Sprzątanie antyalergiczne – 4 rzeczy, o których nie wiedziałeś!

Sprzątanie antyalergiczne

(zdj. pxhere)

Alergia uznawana jest już za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Tak naprawdę dopaść może każdego i wbrew pozorom w różnym wieku. Najczęstszą przypadłością są alergie wziewne. Do tej grupy alergików zalicza się bardzo wiele osób. Każdy, kto zmaga się z tymi dolegliwościami, wie doskonale, jak uporczywe potrafi być sprzątanie. Wiele firm wprowadza w swoich ofertach specjalną usługę sprzątania antyalergicznego. Co warto o tym wiedzieć?

Sprzątanie antyalergiczne – Z artykułu dowiesz się:

  • co uczula alergików,
  • jak niebezpieczny jest kurz,
  • na czym polega sprzątanie antyalergiczne,
  • jakie produkty i sprzęty stosować przy sprzątaniu antyalergicznym.

Alergia alergii nierówna

Alergie wziewne mogą występować sezonowo. Dzieje się tak np. w przypadku gdy jesteśmy uczuleni na konkretne pyłki kwitnących roślin. Objawy dopadają nas więc okresowo i po przekwitnięciu danego gatunku mijają. Zdecydowanie gorzej jest, kiedy jesteśmy uczulenia na kurz. Ten bowiem nie pojawia się okresowo, a jest niemalże wszędzie! Sprzątanie domu czy biura, w którym przebywa alergik, przebiega zupełnie inaczej. Co więcej, alergicy bardzo często mogą mieć również uczulenie na niektóre składniki preparatów czyszczących. Firmy oferujące sprzątanie antyalergiczne muszą zdawać sobie z tego sprawę. Albowiem przy takich osobach, niezwykle ważne jest nie tylko dokładne sprzątanie, ale także to jakie środki zastosujemy.

Ogromna siła roztoczy

Najczęstszym alergenem, jaki znajdziemy w każdym domu czy biurze, są roztocza. Co jednak ciekawe, same w sobie nie są zbyt dużym problemem dla alergików. Alergenem jest bowiem białko zawarte w odchodach roztoczy. Kiedy weźmiemy pod lupę liczby, zrozumiemy ich siłę. Jeden gram kurzu, może zawierać nawet 250 tysięcy odchodów roztoczy! Dlatego pomieszczenie, w którym przebywa alergik uczulony na roztocza, powinno być higienicznie czyste. Jedynie dokładne i regularne sprzątanie może uchronić go przed objawami choroby.

Sprzątanie antyalergiczne – usługa dedykowana alergikom

Wiele firm sprzątających wychodzi naprzeciw oczekiwaniom alergików, oferując usługę sprzątania antyalergicznego. Taka oferta dedykowana konkretnej grupie odbiorców, to domena profesjonalizmu. Aby jednak móc zagwarantować sprzątanie antyalergiczne, firma musi zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt i preparaty. Przy alergikach nie możesz sięgać po pierwszy lepszy preparat czyszczący bez weryfikacji jego składu. Niezwykle ważne jest, aby wybierać mądrze i tylko te środki, które nie zawierają alergenów.

Co zatem warto wiedzieć o sprzątaniu antyalergicznym?

Kolejność czynności

Sprzątanie pomieszczeń, w których przebywają alergicy, powinno odbywać się w sposób przemyślany i zaplanowany. Niezwykle ważna jest odpowiednia kolejność wykonywanych czynności. Ma ona bowiem zagwarantować jak najmniejsze ryzyko wzbijania się i unoszenia w powietrzu różnych alergenów. Dlatego też  usuwanie kurzu zawsze należy wykonywać na mokro, zaczynając od najwyższych partii.

Odpowiedni sprzęt

Kolejną ważną kwestią jest odpowiedni sprzęt oraz akcesoria. W przypadku odkurzaczy niezwykle ważne jest, aby posiadały filtry antyalergiczne. Najlepiej sprawdzają się odkurzacze z filtrem wodnym. To profesjonalne urządzenia wyposażone w wielostopniowy system filtracji. Filtr wodny, zmywalny filtr pośredni oraz dodatkowy filtr HEPA pozwala oczyścić powietrze wylotowe w 99.9%. Dopełnieniem świeżości w posprzątanym pomieszczeniu będzie zastosowanie odświeżacza Clinex Air Plus. Co najważniejsze, nie jest to zwykły odświeżacz powietrza. Jego specjalna receptura została opracowana na bazie kompozycji bez alergenów. Jest więc bezpieczny w użytkowaniu i idealny dla alergików. Do wyboru są dwie nuty zapachowe- Świeża Bryza oraz Orientalny.

Antyalergiczne preparaty

Skoro już wspomnieliśmy o specjalnym odświeżaczu dla alergików, warto nadmienić, jak ważne jest dobieranie środków czystości. Przy sprzątaniu antyalergicznym nie możemy używać zwykłych preparatów. Aby zagwarantować wysoką jakość usługi, należy sięgać po produkty sprawdzone i profesjonalne. Istotne w takim sprzątaniu jest to, by stosować środki niskopieniące i bezzapachowe, jak np.Clinex MaxDirt. Można go stosować zarówno w myciu ręcznym, jak i maszynowym. Substancje zapachowe w zwykłych środkach czystości zawierają mnóstwo alergenów. Jeśli już zależy nam na preparacie aromatyzowanym, warto postawić na taki, który nie zawiera alergenów np. Nano Protect Floral.

Sprzątanie na mokro

Sprzątanie antyalergiczne wykonuje się na mokro, z zastosowaniem preparatów antystatycznych. Wspomniany już wcześniej Nano Protect Floral sprawdzi się tutaj idealnie. Jego aktywne nanocząsteczki krzemu chronią powierzchnię przed ponownym osadzaniem się kurzu. Nadaje się do codziennej pielęgnacji powierzchni wodoodpornych takich jak np. płytki, panele drewnopodobne, lakierowane drewno, kamień, powierzchnie szkliwione czy tworzywa sztuczne. Usuwanie kurzu w pomieszczeniach, w których przebywa alergik, wykonujemy na mokro z wykorzystaniem wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Jej drobne włókna znacznie lepiej zbierają kurz. Można spryskać czyszczone powierzchnie preparatem czyszczącym, a następnie przetrzeć ścierką, zbierając cały brud i kurz bez kłębienia.