Dezynfekcja powierzchni

Dezynfekcja powierzchni

(zdj. pxhere)

Bakterie, wirusy i grzyby są właściwie wszędzie. Znajdują są one na przedmiotach codziennego użytku, na urządzeniach gastronomicznych, sanitarnych, klamkach, a nawet we wdychanym powietrzu. Niektóre z nich są dla nas niebezpieczne, a obecność innych jest niezbędna dla naszego zdrowia. Aby chronić się przed tymi stanowiącymi zagrożenie, należy przeprowadzać dezynfekcję. Szczególnie w miejscach użyteczności publicznej, w których dezynfekcja wymagana jest „z urzędu” w celu eliminacji zagrożenia. Należą do nich: placówki medyczne, hotele, akademiki, przedszkola, szkoły, gabinety kosmetyczne, obiekty gastronomiczne.

Co oznacza dezynfekcja i jej rodzaje?  

Dezynfekcja ma na celu niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych i ich przetrwalników, w tym wirusów, bakterii i innych patogenów. Jednak zabieg ten nie powoduje całkowitej eliminacji drobnoustrojów, czyli dezynfekowany materiał nie pozostaje jałowy. Pełną jałowość osiąga się w procesie sterylizacji stosowanej w szpitalach.

Wyróżniamy dwa rodzaje dezynfekcji: fizyczną i chemiczną. Dezynfekcja fizyczna wykorzystuje działanie temperatury bądź promieniowania UV. Do dezynfekcji chemicznej stosuje się różnego rodzaju substancje, na przykład: alkohole, fenole, chlorowce i ich pochodne, związki utleniające, aldehydy, kwasy organiczne i nieorganiczne. Idealny dezynfektant powinien wykazywać skuteczność w stosunku do wszystkich mikroorganizmów. Na skuteczność dezynfekcji ma wpływ czas działania i stężenie preparatu, temperatura, pH, wilgotność, ilość drobnoustrojów oraz rodzaj drobnoustrojów. Dezynfektanty, aby zadziałać, potrzebują odpowiednio dużo czasu. Działanie bakteriobójcze można osiągnąć już po 5 minutach, natomiast grzybobójcze po 15 minutach. Im dłuższy czas działania i im wyższe stężenie preparatu dezynfekującego, tym więcej drobnoustrojów zniszczymy.

Higiena w miejscach użyteczności publicznej

Zachowanie odpowiedniej higieny w miejscach użyteczności publicznej jest bardzo ważnym czynnikiem zapewniającym nam bezpieczeństwo. Przeprowadzanie dezynfekcji ma na celu zniszczenie szkodliwych drobnoustrojów, mogących wywołać zatrucia pokarmowe i choroby. Dlatego marka Clinex posiada w swojej ofercie produkty o takim zastosowaniu. Produkty te są zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, posiadają one niezbędną dokumentację i nr rejestracji, przeszły szereg badań udowadniających ich skuteczność. Produkty, którymi marka może się pochwalić to Clinex Barren, Clinex Nano Protect Silver Table, Clinex W3 Bacti, Clinex DEZOFast i Clinex Nano Protect Silver Nice.  

Dezynfekcja powierzchni mających kontakt z żywnością

Clinex Barren oraz Clinex Nano Protect Silver Table są produktami służącymi do mycia i dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością.  Clinex Barren został stworzony na bazie trzeciorzędowej alkiloaminy o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym, posiada szerokie spektrum działania. Może być stosowany w zakładach kosmetycznych, solariach, w instytucjach użyteczności publicznej, w przemyśle mleczarskim, mięsnym, spożywczym oraz gastronomii. Clinex Nano Protect Silver Table jest produktem gotowym do użycia i nie wymaga spłukiwania. Jest odpowiedni do codziennej dezynfekcji pomieszczeń, stołów, blatów, urządzeń kuchennych, pojemników, wnętrz urządzeń chłodniczych. Dzięki zawartości etanolu i aktywnych NANO cząsteczek srebra preparat niszczy bakterie, grzyby oraz zarodniki. Do dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością można również zastosować produkt Clinex W3 Bacti, jednak jego głównym przeznaczeniem jest dezynfekcja i mycie pomieszczeń sanitarnych. Substancją czynną zastosowana w tym produkcie jest kwas glikolowy.

Dezynfekcja klimatyzacji i wentylacji

Urządzenia do wentylacji i klimatyzacji są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się patogenów wewnątrz pomieszczeń, w których działają. Dzieje się tak z samej zasady układów oraz urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Wentylacja, zasysając powietrze z zewnątrz budynku i dystrybuując je do wewnętrznych pomieszczeń, mimowolnie rozpyla wraz z nim krążące bakterie, wirusy oraz inne patogeny.

Działanie klimatyzatorów opiera się o zmiany ciśnień i temperatur wewnątrz urządzeń. Uzyskujemy w ten sposób pożądane niskie temperatury, jednakże wraz z nimi również niekorzystne dla zdrowia drobnoustroje. Zmiana temperatury powoduje, że na elementach klimatyzacji pojawia się skraplająca woda. Wilgoć powoduje doskonałe warunki do bytowania wszelkich drobnoustrojów. Można jednak temu przeciwdziałać poprzez skuteczną dezynfekcję klimatyzacji oraz wentylacji.

