Sprzątanie przedszkoli i żłobków

Sprzątanie przedszkoli

(zdj. pxhere)

Rodzice, posyłając dzieci do przedszkola, liczą na to, że będą one tam bezpieczne. Dzieci często spędzają w żłobkach i przedszkolach większą część dnia, więc ich rodzice chcą, aby czuły się w nich jak w domu, aby panie przedszkolanki otoczyły je troskliwą opieką, zadbały o bezpieczeństwo i rozwój. Bardzo ważne są również warunki higieniczne, jakie spełnia przedszkole. Małe dzieci, szczególnie te, które dopiero zaczynają swoją edukację przedszkolną, mają bardzo niską odporność i ich organizmy narażone są na infekcje przez niebezpieczne drobnoustroje.

Miejsca będące wylęgarnią zarazków w przedszkolach i żłobkach

Wspólne zabawy w grupie i pożyczanie sobie zabawek powodują szybkie przenoszenie się zarazków pomiędzy dziećmi. Szczególnie widoczne jest to w okresie jesiennym i zimowym, kiedy do przedszkola nierzadko przyprowadzane są chore dzieci. Aby uniknąć szybkiego rozprzestrzeniania się chorób w placówkach oświatowych, bardzo ważne jest edukowanie i uświadamianie dzieci, w jaki sposób powinny się zachowywać i dbać o higienę. Kluczowym aspektem jest również utrzymywanie czystości na terenie przedszkola bądź żłobka.

Małe dzieci nie mają świadomości, na jakie bakterie i wirusy są narażone. Bezwiednie, na przykład podczas korzystania z toalety, rączkami dotykają deski sedesu, nie zawsze dokładnie umyją ręce, a czasem wcale, gdy obawiają się na przykład, że mogłaby ominąć je ciekawa zabawa. Później dotykają zabawek i biorą je do ust. W takiej sytuacji nietrudno o zarażenie groźną bakterią. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o czystość w żłobkach i przedszkolach. Największe zagrożenie stanowią toalety. Dlatego należy je na bieżąco sprzątać i dezynfekować specjalistycznymi preparatami wysokiej jakości. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie produktów marki Clinex np. Clinex W3 Multi lub Clinex W3 Bacti.

Profesjonalne środki do mycia muszli klozetowych

Clinex W3 Multi to koncentrat w postaci żelu. Bardzo dobrze sprawdza się w myciu muszli klozetowych, porcelanowych umywalek czy brodzików. Posiada wyprofilowaną końcówkę w dozowniku, ułatwiającą aplikację preparatu. Można go również stosować po rozcieńczeniu do mycia posadzek w pomieszczeniach sanitarnych oraz do mycia fug. Charakteryzuje się przyjemnym zapachem.

Jaki produkt do dezynfekcji toalet?

Clinex W3 Bacti jest preparatem myjąco-dezynfekującym, również w postaci żelu. Sprawdzi się w czyszczeniu dziecięcych toalet. Po użyciu produkt należy dokładnie spłukać wodą. Substancją czynną, zastosowaną w tym produkcie, jest kwas glikolowy. Preparat ten nie zawiera chloru, który jest substancją drażniącą i przy częstym stosowaniu może podrażnić drogi oddechowe, zwiększyć podatność na alergie lub doprowadzić np. do powstania astmy.

Dezynfekcja pomieszczeń gastronomicznych w przedszkolach i żłobkach

Do mycia i dezynfekcji pomieszczeń gastronomicznych, w których przygotowywane są posiłki dla dzieci, można użyć produktu Clinex DEZOFast. Został on stworzony na bazie trzeciorzędowej alkiloaminy o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym, dzięki temu posiada szerokie spektrum działania.

Czystość w przedszkolnej sali do zajęć

Zadbana sala, w której odbywają się zajęcia, musi być codziennie wietrzona, odkurzana. Podłogę należy umyć, a ze stolików i półek z zabawkami zetrzeć kurz. Do mycia podłóg bardzo dobrze sprawdzi się produkt Clinex Floral – uniwersalny płyn do mycia ręcznego (dostępny w różnych wariantach zapachowych) oraz Clinex M6 – produkt zarówno do mycia maszynowego, jak i ręcznego, niezawierający alergenów. W przypadku małych dzieci jest to bardzo ważne. Od czasu do czasu powierzchnie stolików, przy których dzieci spędzają dużo czasu, należy zdezynfekować preparatem Clinex DEZOFast Jest on produktem gotowym do użycia i nie wymaga spłukiwania. Jest odpowiedni do codziennej dezynfekcji pomieszczeń, stołów, blatów oraz urządzeń kuchennych i wnętrz urządzeń chłodniczych. Dzięki zawartości etanolu i aktywnych nanocząsteczek srebra preparat niszczy bakterie, grzyby oraz zarodniki.

