Czyszczenie płyt granitowych z tłustych plam

Czyszczenie granitu

(zdj. pexels)

Od jakiegoś czasu granit zdobywa coraz większą popularność. Ładnie się prezentuje w domu, jak i poza nim, a jego trwałość sprawia, że niestraszne mu są nawet niekorzystne warunki atmosferyczne. Granit zyskał ogromną sławę w uświetnianiu kuchni. Stosuje się go z powodzeniem jako blaty kuchenne o znacznie wyższej wytrzymałości niż drewno czy powłoki z cienkiej blachy stalowej. Poza kuchnią spisuje się wręcz doskonale w łazienkach. Nie tylko jako element dekoracyjny, ale użytkowy w pełnym znaczeniu tego słowa. Mimo wielu zalet nie trudno o jego zabrudzenie, szczególnie środkami oleistymi, których czyszczenie może być utrudnione. Sprawdźmy, gdzie można zastosować granit i jak o niego prawidłowo dbać.

Do jakich zastosowań nadaje się granit i dlaczego?

Granit jest jednym z tych materiałów, które dają specyficzny klimat. Wyprodukowane z tego kamienia i finezyjnie obrobione przedmioty są doskonałą ozdobą samą w sobie. Mimo tego, że obróbka granitu nie należy wcale do najłatwiejszych, to wytworzone z niego elementy są wyjątkowo trwałe. Warto jednak pamiętać, że granit jest wrażliwy na wiele substancji.

Z powodzeniem stosuje się go:

  • w domowych kuchniach jako blaty, czyścić należy Clinex Fast Gast,
  • łazienkach i pomieszczeniach sanitarnych jako wykończenie np. umywalek,
  • w salonach jako granitowe elementy wykańczające kominki,
  • na zewnątrz domu w altankach i polowych piecach,
  • wreszcie jako główny materiał konstrukcyjny nagrobków i pomników.

Granit stosuje się niemal we wszystkich dziedzinach życia. Wykonać można z niego elementy, które po dokładnej obróbce będą przyciągać wzrok i dadzą ogrom satysfakcji.

Czyszczenie granitu z tłustych plam

Granit, jeśli jest zadbany, wygląda pięknie, ale jest też materiałem, który bardzo łatwo zabrudzić. Wychwytuje on dosłownie każdą plamkę tłuszczu. Tłuste plamy się rozmazują, matowieją płytę, która zmienia kolor i wygląda na zaniedbaną. Można się przed tym jednak ustrzec, stosując profesjonalne płyny odtłuszczające do granitu i innych elementów kamiennych.

Produkt ten występuje w łatwych do użycia dozownikach, co sprawia, że odtłuszczanie granitu wewnątrz domu będzie szybkim i przyjemnym procesem. W przypadku konieczności usunięcia tłustych plam z granitowych pomników, czy nagrobków przyda się Clinex 4-DirtMax Dirt. Granitowe elementy są często narażone na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, opadów smogu, kwaśnych i zanieczyszczonych deszczy. W walce z takimi zanieczyszczeniami również doskonale sprawdzą się skoncentrowane preparaty odtłuszczające. Usuną najtrudniejsze tłuste zabrudzenia z powierzchni kamienia, nadając mu jego właściwy kolor i blask.

Jakich materiałów używać do czyszczenia granitu?

Czyszczenie granitu z tłustych plam wcale nie musi być męczące i pracochłonne. Najważniejsze to być zaopatrzonym w niezbędne środki do pielęgnacji. Przydadzą się także odpowiednio miękkie szmatki dobrze wchłaniające nagromadzony na powierzchni kamienia tłuszcz. Niektóre osoby do wyczyszczenia granitu używają tkanin bawełnianych. Niestety mają one tendencję do pozostawiana na powierzchni granitu pojedynczych włókien, które nie prezentują się zbyt dobrze. Dlatego najlepsze zdają się bardzo miękkie mikrowłókna. Zbiorą one nie tylko ślady tłuszczu, ale też wchłoną wodę. Te własności mikrowłókien sprawiają, że wypolerowanie płyt bez pozostawienia śladów, odcisków, czy zacieków będzie znacznie mniej kłopotliwe.

Dbanie o granit na tym się jeszcze nie kończy. Aby zapewnić płytom kamiennym doskonały blask, należy również je zakonserwować.

Jak wystrzegać się tłustych zabrudzeń na płytach granitowych?

Możliwe jest znaczne wydłużenie okresu oczyszczania kamienia z tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń. W tym celu warto użyć specjalnego mleczka, które pozwoli usunąć także inne uporczywe plamy. Ponadto zapewni połysk zarezerwowany tylko nowym płytom kamiennym.

Właściwe zaimpregnowanie kamienia sprawi, że nie będzie on tak wrażliwy na degenerujące czynniki atmosferyczne. Zbyt długa ekspozycja na nie może skutkować zmatowieniem kamienia i potrzebą jego maszynowego polerowania. Właściwa konserwacja i nabłyszczanie przy pomocy profesjonalnych produktów odtłuszczających oraz ochronnych zapewni długą trwałość granitu. To samo tyczy się powstałych zarysowań. Granit z reguły jest na nie odporny, a jego konserwacja dodatkowo wzmocni ochronę. Środki konserwujące zamaskują również istniejące już ślady zadrapań i zlikwidują rysy. Dlatego jest to kolejna rzecz przemawiająca za impregnacją kamienia po oczyszczeniu.