Proces skutecznej i trwałej dezynfekcji można przeprowadzić za pomocą profesjonalnych preparatów. Warto wówczas sięgać po sprawdzone, skuteczne i co najważniejsze przebadane środki. Jeśli chcemy zadziałać kompleksowo, najlepszym rozwiązaniem będzie preparat DEZOFast. Działa natychmiast niszcząc wszelkiego rodzaju grzyby, bakterie, wirusy i spory. Jednak w przypadku dezynfekcji klimatyzacji i wentylacji trzeba przemyć urządzenie czystą wodą żeby pozbyć się detergentów, które mogą przedostać się do dróg oddechowych. DEZOFast warto stosować w tak zwanej dezynfekcji wysokiego poziomu, czyli w przypadku kiedy chcemy skutecznie pozbyć się patogenów oraz ich przetrwalników.

Clinex Nano Protect Silver Nice i Clinex A/C – dedykowane do klimatyzacji!

Zamiennie można także stosować inne preparaty. Na uwagę zasługuje także Clinex Nano Protect Silver Nice, z którego pomocą czyszczenie powierzchni staje się niezwykle proste. Clinex Nano Protect Silver Nice jest preparatem do dezynfekcji klimatyzacji i wentylacji. Dzięki zawartości aktywnych NANO cząsteczek srebra oraz etanolu, jako substancji czynnej, likwiduje bakterie, grzyby oraz ich zarodniki opóźniając jednocześnie ich ponowne namnażanie. Produkt ten powinien być używany po wcześniejszym zastosowaniu produktu Clinex A/C, który służy do czyszczenia klimatyzacji.

Dowiedz się więcej: Sterylna czystość na powierzchniach mających bezpośredni kontakt z żywnością

Dezynfekcja powierzchni na niewiele się zda bez wcześniejszego oczyszczenia jej z kurzu, pyłów i wszelkich zanieczyszczeń stałych. Jest to o tyle ważne, że w głównej mierze tworzy dobre warunki bytowania dla niechcianych lokatorów, którymi są właśnie omawiane drobnoustroje. Najlepsze i całkowicie oczekiwane wyniki uzyskuje się wówczas, kiedy klimatyzacja zostanie pozbawiona wszystkich zabrudzeń, które przyciągają drobnoustroje i mogą się w nich głęboko ukryć, czyniąc dezynfekcję znacznie mniej skuteczną. Zastosowanie tych dwóch preparatów razem daje nam pewność, że w powietrzu nie będą unosiły się drobnoustroje.

Dezynfekcja powierzchni o różnym rodzaju zastosowań

W dobie rozprzestrzeniania się szkodliwych patogenów, wirusów i bakterii niezwykle ważna okazuje się dezynfekcja powierzchni różnego rodzajów zastosowań. Uniwersalnym środkiem dezynfekującym, który działa na wszelkich powierzchniach wodoodpornych jest profesjonalny Clinex DEZOFast. Preparat ten jest wyjątkowym środkiem bakteriobójczym i wirusobójczym, który ma wiele zastosowań. Wykorzystywany jest od pomieszczeń i przedmiotów gastronomicznych po pomieszczenia i wyposażenie gabinetów lekarskich.

Usuwa wszelkie substancje biologicznie czynne, bakterie, wirusy, grzyby i zarodniki oraz drożdże. Preparat jest w stanie skutecznie działać nawet w środowisku, które zawiera nie do końca usunięty brud, czy krew. Bardzo ważną cechą jest sposób nanoszenia preparatu. Jako że pojemnik posiada wygodny w użyciu rozpylacz, może zapewnić dezynfekcję powierzchni bez konieczności jej dotykania. W wypadku, kiedy jest to konieczne, może być nanoszony również za pomocą ściereczki. Dezynfekuje bez narażenia użytkownika na nieprzyjemne skutki zdrowotne. 

Podsumowanie

Dezynfekcja jest jednym z najtrudniejszych procesów, wymagającym przestrzegania wielu zasad takich jak stężenie, czas ekspozycji czy temperatura. Jednak przeprowadzana regularnie zapewnia nam bezpieczeństwo. Ważne jest, aby używać do tego procesu tylko profesjonalnych preparatów, przebadanych i posiadających odpowiednią dokumentację. Tylko takie środki są w stanie zapewnić doskonałą dezynfekcję powierzchni i usunąć z niej każdy patogen.

Czytaj również:  Pielęgnacja podłóg w obszarach wysokiego natężenia ruchu pieszego

Warto podkreślić, że nieprzestrzeganie podstawowych zasad używania preparatów, które zawsze producent umieszcza na opakowaniu produktu, jest bardzo niebezpieczne. Pomijając już fakt, że niewłaściwe użytkowanie preparatu często powoduje jego marnowanie, należy pamiętać, że wpływa to także na ograniczoną lub zerową skuteczność. Problem pojawia się wtedy, kiedy niezdezynfekowana powierzchnia zostaje uznana za w pełni czystą. Następuje wtedy niezamierzone rozprzestrzenianie się szkodliwych drobnoustrojów, które mogą w bardzo krótkim czasie doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego prawidłowa i profesjonalnie przeprowadzona dezynfekcja powierzchni jest tak ważna, a odpowiedni dobór preparatu podstawą bezpieczeństwa.