Czyste przedszkole, czyste zabawki 

Klocki, lalki, samochodziki – dzieci je uwielbiają. W przedszkolach i żłobkach zabawki wędrują z rąk do rąk, przynosząc podopiecznym wiele radości, ale i gromadząc sporą ilość zarazków. Pechowo, dłonie dzieci w ciągu dnia wiele razy mają kontakt z najróżniejszymi powierzchniami. Dzieci są dużo mniej odporne na choroby niż w osoby dorosłe. W przedszkolach nietrudno o zarażenie się wielu maluchów. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie w czystości przedmiotów, które są przez nich cały czas dotykane, czyli zabawek.

Aby zagwarantować czystość zabawki, dokładnie należy wyczyścić jej powierzchnię za pomocą ścierki z wodą, chusteczek czyszczących bądź wody z szarym mydłem. Pamiętać warto, by do tego procesu używać jak najbardziej naturalnych i ekologicznych środków czyszczących. Dzieci mogą mieć alergie na niektóre składniki popularnych płynów i szamponów, a poza tym odruchem dziecka jest wkładanie zabawki do ust. Należy ostrożnie używać preparatów zawierających alkohole i chlor. Preparaty powinny być sprawdzone pod względem toksyczności składników. W końcu bezpieczeństwo dzieci to podstawa!

Kolejnym krokiem jest dezynfekcja. Podczas tego etapu przyda się płyn dezynfekujący w sprayu – jeśli jest on bezpieczny dla dziecka, możemy śmiało z niego korzystać podczas pielęgnacji trudno dostępnych miejsc zabawki (plusz, puch, zagłębienia). Mycie zmywa większość bakterii, ale nie eliminuje wirusów – do tego niezbędna jest dezynfekcja. Nie powinna być jednak przeprowadzana przed myciem – za pomocą płynów dezynfekujących nie pozbędziemy się tłuszczu i brudu. 

Czyszczenie dużych zabawek z plastiku, metalu i drewna jest o wiele prostsze niż w przypadku małych pluszaków czy klocków. Wystarczy, zgodnie z opisaną wyżej instrukcją, oczyścić ich powierzchnię wodą z mydłem oraz przetrzeć ściereczką nasączoną środkiem dezynfekującym. Aby zniwelować zapach preparatu dezynfekującego, można przetrzeć zabawki mokrą ściereczką i odczekać aż wyschną. 

Tak naprawdę nie istnieje instrukcja wskazująca częstotliwości mycia zabawek z przedszkoli i żłobków. Wszystko zależy od tego, jak wiele dzieci z nich korzysta i z jakiego materiału są wykonane. Pewne jest jednak to, że należy czyścić zabawki, zanim pojawią się na nich widoczne zabrudzenia. Bakterie i wirusy zagrażające zdrowiu dziecka są niewidoczne dla oka.

Jak dbać o przedszkolne dywany?

Dzieci bardzo dużo czasu spędzają, bawiąc się na dywanie. Jeśli przedszkole posiada odkurzacz do prania ekstrakcyjnego, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie użycie produktów Clinex Textil EXT do prania ekstrakcyjnego lub Clinex Textile SHP do szamponowania. Są to metody prania, które pozwolą utrzymać dywany w jak najlepszym stanie. Jednocześnie będą one bezpiecznym miejscem zabaw dla dzieci. Jeśli takiego odkurzacza przedszkole nie posiada, to odpowiedni będzie preparat Clinex Textile Foam do czyszczenia ręcznego, który również zadba o czystość i bezpieczeństwo dzieci.

Lśniąca podłoga i toalety pachnące świeżością to wizytówka dobrze prowadzonego żłobka czy przedszkola, a co najważniejsze zwiększenie ochrony dzieci przed bakteriami i wirusami. Dodatkową ochronę zapewnia stosowanie odpowiednich środków chemicznych, bezpiecznych dla maluchów. Wpłynie to pozytywnie na opinię rodziców przyprowadzających dzieci do przedszkola.