Utrzymywanie porządku w piekarni

Utrzymanie czystości w piekarni

(zdj. Unsplash)

Piekarnia nie jest miejscem, gdzie można sobie pozwolić na jakieś niedociągnięcia w utrzymaniu czystości. Tu praca łączy się z kontaktem z artykułami spożywczymi, więc nie może być żadnych kompromisów.

Niedotrzymanie porządku może negatywnie wpłynąć na czyjeś zdrowie i życie. Utrzymanie czystości w piekarni jest więc sprawą podstawową. Należy wiedzieć, że to nie tylko hala, na której dokonuje się wypieku pieczywa. To także powierzchnia magazynowa, korytarze oraz biura. Każde z tych pomieszczeń wymaga regularnego czyszczenia, aby półprodukty wykorzystywane w wypiekach, jak i same wypieki nie były zagrożone wpływem drobnoustrojów czy innych zanieczyszczeń.

Higiena procesu przetwórczego obowiązkiem przedsiębiorcy!

Właściciel piekarni ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo oraz higienę wytwarzanej żywności. W tym celu niezbędne jest również spełnienie pewnych norm, które obligatoryjnie nakładane są na przedsiębiorcę przez polskie prawo. Jednym z takich obowiązków jest stosowanie systemów, które gwarantują opracowanie oraz wdrożenie zakładowej instrukcji planu higieny.

Plan taki powinien zawierać między innymi informacje o stosowanych środkach chemicznych. Należy tutaj pamiętać, że niektóre drobnoustroje mogą z czasem uodparniać się na działanie danego preparatu. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby pamiętać również o okresowym zmienianiu chemikaliów. Pozwoli to zapewnić higienę na stałym poziomie skuteczności.

Utrzymywanie czystości w pomieszczeniach biurowych

Jako że w biurach panuje względnie mniejszy niż na hali produkcyjnej ruch oraz nie ma kontaktu ze składnikami sypkimi, w zupełności wystarczy zachowanie standardowych zasad utrzymania czystości:

  • pomieszczenia z reguły są szczelnie zamykane przed dostaniem się lotnych substancji jak pyły pochodzące z mąki. Wystarczy więc dobrze wyposażony wózek do sprzątania oraz odkurzacz,
  • nie wolno zapomnieć o codziennym opróżnianiu kosza na śmieci,
  • sprzątając powierzchnię biurową piekarni, należy także regularnie myć okna. W tej czynności doskonale sprawdzi się CLINEX GLASS FOAM,
  • dokładnie usuwamy kurze z parapetów, biurek i krzeseł, w tym przypadku pomocny będzie CLINEX TABLE,
  • na koniec odkurzamy i myjemy podłogę, stosując specjalne płyny. Ich zadaniem jest nie tylko usunięcie zabrudzeń, ale także dezynfekcja, dlatego nie mogą to być byle jakie preparaty. Sięgamy tylko po produkty przeznaczone do pracy w piekarni.

Pomieszczenia biurowe w piekarni, podobnie jak pomieszczenia lekarskie wymagają utrzymania odpowiedniej higieny.

Czystość w jadalni, toalecie i na korytarzach.

Jak w każdej pracy, tak i w piekarni musi być wyznaczone miejsce na spożywanie posiłków w przerwie pomiędzy pracą. Czyszczenie jadalni odbywa się zazwyczaj po zakończeniu przez pracowników posiłku. Trzeba wiedzieć, że pewne drobnoustroje mogą zostać przetransportowane z zewnątrz wraz z jedzeniem pracowników, więc dużą rolę odgrywają tutaj substancje czyszczące i dezynfekujące.

Jak wygląda utrzymanie czystości w hali produkcyjnej piekarni?

Hala produkcyjna piekarni jest miejscem, gdzie dzieje się najwięcej. Tam dochodzi do przygotowywania ciasta  mieszania składników do wyrobu pieczywa. Aby cały proces mógł przebiegać w odpowiednich warunkach, hala musi zostać odpowiednio przygotowana:

  • przed rozpoczęciem pracy z podłóg musi zostać usunięty pył, a następnie powinny być odtłuszczone, zdezynfekowane i suche. Można tego dokonać za pomocą preparatu myjącego Clinex 4DIRT,
  • piece muszą być utrzymywane w doskonałej czystości, a uzyskać to można dzięki Clinex Smog,
  • drobniejsze akcesoria należy oczyszczać i dezynfekować, a także przetrzymywać w miejscach do tego przeznaczonych,
  • przyrządy jak noże i akcesoria metalowe powinny zostać zdezynfekowane i wyparzone.

Należy również pamiętać, że hala produkcyjna zawierająca piece do wypieku pieczywa jest miejscem, gdzie panują najwyższe temperatury. Dlatego ważne jest utrzymywanie w nienagannej czystości nie tylko podłóg, ale też ścian i oczywiście samych pieców. Kiedy hala nie jest odpowiednio czyszczona, na ścianach mogą gromadzić się pajęczaki i inne owady. Tacy goście mogą roznosić bakterie i wirusy. Co więcej, takie środowisko sprzyja odkładaniu się tłuszczu z mgiełek tłuszczowych powstających z obróbki termicznej. Tak więc zasady BHP wymagają regularnego oczyszczania i odtłuszczania całych powierzchni.

W przypadku czyszczenia pieców piekarniczych należy pamiętać, by również sięgać po produkty do użytku profesjonalnego. Doskonale sprawdzą się preparaty pianowe. Pozostawienie specyfiku na kilka minut pozwoli skutecznie usunąć zanieczyszczenia oraz zdezynfekuje powierzchnię.

Co z powierzchniami magazynowymi?

Magazyny zarówno półproduktów, jak i gotowych produktów należy okresowo oczyszczać i dezynfekować. Wszystko po to, aby nie stały się miejscem bytowania bakterii i innych drobnoustrojów. W tym celu należy regularnie czyścić i dezynfekować powierzchnie, po których się chodzi, stoły, czy regały. Nie wolno dopuszczać, aby zaistniała możliwość przenoszenia drobnoustrojów na prywatnej odzieży, albo pod obuwiem. Dlatego też w magazynie podobnie jak na hali istnieje obowiązek noszenia odzieży ochronnej.