Czyszczenie posadzek żywicznych

Posadzki z żywicy

(zdj. Flickr)

Stosowane dawniej, przede wszystkim w garażach, na tarasach czy pomieszczeniach gospodarczych lub przemysłowych, podłogi z żywicy epoksydowej oraz poliuretanowej coraz częściej odnajdują również zastosowanie w mieszkaniach czy domach rodzinnych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, kiedy chcemy utrzymać nasze lokum w stylu minimalistycznym. Jest też szczególnie polecane alergikom. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość opracowania takiej podłogi z efektem 3D, który na pewno będzie bardzo przykuwał uwagę wszystkich gości.

Rodzaje posadzek żywicznych

Na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów posadzek żywicznych – w zależności od montażu, pomieszczenia, zastosowania czy eksploatacji.

Pierwszy typ to posadzka żywiczna cienkowarstwowa, czyli jak sama nazwa wskazuje – są to cienkie, bo mające około 0,5 mm grubości podłogi, które jako jedyne możemy wykonać samodzielnie bez użycia specjalistycznych narzędzi. Ich główną wadą jest wytrzymałość i przez to nie nadają się do pomieszczeń kuchennych, przedpokojów czy salonów.

Następnym typem podłóg żywicznych są posadzki grubowarstwowe. Są to podłogi, do których montażu potrzebujemy wynająć profesjonalną ekipę. Sam proces montażu bardzo przypomina wylewanie zaprawy samopoziomującej. Posadzki te są – w porównaniu do cienkowarstwowych – o wiele grubsze, bo ich grubość waha się między 2 a 4 mm. Większa grubość sprawia, że ten rodzaj podłóg jest bardziej wytrzymały, przez co bez problemu nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych. Po nałożeniu takiej podłogi powstaje imponujący efekt przypominający taflę szkła. Wadą tego rodzaju posadzek jest brak odporności na zarysowania oraz zmatowienia.

Ostatni  i zdecydowanie najtrwalszy typ to posadzki gruboziarniste kwarcowe. Jej trwałość wynika przede wszystkim z wypełnienia naturalnym czystym piaskiem. Takie rozwiązanie daje także możliwość stworzenia niespotykanych nigdzie indziej wzorów eksponujących fakturę materiału.

Należy także pamiętać, że występują żywice epoksydowe oraz poliuretanowe. Żywica epoksydowa daje matową powierzchnię. Zatem, jeżeli zależy nam na efekcie połysku musimy dodatkowo ją polakierować. Wadą tej żywicy jest także wrażliwość na promieniowanie UV. Pod wpływem światła słonecznego może zmieniać kolor. Natomiast w przypadku nałożenia żywicy poliuretanowej – po jej nałożeniu, bez konieczności lakierowania, możemy uzyskać gotowe powierzchnie gładkie, jak i matowe. W obu przypadkach zaleca się podklejać meble filcem ze względu na możliwość zarysowania mniej wytrzymałych posadzek.

Jak pielęgnować posadzki żywiczne?

Do codziennej pielęgnacji posadzek żywicznych można stosować standardowe preparaty do utrzymania czystości podłóg. Przykładem takich produktów jest linia Clinex Floral. Są to skoncentrowane, skuteczne preparaty do codziennej pielęgnacji wszelkich wodoodpornych posadzek. Umyte powierzchnie charakteryzują się delikatnym połyskiem. Dodatkowo pozostawiają w pomieszczeniu długotrwały przyjemny zapach. Preparat szybko odparowuje, nie pozostawiając smug ani zacieków. Produkt ten jest dostępny w czterech przyjemnych zapachach.

Następnym przykładem preparatu, który możemy wykorzystać do mycia podłóg żywicznych jest Clinex Nano Protect Floral. Jest to niskopienny preparat czyszczący, posiadający w swoim składzie nanocząsteczki krzemu oraz polimery. Dzięki tym cząsteczkom powierzchnia pozostaje dłużej czysta, a proces kolejnego mycia jest znacznie łatwiejszy. Jego dodatkową zaletą jest zastosowana kompozycja zapachowa, nie zawierająca alergenów.

Jeżeli mamy do wyczyszczenia większą powierzchnię, możemy wykorzystać Clinex M6 – niskopienny uniwersalny produkt do codziennego mycia wodoodpornych posadzek.

Posadzki żywiczne to posadzki mające wiele zalet. Od fantazyjności, jeżeli zdecydujemy się na motyw 3D, poprzez łatwość utrzymania czystości – co jest dużą zaletą dla alergików, aż po dużą wytrzymałość. Przed montażem takiej podłogi musimy się zastanowić nad rodzajem materiału, z którego chcemy ją wykonać, aby móc cieszyć się jej wyglądem przez lata.