Czyszczenie posadzek żywicznych

Posadzki z żywicy

(zdj. Flickr)

Stosowane dawniej, przede wszystkim w garażach, na tarasach czy pomieszczeniach gospodarczych lub przemysłowych, podłogi z żywicy epoksydowej oraz poliuretanowej coraz częściej odnajdują również zastosowanie w mieszkaniach czy domach rodzinnych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, kiedy chcemy utrzymać nasze lokum w stylu minimalistycznym. Jest też szczególnie polecane alergikom. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość opracowania takiej podłogi z efektem 3D, który na pewno będzie bardzo przykuwał uwagę wszystkich gości.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie wyróżniamy rodzaje posadzek żywicznych
  • Gdzie posadzki żywiczne znalazły zastosowanie
  • Czym pielęgnować posadzki żywiczne
  • Czy do mycia posadzek lepiej sprawdzi się czyszczenie ręczne czy mechaniczne

Rodzaje posadzek żywicznych

Na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów posadzek żywicznych – w zależności od montażu, pomieszczenia, zastosowania czy eksploatacji.

Pierwszy typ to posadzka żywiczna cienkowarstwowa, czyli jak sama nazwa wskazuje – są to cienkie, bo mające około 0,5 mm grubości podłogi, które jako jedyne możemy wykonać samodzielnie bez użycia specjalistycznych narzędzi. Ich główną wadą jest wytrzymałość i przez to nie nadają się do pomieszczeń kuchennych, przedpokojów czy salonów.

Następnym typem podłóg żywicznych są posadzki grubowarstwowe. Są to podłogi, do których montażu potrzebujemy wynająć profesjonalną ekipę. Sam proces montażu bardzo przypomina wylewanie zaprawy samopoziomującej. Posadzki te są – w porównaniu do cienkowarstwowych – o wiele grubsze, bo ich grubość waha się między 2 a 4 mm. Większa grubość sprawia, że ten rodzaj podłóg jest bardziej wytrzymały, przez co bez problemu nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych. Po nałożeniu takiej podłogi powstaje imponujący efekt przypominający taflę szkła. Wadą tego rodzaju posadzek jest brak odporności na zarysowania oraz zmatowienia.

Ostatni  i zdecydowanie najtrwalszy typ to posadzki gruboziarniste kwarcowe. Jej trwałość wynika przede wszystkim z wypełnienia naturalnym czystym piaskiem. Takie rozwiązanie daje także możliwość stworzenia niespotykanych nigdzie indziej wzorów eksponujących fakturę materiału.

Czyszczenie posadzek żywicznych

(graf. Clinex)

Należy także pamiętać, że występują żywice epoksydowe oraz poliuretanowe. Żywica epoksydowa daje matową powierzchnię. Zatem, jeżeli zależy nam na efekcie połysku musimy dodatkowo ją polakierować. Wadą tej żywicy jest także wrażliwość na promieniowanie UV. Pod wpływem światła słonecznego może zmieniać kolor. Natomiast w przypadku nałożenia żywicy poliuretanowej – po jej nałożeniu, bez konieczności lakierowania, możemy uzyskać gotowe powierzchnie gładkie, jak i matowe. W obu przypadkach zaleca się podklejać meble filcem ze względu na możliwość zarysowania mniej wytrzymałych posadzek.

Zastosowanie posadzek żywicznych

Posadzki żywiczne przewodzą ładunki elektryczne. Z tego powodu znalazły swoje zastosowanie w magazynach, pomieszczeniach produkcyjnych, biurach, laboratoriach i szpitalach. Znajdują się w nich elektronicznie sterowane maszyny, urządzenia i sprzęty. Wykorzystuje się je również w miejscach, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem i występuje koncentracja gazów łatwopalnych i oparów. Podłoże, na które nakładamy posadzki żywiczne, musi zostać oczyszczone, zagruntowane i wyrównane. Mocuje się też dodatkowo taśmy miedziane odpowiedzialne za odprowadzanie ładunków elektrycznych. Taśmę łączy się z głównym przewodem uziemienia, a niekiedy bezpośrednio z uziemieniem.

