Dwustopniowa pielęgnacja mebli drewnianych, drewnopochodnych oraz aluminiowych

Clinex Delos

(zdj. Fotolia)

Drewno jest materiałem, który od wieków wykorzystywany jest do produkcji mebli, doceniany ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość oraz wysokie walory estetyczne. Doskonale sprawdza się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak też w obiektach użytku publicznego. Alternatywą dla niego są materiały  drewnopodobne, które wyróżniają się równie pięknym i efektownym wyglądem. Oba rodzaje powierzchni wymagają jednak specjalnej i regularnej pielęgnacji, aby meble pięknie się prezentowały przez długi czas.

Stylowe meble drewniane niełatwe w pielęgnacji

Możemy się zachwycić wyjątkowo pięknym wyglądem mebli. Z drewna wykonuje się zarówno stoły i krzesła, jak też szafy, komody, regały i półki. Wnętrze, w którym pierwsze skrzypce gra drewno, jest przytulne i ciepłe, zachęca do spędzania w nim więcej czasu. Jest klimatyczne i ponadczasowe, drewno w trendach modowych jest obecne od kilku lat i wszystko wskazuje na to, że pozostanie z nami na dłużej.

Drewno ma jednak swoje wady. Szczególnie na meblach lakierowanych widoczne są nieestetyczne smugi i odciski palców, co wynika nie tylko z ich codziennego użytkowania, ale też niewłaściwej pielęgnacji. Błędem jest stosowanie do ich czyszczenia preparatów zawierających w swoim składzie substancje ścierające. Nieodwracalne przebarwienia z kolei wywołują silne detergenty kuchenne.

Odbarwienia  powstawać mogą także na meblach woskowanych. Warto stosować do ich pielęgnacji preparaty zawierające oleje, które pozostawiają piękny blask na powierzchni. Podobnie postępujemy przy pielęgnacji mebli drewnopochodnych. Zaleca się nie stosowanie zbyt dużej ilości preparatów, aby uniknąć uczucia lepkości powierzchni i powstania nieestetycznych smug.

Meble drewniane podlegają naturalnemu procesowi starzenia, są podatne na wpływ czynników zewnętrznych, dlatego wymagają nie tylko pielęgnacji, ale też ochrony. Należy je regularnie poddawać impregnacji i konserwacji, aby przez cały okres użytkowania były pokryte warstwą zabezpieczającą. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z jakiego wykonane są meble. Aby zarówno pielęgnacja, jak i konserwacja były przeprowadzone prawidłowo i skutecznie, należy zastosować je docelowo. Rozróżnia się produkty dedykowane drewnu miękkiemu i twardemu. Procesy starzenia także przebiegają różnie. Dlatego stosowanie identycznej pielęgnacji i konserwacji dla różnych rodzai drewna jest kategorycznym błędem.

Pielęgnacja, konserwacja i nabłyszczenie mebli w 2 krokach

Właściwa pielęgnacja mebli z drewna i materiałów imitujących drewno jest niezwykle ważna. Jest ona nieskomplikowanym procesem, natomiast regularne jej przeprowadzanie gwarantuje meblom pozostanie w doskonałej kondycji, przez długi czas. Do pielęgnacji mebli drewnianych i drewnopochodnych stosujemy jedynie przeznaczone do tych rodzajów powierzchni preparaty. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że wykonywana czynność jest dla nich bezpieczna. Z uwzględnieniem wyjątkowych właściwości drewna stworzono dwa preparaty – Clinex Delos Mat i Clinex Delos Shine, które czyszczą i pielęgnują zarówno powierzchnie drewniane i drewnopochodne, jak również laminowane.

