Nabłyszczanie podłóg – jak zadbać o połysk z wykorzystaniem profesjonalnych środków czyszczących?

Nabłyszczanie podłóg

(zdj. pxhere)

Utrzymywanie podłogi w czystości jest niełatwym zadaniem. Od tego, jak będzie pielęgnowana i czyszczona, zależy jej trwałość i odporność na zanieczyszczenia, czy urazy mechaniczne. Zależnie od tego, z jakich materiałów wykonana jest jej powierzchnia, sposób pielęgnacji jest zróżnicowany. Drewno wymaga zgoła innego podejścia jak w przypadku podłogi z paneli drewnopodobnych. To samo tyczy się podłóg wykonanych z batonu, ceramiki i materiałów pcv. Z całą pewnością można powiedzieć, że ile jest rodzajów podłóg, tyle sposobów jej czyszczenia i konserwacji. Ostatnim etapem konserwacji jest nadanie podłodze eleganckiego wyglądu, czyli nabłyszczanie podłogi. To sprawia, że efekty naszych prac zachowają trwałość przed długi czas.

Czym nabłyszczać podłogę na halach wielkopowierzchniowych?

Nabłyszczanie podłogi jest niezwykle ważnym etapem jej czyszczenia i konserwacji. Każda z szanujących się firm sprzątających posiada na swoim wyposażeniu profesjonalne środki czystości, ponieważ są niezbędne do wyczyszczenia posadzki oraz jej końcowego nabłyszczenia.

Hale wielkopowierzchniowe są najczęściej uczęszczanymi przez ludzi miejscami. Często ruch jest tak duży, że konieczne jest czyszczenie podłogi nawet kilka razy na dzień. Szczególnie podatna jest na zabrudzenia w okresie jesiennym i zimowym. Pielęgnacja takich posadzek jest wyjątkowo trudna, gdyż często używane środki czystości zawierają dodatki polimerowe. Posadzka wydaje się czysta, jednakże niewidoczne zanieczyszczenia przyklejają się powoli do niej.

Linia produktów Clinex Dispersion

Codzienna pielęgnacja to przede wszystkim usunięcie zarówno widocznych, jak i tych niewidocznych zanieczyszczeń. W tym celu znakomite własności wykazuje płyn Clinex Dispersion Care. Jest to produkt, który z powodzeniem wyczyści wszelkiego rodzaju twarde i wodoodporne powłoki zabezpieczone polimerami. Sprawdzi się na podłogi winylowe, ceramiczne, a nawet z twardej gumy. Preparat można rozcieńczać i stosować do mycia maszynowego i ręcznego, gdyż w tym kontekście jest uniwersalny.

Tak wyczyszczona podłoga umożliwia już zastosowanie preparatu nabłyszczającego. Idealnie sprawdzi się tu Clinex Dispersion Hard, ponieważ umożliwia nabłyszczanie podłóg wykonanych z wodoodpornych materiałów. Nabłyszcza szlifowany beton, winyl, pcv, czy lastriko. Ma jeszcze więcej zalet. Usuwa nawet widoczne zarysowania podłoża i tworzy warstwę ochronną dla posadzki, odporną na uszkodzenia. Maszynowe polerowanie pozwala na uzyskanie znakomitego efektu połysku. Można również nakładać go i polerować ręcznie.

Jeżeli zajdzie potrzeba usunięcia powłok polimerowych z racji tego, że są one nazbyt nawarstwione, można tego łatwo dokonać. Należy wiedzieć, że polimery mimo oczywistych zalet nie są produktem idealnym. Długotrwałe stosowanie płynów z polimerami pokazuje ich niedoskonałości, ponieważ są nim między innymi przenikające przez powłokę polimerową zanieczyszczenia, które pozostają w strukturze posadzki. Używając preparatu Clinex Dispersion Stripper, możliwe jest całkowite usunięcie powłoki polimerowej i gruntowne wyczyszczenie posadzki. To produkt, który usunie polimery z każdego rodzaju posadzki wodoodpornej, ponieważ skuteczność swą zawdzięcza specjalnie dobranym składnikom.

Jak nabłyszczać panele?

Do paneli, które są przedstawicielami podłóg dosyć delikatnych, marka Clinex oddaje do użytku uniwersalny płyn błyszczący. Jest to produkt różnorakiego przeznaczenia. Równie dobrze sprawuje się, nabłyszczając podłogi wykonane z paneli, co klasyczne posadzki z pcv, ceramiki, czy betonu. Jest doskonały do podłóg zarówno twardych, jak i elastycznych. Płyn Clinex Dispersion Soft może być używany do nabłyszczania nawet podłóg lakierowanych, parkietów, czy winylowych. Zapewnia ochronę przed czynnikami mechanicznymi, a także usuwa rysy, które powstały w czasie eksploatacji podłogi.

Czytaj również: Pielęgnacja i doczyszczanie posadzek wielkopowierzchniowych

Większe pomieszczenia z powodzeniem można nabłyszczać maszynowo, a mniejsze za pośrednictwem na przykład mopa. Jak każdego z płynów do nabłyszczania podłóg, jego efekt zależy od  intensywności i czasu polerowania. Po ukończonej pracy podłoga lśni oraz uzyskuje podwyższone właściwości antypoślizgowe.

Sprawdzone techniki nabłyszczania podłóg

Nabłyszczanie dużych powierzchni polega na wykorzystaniu do tego celu urządzeń mechanicznych. Płyn nabłyszczający jest wówczas precyzyjnie nałożony na posadzkę, która następnie zostaje wypolerowana. Płyn do nabłyszczania nanosimy i rozprowadzamy za pomocą mopa, czy szmatki, gdyż to najlepszy sposób zastosowania. Następnie podłogę musimy ręcznie wypolerować. Ręczne polerowanie sprawdza się doskonale, kiedy powierzchnie są stosunkowo niewielkie. Z całą pewnością jest to dokładny proces, choć bardziej męczący. Niemniej jednak ma swoje zalety. Przez cały czas mamy możliwość dokładnej kontroli rozcierania płynu i jego wpływu na podłoże.

W dobie maszynowych prac również w polerowaniu ręcznym wymyślono alternatywę. Zamiast męczącego polerowania szmatką, warto do tego celu użyć niewielkich ręcznych maszyn polerskich. Na dużych powierzchniach najlepiej sprawdzają się samojezdne polerki jednotarczowe.