowym

Dodatek polimerów do receptury może przynieść niezliczoną ilość korzyści. W produktach do mycia powierzchni zmywalnych, takich jak: podłogi, ściany, stal, może zapewnić nam efekt hydrofobowy, odpychanie cząstek wody. Dodatkowo zapobiega powstawaniu smug oraz plam np. z twardej wody.  Przyspiesza wysychanie powierzchni, co jest bardzo korzystne szczególnie w miejscach o nasilonym ruchu. Kolejną cechą jest pogłębienie naturalnego koloru czyszczonej powierzchni oraz pozostawienie delikatnego połysku.

Produkty takie, stosowane systematycznie, wypełniają nam mikropęknięcia na powierzchni, dzięki temu zabrudzenia nie wnikają w strukturę materiału, a kolejne mycie jest dużo łatwiejsze.  Podsumowując, stosując systematycznie produkty zawierające w składzie innowacyjne polimery, zapewniamy wydłużenie eksploatacji powierzchni, estetykę na wysokim poziomie oraz łatwiejsze utrzymanie bieżącej czystości. Produkty, które spełniają te wszystkie parametry to Clinex FloralClinex Blink, Clinex Glazur oraz Clinex Wood/Panel

Polimery z efeketem hyfrofilowym

Kolejnym rodzajem polimerów są polimery zapewniające efekt hydrofilowy, w którym kąt zwilżania jest mały dzięki czemu woda rozpływa się po powierzchni. Działanie powłok hydrofilowych polega na równomiernym rozkładzie cząsteczek wody. Krople łączą się ze sobą i tworzą warstwę, która szybko spływa i odparowuje nie pozostawiając smug. Produktem, który posiada ten efekt jest Clinex W3 Active Shield a dodatkową cechą zapewnioną przez obecność polimeru jest wybłyszczenie mytej powierzchni i ochrona przed wnikaniem zabrudzeń (np. z wody, czy kosmetyków).

Większość produktów rynkowych o takim przeznaczeniu posiada efekt hydrofobowy, produkty o takich właściwościach powodują, że powierzchnia nimi pokryta odpycha wodę, ponieważ kąt zwilżania wody jest wysoki. Jest to kąt utworzony przez powierzchnię i płaszczyznę styczną do powierzchni cieczy. Im większy kąt zwilżenia tym mocniej dana powierzchnia odpycha wodę. W efekcie na powierzchni tworzą się krople wody, które wysychając pozostawiają ślady. Dodatkowo musimy wspomnieć, polimery te nie mają tendencji do nawarstwiania się na powierzchni, po czasie wypłukują się, czyli nie musimy używać dodatkowych produktów w celu ich usunięcia.    

Skuteczność dodatków polimerowych

Produkty do mycia szyb coraz częściej wzbogacone są o wszelakie dodatki, jak: polimery czy tez super zwilżacze, aby substancja myjąca mogła wniknąć pod zabrudzenie. Innowacyjne i przyjazne dla środowiska polimery mają szeroki wachlarz właściwości. Począwszy od hydrofilizowania danej powierzchni, np. zapobiegając skraplaniu się pary wodnej, czy zabezpieczaniu jej przed osadzaniem się brudu, a co za tym idzie ułatwieniu kolejnego mycia. Skracają czas wysychania i zapobiegają powstawaniu smug, co znacznie podnosi jakość produktu. W linii porduktów Clinex – takim produktem jest Clinex Nano Protect Glass.

Wysoka skuteczność dodatków polimerowych w produktach chemii sprzątającej zauważalna jest już po kilku zastosowaniach. Produkty takie są bezpieczniejsze dla użytkownika, gdyż posiadają niższą zawartość agresywnych, szkodliwych dodatków, a proces modyfikacji powierzchni zauważamy podczas kolejnego mycia, gdyż nie wymaga od nas już tak dużego nakładu pracy. Powierzchnie takie wyglądają estetyczniej i dłużej możemy cieszyć się czystą powierzchnią.