W celu przygotowania powierzchni do zabiegów pielęgnacyjnych stosujemy Clinex Delos Mat, którego zadaniem jest czyszczenie i konserwacja mebli. Drugim krokiem jest ich pielęgnacja, odświeżenie i nabłyszczenie środkiem Clinex Delos Shine. Powstał na bazie polimerów chroniących powierzchnię i zapobiegających powstawaniu smug. Skutecznie przyśpieszają odparowanie preparatu i sprawiają, że wysycha on w znacznie krótszym czasie. Zastosowano w nim nową formułę, uzupełniając o skoncentrowaną emulsję – olej z awokado pielęgnujący i zapewniający meblom długotrwałą ochronę. Antystatyczne składniki tworzą na powierzchni mebli ochronną warstwę utrudniającą osadzanie się kurzu, z kolei formuła Delos Shine zapewnia wygodne rozprowadzenie produktu. W składzie nie ma olejów silikonowych, co przyczynia się do wygodniejszego kolejnego mycia i zapobiega wystąpieniu efektu nawarstwiania się produktu na meblach.

Clinex Delos Shine i Delos Mat

Clinex Delos Shine nanosimy na powierzchnię czyszczoną przy użyciu szmatki lub też rozpylamy go, a następnie rozprowadzamy równomiernie. Meble drewniane, drewnopochodne i laminowane są zarówno wyczyszczone, jak też zabezpieczone oraz nabłyszczone bez nieestetycznych smug.

Regularna pielęgnacja mebli drewnianych oraz drewnopochodnych to gwarancja, że będą służyć nam one dłużej, zachowując swój estetyczny, piękny wygląd, szczególnie w pomieszczeniach narażonych na szczególne osadzanie się kurzu i występowanie innych zabrudzeń. Tego typu zabrudzenia wpływają niekorzystnie na stan drewna nawet w przypadku, kiedy jest ono lakierowane. Drewno traci stopniowo swój estetyczny wygląd. Na początku proces ten może nie być zauważalny, jednak wraz z upływem czasu meble będą traciły swój urok i blask.

Jak pomóc sobie w pielęgnacji drewna?

Posiadając meble wykonane z drewna, warto zapewnić im w pierwszej kolejności właściwe warunki użytkowania. Dla drewna nie powinno być zbyt wilgotno ani zbyt ciepło i sucho. Zarówno wahania wilgotności, jak i temperatury w dużym spektrum szkodzą drewnu. Kiedy meble są nowe, wystarczy ich regularna pielęgnacja, aby pięknie się prezentowały. Problemy mogą pojawić się wtedy, kiedy meble są zabytkowe, posiadają pewne uszkodzenia lakieru wierzchniego, albo są go pozbawione całkowicie. Wtedy najbardziej są narażone na działanie wilgoci, której zmiany wpływają niekorzystnie na drewno.

Aby praca skupiała się tylko na pielęgnacji mebli, najpierw muszą zostać do niej przygotowane. Dlatego też strukturę drewna należy odpowiednio zabezpieczyć np. poprzez naniesienie lakieru. Wówczas stosowanie profesjonalnych i ściśle dostosowanych preparatów będzie generować korzyści. 

Zabezpieczenie mebli aluminiowych

Meble aluminiowe lub z aluminiowymi dodatkami są niezwykle piękne i stylowe. Jednak elementy te nawet właściwie pielęgnowane są narażone na niekorzystne warunki. Warto wówczas pamiętać, ze przy pielęgnacji takich mebli należy stosować odpowiednio dobrane preparaty. Elementy drewniane traktujemy środkami do drewna, a do aluminiowych sięgamy po inne środki czystości przeznaczone do tego rodzaju powierzchni. Tylko taka pielęgnacja profesjonalnymi środkami da oczekiwane rezultaty.

Aluminium pokryte specjalną powłoką posiada własności, które doskonale zabezpieczają przed niekorzystnym wpływem powietrza i jego składników. Co innego, jeśli meble są wykonane z niezabezpieczonego metalu. Prezentują się wyśmienicie, jednakże wymagają większej dbałości. Aluminium jak każdy popularny metal ulega powolnemu procesowi utleniania. Pomimo używania profesjonalnych produktów do jego pielęgnacji zjawisko to postępuje. Warto więc mieć na uwadze, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniu była stała i możliwie niska. To wpłynie pozytywnie na aluminiowe meble. Prócz tego niezabezpieczone aluminium jest wrażliwe na substancje chemiczne. Dlatego warto sięgać po sprawdzone preparaty czyszczące i pielęgnujące marki Clinex, które są dedykowane aluminium. To produkty dla niego neutralne i delikatne, zapewniające dodatkową ochronę.