Posadzki żywiczne stosuje się nie tylko w halach przemysłowych, placówkach medycznych, biurach, magazynach i sklepach. To rodzaj wykończenia, który znalazł swoje zastosowanie także w budynkach mieszkalnych. Cechują się dużą funkcjonalnością, jak też walorami estetycznymi. Szczególnie popularne są w nowoczesnych domach, gdzie dominują duże przestrzenie. To najpopularniejsze rodzaje podłóg na holu, salonie czy w otwartej kuchni. Są łatwe w utrzymaniu czystości. Sięgając po wysokiej jakości preparaty, zyskujemy lśniącą podłogę bez smug.

Skład posadzek żywicznych

Epoksydowe mogą być dwu- lub trójskładnikowe. Bazą jest zawsze ciekła żywica epoksydowa. W dwuskładnikowej wersji wypełniacz stanowi pigment mineralny i piasek kwarcowy. Natomiast w  trójskładnikowej dodaje się utwardzacz aminowy, którym jest pigmentowany wypełniacz mineralny jedno- lub wielofrakcyjny. W posadzkach poliuretanowych podstawą jest żywica poliuretanowa, a dodatkowymi składnikami wypełniacz, środki modyfikujące, pigmenty mineralne, a niekiedy również rozpuszczalnik organiczny. Posadzki epoksydowo-poliuretanowe składają się z żywicy epoksydowej modyfikowanej poliuretanem. Dodaje się wypełniacz i pigmenty mineralne oraz plastyfikator, środki modyfikujące i modyfikowany utwardzacz aminowy. Akrylowe posadzki żywiczne cechują się składem, bazującym na spoiwie, którym jest roztwór polimeru w monomerze lub monomer. Funkcję utwardzacza pełni nadtlenek benzolu. Akrylową masę dopełnia wypełniacz mineralny.

Posadzki żywiczne w galeriach handlowych

Posadzki żywiczne możemy spotkać również w dużych galeriach handlowych. To najczęściej wybierany rodzaj podłogi dla tego typu obiektów. Jednym z powodów jest również utrzymanie czystości. Podłoga żywiczna w galeriach handlowych czyszczona jest najczęściej maszynowo. Brak szczelin pozwala na łatwe utrzymanie czystości. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest to bardzo korzystne. Aby zachować posadzki w należytej czystości, stosuje się specjalne preparaty czyszczące. Ich zadaniem jest nie tylko usunięcie wszelkich zabrudzeń, ale także pielęgnacja podłogi. Lśniący wygląd nadają im specjalne maszyny czyszczące w połączeniu z odpowiednimi preparatami. Warto tutaj podkreślić, że posadzka żywiczna jest odporna na działanie związków chemicznych. Można więc stosować silnie skoncentrowane środki czystości mające w swoim składzie substancje czynne. 

W jaki sposób pielęgnować posadzki żywiczne?

Do codziennej pielęgnacji posadzek żywicznych można stosować standardowe preparaty do utrzymania czystości podłóg. Przykładem takich produktów jest linia ClinexFloral. Są to skoncentrowane, skuteczne preparaty do codziennej pielęgnacji wszelkich wodoodpornych posadzek. Umyte powierzchnie charakteryzują się delikatnym połyskiem. Dodatkowo pozostawiają w pomieszczeniu długotrwały przyjemny zapach. Preparat szybko odparowuje, nie pozostawiając smug ani zacieków. Produkt ten jest dostępny w czterech przyjemnych zapachach.

Następnym przykładem preparatu, który możemy wykorzystać do mycia podłóg żywicznych jest Clinex Nano ProtectFloral. Jest to niskopienny preparat czyszczący, posiadający w swoim składzie nanocząsteczki krzemu oraz polimery. Dzięki tym cząsteczkom powierzchnia pozostaje dłużej czysta, natomiast proces kolejnego mycia jest znacznie łatwiejszy. Jego dodatkową zaletą jest zastosowana kompozycja zapachowa, nie zawierająca alergenów.

