Sprzątanie kościołów – jakie wyzwania stoją przed firmą świadczącą takie usługi?

Sprzątanie kościołów

(zdj. pxhere)

Sprzątanie kościołów to zadanie nietuzinkowe. Firmy sprzątające przyjmując takie zlecenie, mają nie lada wyzwanie. Budynek kościoła, bez znaczenia, jakiego wyznania, zasadniczo pełen jest przedmiotów o znacznej wrażliwości na chemiczne składniki popularnych środków czystości. Dotyczy to nie tylko płynów do ręcznego mycia podłóg, ale też i automatycznego. Nawet w przypadku, kiedy płyny te nie będą bezpośrednio oddziaływać na delikatne powierzchnie zabytkowych przedmiotów, mogą to robić substancje lotne w nich zawarte. Firma sprzątająca staje wówczas przed poważnym problemem. Niezbędne będzie wówczas użycie specjalnie przeznaczonych preparatów.

Gruntowne sprzątanie kościołów

Aby nie szkodzić przedmiotom, których zewnętrzne powłoki bywają nader delikatne i wrażliwe, firma sprzątająca musi posiadać specjalistyczne płyny do mycia podłóg. Sprzątanie kościoła zawsze powinno skupiać się w pierwszej kolejności na podłodze. Większość kościołów jest na tyle dużymi obiektami, że z powodzeniem można dokonywać sprzątania maszynowego. Jest to najszybsza z możliwych metod czyszczenia powierzchni.

Metoda ta sprawdza się w budynkach, które podłoże mają wykonane z betonu, glazury, czy płytek albo innych powierzchni wodoodpornych. Do każdej z nich najlepszym płynem myjącym jest Clinex M6 Medium. Jest to profesjonalny płyn, którego receptura została dobrana w specjalny sposób. Jest równocześnie bezkompromisowa dla uciążliwych zabrudzeń, ale jednocześnie łagodna dla mytych powierzchni. Płyn może być dowolnie i w miarę potrzeb rozcieńczany. Tak przygotowany roztwór używany jest do mycia maszynowego, ale równie dobrze sprawdza się w myciu ręcznym. Nie pozostawia smug, schnie niezwykle szybko i pozostawia przyjemną, długo unoszącą się w powietrzu woń.


Dodatkowych problemów z czyszczeniem i konserwacją mogą przysporzyć kościoły, których podłogi wykonane są z drewna, albo drewnopodobnych paneli. Wówczas sprzątanie kościoła wymaga zastosowania jeszcze delikatniejszych płynów, które będą również chronić te materiały. Posadzki drewniane wymagają specjalnego podejścia. Tutaj najlepsze efekty uzyskuje się, myjąc posadzkę ręcznie. Doskonałym do tego celu jest płyn Clinex Wood&Panel. Prócz dokładnego usuwania zanieczyszczeń, konserwuje drewno i panele. Ponadto pozostawia właściwą głębię koloru oraz przyjemny zapach.

 Czyszczenie kościołów a konserwacja podłoża

Bardzo częstą sytuacją jest konserwacja podłoża, szczególnie w kościołach zabytkowych. Co zrobić, jeśli powierzchnia uprzednio była regularnie zabezpieczana powłokami polimerowymi? Posadzki takie, zazwyczaj wykonane z kamienia, pcv, czy tym podobnych materiałów wodoodpornych w miarę nawarstwiania się polimerów stają się trudne do dogłębnego czyszczenia. Zanieczyszczenia i brud mogą powoli wnikać w strukturę polimerów, mimo że jest to znacznie odwleczone w czasie. Regularna pielęgnacja i czyszczenie posadzki pozostawią ją czystą, ale molekuły brudu pomiędzy kolejnym myciem wnikają w posadzkę.

Z czasem nawarstwiające się powłoki polimerowe trzeba całkowicie usunąć, dokładnie oczyścić posadzkę, aby móc nałożyć polimer na nowo. W tym celu niezmiernie ważne jest użycie specyficznego środka, który usunie powłoki polimerowe, odkryje całkowicie posadzkę i oczyścić ją. Odpowiednim i zarazem ochronnie działającym dla samej posadzki jest preparat Clinex Dispersion Stripper. Ma on bardzo dogłębne działanie. Usuwa całkowicie wszelkie warstwy polimerowe oraz zanieczyszczenia, których cząsteczki dostały się do wnętrza. Można używać go w myciu ręcznym oraz maszynowym. Preparat po nałożeniu na posadzkę wystarczy spłukać dwukrotnie wodą i osuszyć. Składniki produktu nie tylko oczyszczą wodoodporną posadzkę, ale sprawiają, że na nowo odzyskuje ona swoje pełne właściwości i odporność.

Czyszczenie posadzki w kościele z tłustych zabrudzeń

W przypadku, kiedy standardowe mycie i czyszczenie nie wystarczą, a wodoodporne powierzchnie są zabrudzone tłuszczami, powstają trudne do usunięcia plamy. Plamy te skutecznie niszczą estetyczny efekt. Profesjonalne czyszczenie kościołów musi zawierać również remedium na tłuste plamy. Marka Clinex ma również w swoim asortymencie preparat, który poradzi sobie z takim problemem. Jest nim Clinex MaxDirt. To doskonały środek do usuwania tłustych plam i zabrudzeń. Jest bardzo skuteczny w czyszczeniu, a zarazem bezpieczny dla posadzek. Jako produkt skoncentrowany, może być rozcieńczany z wodą zgodnie z zaleceniami producenta.


Jego unikalna receptura nie zawiera żadnych szkodliwych składników, dzięki czemu może być wszechstronnie stosowany. Jest bezwonny, więc nie ma ryzyka zmieszania zapachów w przypadku zastosowania również innego preparatu myjącego. Można go używać na wiele sposobów. Mniejsze powierzchnie, które zostały zaplamione na tłusto, mogą wymagać jedynie ręcznego czyszczenia. Do którego preparat nadaje się znakomicie. Tak samo sprawdzi się, kiedy do czyszczenia posadzki używa się mechanicznej szorowarki.