Rozcieńczanie profesjonalnych koncentratów myjących – jaką stosować wodę?

Rozcieńczanie środków czystości

(zdj. Clinex)

Pracownicy firm sprzątających, muszą nie tylko poprawnie wykonać swoje usługi. Ich zadaniem jest precyzja, jakość, bezpieczeństwo i oczywiście szybkość działania. Dlatego do rozcieńczania koncentratów myjących używają tylko wody o optymalnych właściwościach. Wydaje się, że woda to woda, więc rozcieńczanie płynów zawsze daje taki sam efekt. Niestety woda wodzie nie równa. Zależnie od miejsca pracy, pozyskana woda może mieć odmienne właściwości. Właśnie one mogą wspomóc działanie rozcieńczanych koncentratów albo wprost przeciwnie, osłabić ich działanie. Co więcej, w niektórych przypadkach mogą nawet zaszkodzić procesowi mycia!

Woda o różnych własnościach użytkowych a rozcieńczanie koncentratów myjących

Nie jest żadną tajemnicą, że woda, jaka płynie w instalacji, nie zawsze jest taka sama. Zależnie od tego, czy jest ona uzdatniana, filtrowana i zawierająca inne dodatki, może wpływać na proces rozcieńczania skoncentrowanych detergentów myjących oraz ich skuteczność.

Receptura produkcji tego typu preparatów jest opracowywana z myślą o rozcieńczaniu ich wodą o własnościach zbliżonych do neutralnych. Tymczasem typowa kranówka może być bardziej lub mniej bogata w żelazo, czy inne składniki mineralne.  Wówczas nawet prawidłowo rozcieńczony koncentrat, poprzez zawarte w wodzie składniki mineralne i metale może wejść z nią w reakcje. Wówczas mycie takim roztworem może okazać się nieskuteczne.

Kiedy zastosujemy nieodpowiedniej jakości wodę, usunięcie zanieczyszczeń nie będzie tak skuteczne. Woda zbyt bogata w składniki mineralne sprawi, że powstaną nieestetyczne plamy i zacieki. Co więcej, po myciu bardzo łatwo będą przylegać i kleić się nowe zanieczyszczenia.

Jaka woda do rozcieńczania środków myjących?

Aby mieć pewność, że koncentrat został właściwie rozcieńczony i zachował wszelkie własności myjące, woda powinna być dla niego całkowicie neutralna. Bardzo dobrym wyjściem jest używanie wody destylowanej. Wtedy mamy pewność, że do przygotowywanego roztworu myjącego nie dostaną się żadne inne związki i pierwiastki.

Jest to jednak wyjście dość drogie w perspektywie czasu i nie jest aż tak rygorystycznie wymagane. W zupełności nadaje się do tego woda filtrowana albo uzdatniana. Warto wiedzieć, że woda taka płynie w większości miejskich wodociągów. Natomiast ta pozyskiwana na własną rękę, na przykład ze studni, może posiadać niekorzystne dla mycia właściwości.

Profesjonalne koncentraty myjące

Nie zawsze woda używana do przygotowywania roztworów myjących ma idealne właściwości. Dlatego firmy sprzątające używają profesjonalnych koncentratów, które mimo tego zachowują pełne własności myjące.

Jedną z wiodących marek jest Clinex, który oferuje bogaty asortyment jeśli chodzi o profesjonalne koncentraty. Z najchętniej wybieranych koncentratów jest Clinex Profit Floor. Jest to profesjonalny płyn do codziennego mycia wszystkich wodoodpornych posadzek. Ma on szczególne własności, gdyż usuwa nawet uporczywe zabrudzenia. Poza tym pokrywa podłoże warstwą elektrostatyczną. Dlatego zanieczyszczenia są odpychane od posadzki, co ułatwia każde kolejne sprzątanie. 

Myjąc powierzchnie w jadalniach, salach wykładowych, biurach, czy hotelach, warto używać czegoś specjalnego. Płyn Clinex Profit Uni jest wysokowydajnym koncentratem myjącym, który usuwa brud, kurz, a w zamian pozostawia świeży i przyjemny zapach. Tworzy także powłokę, która odpycha cząstki zanieczyszczeń, mające tendencję do przyklejania się. Roztwór płynu nie pozostawia smug ani zacieków. Zmywa powierzchnie wodoodporne, parapety, czy powierzchnie zmywalne z pcv.

Do profesjonalnej gamy produktów używanych przez firmy sprzątające zaliczamy także koncentrat do mycia powierzchni sanitarnych Clinex Profit Sanit. Stworzony według zaleceń producenta roztwór ma niemal nieograniczone właściwości myjące wszelkich powierzchni odpornych na wodę i kwasy. Jest bezkonkurencyjny dla brudu w łazienkach, toaletach oraz wszystkich innych pomieszczeniach sanitarnych wykończonych ceramiką i lakierowanych. Usuwa zanieczyszczenia z kamienia, mydła, i trudne zacieki wapienne. Nie pozostawia na powierzchni smug, zacieków i plam. Jego konkurencyjną zaletą jest także pozostający świeży zapach.

Jakiego koncentratu użyć, aby stworzyć roztwór, który znakomicie usuwa tłuszcze? Produktem tym jest bez wątpienia wydajny koncentrat Clinex Profit Grease. Roztwór na bazie tego płynu w bardzo krótkim czasie rozpuszcza tłuste zabrudzenia na powierzchniach wodoodpornych. Nadaje się do czyszczenia przedmiotów metalowych, emaliowanych i wszelkich urządzeń gastronomicznych. Szybko i skutecznie usuwa tłuszcze, pozostawiając przyjemny zapach.

Czasami problemem firm sprzątających są powierzchnie szklane, takie jak lustra, szyby w oknach, drzwiach, czy kryształy. Koncentrat Clinex Profit Glass poradzi sobie z zanieczyszczeniami w prosty sposób. Całkowicie usuwa zanieczyszczenia z tych powierzchni bez pozostawiania zacieków, czy smug. Szybko odparowuje  z powierzchni szklanych i zapobiega przed przyciąganiem kurzu. Równie doskonale czyści stal nierdzewną, czy powierzchnie  emaliowane.

Rozcieńczanie koncentratów myjących

Koncentraty myjące to skondensowana moc. Każdy z nich, aby móc w pełni zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, powinien być rozcieńczany zgodnie z instrukcją producenta. Jednakże warto pamiętać, że wiele zależy od użytkownika. Głównie to poziom zabrudzenia danej powierzchni decyduje o potrzebie stworzenia mniej lub bardziej skoncentrowanego roztworu. Rozcieńczanie koncentratów myjących pozwala na dobranie właściwej mocy, która pozwoli na doskonałe usunięcie zanieczyszczeń. To wszystko sprawia, że koncentrat jest ekonomicznym rozwiązaniem.