Jeżeli mamy do wyczyszczenia większą powierzchnię, możemy wykorzystać Clinex M6– niskopienny uniwersalny produkt do codziennego mycia wodoodpornych posadzek.

Jak stosować środki do pielęgnacji posadzek żywicznych

Wszystkie wspomniane środki Clinex do czyszczenia posadzek żywicznych to koncentraty, czyli produkty przeznaczone do rozcieńczenia z wodą. Należy połączyć oba składniki w odpowiednich proporcjach. ClinexFloral stosuje się w rozcieńczeniu z wodą w przedziale 25- 200 ml /10 L wody, w zależności od stopnia zabrudzenia. Clinex Nano ProtectFloral w myciu ręcznym i maszynowym łączymy z wodą w proporcjach 50-100 ml/10 l wody. W przypadku środka Clinex M6 Medium przy myciu maszynowym przygotowujemy roztwór 0,5-2% – 50-200 ml na 10 l wody, a przy myciu ręcznym 50 – 500 ml na 10 l wody.

Czyszczenie mechaniczne i ręczne

W przypadku dużych powierzchni zalecamy zastosowanie specjalnych maszyn czyszczących. Nie tylko skutecznie usuwają trudne zabrudzenia w znacznie krótszym czasie, ale również znacznie ułatwiają pracę osobie sprzątającej. Do czyszczenia maszynowego przeznaczone są produkty Clinex Nano ProtectFloral i Clinex M6 Medium. W pomieszczeniach o małej powierzchni można czyścić posadzki ręcznie z wykorzystaniem mopa.

Posadzki żywiczne to posadzki mające wiele zalet. Od fantazyjności, jeżeli zdecydujemy się na motyw 3D, poprzez łatwość utrzymania czystości – co jest dużą zaletą dla alergików, aż po dużą wytrzymałość. Przed montażem takiej podłogi musimy się zastanowić nad rodzajem materiału, z którego chcemy ją wykonać, aby móc cieszyć się jej wyglądem przez wiele lat.

Posadzka żywiczna to podłoga na lata

Wylewki żywiczne cechują się wyjątkowym atutem długoletniej trwałości. Inwestując w takie posadzki, wiemy, że inwestujemy w podłogę na lata. Warunkiem takiego stanu rzeczy jest postawienie na porządnej jakości posadzki oraz oczywiście prawidłowa ich pielęgnacja. Nie można oszczędzać ani na materiale, ani na środkach czystości. Warto stawiać na najwyższą jakość produktów, które pozwolą zachować podłogi w nienagannym stanie. Sięgając po produkty marki Clinex, zyskujemy pewność prawidłowej pielęgnacji. Składniki aktywne zawarte w środkach czyszczących zagwarantują nie tylko czystość i świeżość, ale także odpowiednią konserwację podłogi.

Podsumowanie

  • Wśród posadzek żywicznych wyróżnić możemy posadzki żywiczne cienkowarstwowe, grubowarstwowe, gruboziarniste kwarcowe, epoksydowe oraz poliuretanowe.
  • Posadzki żywiczne znalazły swoje zastosowanie w magazynach, pomieszczeniach przemysłowych i produkcyjnych, biurach, szpitalach, laboratoriach, ale też w budynkach mieszkalnych.
  • Do pielęgnacji posadzek żywicznych stosujemy standardowe preparaty do utrzymania czystości podłóg, jak ClinexFloral, Clinex Nano ProtectFloral i Clinex M6.
  • Środki są w postaci koncentratów, które rozcieńczamy z wodą w odpowiednich proporcjach w zależności od stopnia zabrudzenia i metody mycia – ręczna i mechaniczna.
  • Mycie mechaniczne lepiej zastosować na większych powierzchniach, stosując do tego odpowiedni produkt – Clinex Nano ProtectFloral i Clinex M6 Medium