Sterylna czystość na powierzchniach mających bezpośredni kontakt z żywnością

Czysta kuchnia

(zdj. Stock)

Goście i klienci placówek gastronomicznych, decydując się na konkretną restaurację, bar czy hotel, obdarzają ich właścicieli dużym zaufaniem. Wierzą, iż mogą nie tylko spędzić w nich miło czas, ale również dobrze, smacznie i tym samym bezpiecznie zjeść. Zachowanie sterylnej czystości w pomieszczeniach, w których przygotowywana jest żywność, jest więc szczególnie ważna i powinna być priorytetem dla osób zarządzających lokalem.

Higiena żywności

Na blatach i w urządzeniach gastronomicznych każdego dnia przygotowywana jest duża ilość różnych potraw. Jedną z przyczyn zatrucia pokarmowego jest przenoszenie zarazków z surowych produktów spożywczych np. na blaty robocze, z których następnie przedostają się one do produktów spożywanych na surowo, np. warzyw i owoców. Z tego powodu zaleca się korzystanie z desek, najlepiej w różnych kolorach, z których każdy przeznaczony jest do innego rodzaju żywności. Po obróbce surowego mięsa i ryb należy niezwłocznie umyć ręce wodą i mydłem lub płynem dezynfekującym. Żywność powinna być przechowywana pod przykryciem, a surowe produkty oddzielamy od tych gotowanych i pieczonych.

Często używane naczynia, sztućce oraz inne przedmioty należy regularnie odkażać, usuwając z nich niebezpieczne dla zdrowia człowieka zarazki. Przed każdym ich użyciem upewniamy się, czy są odpowiednio czyste. Do jednych z ważniejszych czynności należy regularne mycie i dezynfekcja powierzchni przeznaczonych do przygotowywania potraw, czyli takich, które mają bezpośredni kontakt z żywnością.

Czyszczenie powierzchni

Istotne jest, aby do dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością stosować tylko takie środki, które są do nich przeznaczone, a ich użycie nie będzie miało negatywnego wpływu na jakość potraw oraz zdrowie człowieka. Powinny posiadać Pozwolenie Ministra Zdrowia na obrót produktem biobójczym, które zostało przyznane produktowi Clinex Barren. Dzięki temu mamy pewność, że z powierzchni usuwane są szkodliwe bakterie w sposób bezpieczny i z zachowaniem higieny. To również informacja, że środek można stosować na powierzchnie mające kontakt z żywnością.

Clinex Barren to koncentrat do mycia i dezynfekcji powierzchni zmywalnych mających kontakt z żywnością. Powstał na bazie trzeciorzędowej alkiloaminy o działaniu bakterio- i grzybobójczym. Można go stosować w lokalach gastronomicznych, w zakładach kosmetycznych, w instytucjach użyteczności publicznej, w przemyśle mleczarskim, mięsnym oraz spożywczym.

Przed jego użyciem należy powierzchnię myjącą zamieść lub odkurzyć. Rozcieńczamy preparat w proporcjach 50-100 ml na 10 l wody i nanosimy go na powierzchnię metodą pianową, ręcznego oprysku lub z wykorzystaniem mopa. Aby osiągnąć jego maksymalną skuteczność, dezynfekujemy w temp pokojowej i pozostawiamy preparat na ok. 5 minut.

Do codziennego stosowania polecamy również Clinex NPS Table. Dezynfekuje dzięki zawartości alkoholu, a wykorzystana w nim nanotechnologia zapewnia długotrwałą czystość.