1000 worków śmieci zebranych w polskich lasach!

Clinex sprząta Polskę - baner

Kampania #ClinexSprzątaPolskę, która trwa od jesieni 2023, ma zachęcać polskich Planet Heroes do sprzątania polskich lasów. Mamy pierwsze rezultaty! Mimo jesienno-zimowych miesięcy udało się zebrać w polskich lasach już 1000 worków śmieci!

Sprzątanie śmieci z lasów się opłaca

Od października 2023 zachęcamy do udziału we wspólnej pracy na rzecz czystego środowiska! Dzięki współpracy z firmą Clinex możemy dodatkowo zaoferować naszym użytkownikom finansowe wsparcie w postaci dotacji! Każdy zebrany worek śmieci to 20 zł, które trafiają na konto użytkownika Planet Heroes. 

Nasi użytkownicy oczyszczają polskie lasy, w których niestety nadal spotykamy dużo śmieci. Każda zbiórka odpadów z terenu zielonego ma jednak ogromne znaczenie! Szczególnie wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, a drzewa, krzewy i porosty na nowo się zazieleniają i nie powinny być zatruwane przez toksyczne odpady, foliowe torebki czy rozbite szkło.

1000 worków to 60 000 litrów śmieci, które nie zatruwają już polskich lasów. Ponad 180 zebranych worków to szkło, które ma szanse niemal w całości zostać przetworzone w ramach recyklingu. Podobnie śmieci plastikowe, które stanowią większość odpadów znajdowanych w polskich lasach (stare foliówki czy butelki PET). To spora baza do recyklingu śmieci!

Dlaczego sprzątanie lasów jest ważne?

Nasza kampania trwa! Wraz z nadejściem wiosny tym bardziej zachęcamy do sprzątania lasów. Dlaczego?

  • Bo to ochrona bioróżnorodności: Lasy są domem dla tysięcy gatunków roślin, zwierząt i mikroorganizmów. Usuwanie zanieczyszczeń, takich jak śmieci czy odpady, pomaga zapobiegać degradacji ich siedlisk i zachować różnorodność biologiczną.
  • Troska o czyste powietrze: Lasy są istotnym elementem w naturalnym obiegu węgla i produkcji tlenu. Oczyszczenie lasów z odpadów pozwala na utrzymanie czystego powietrza oraz sprzyja zdrowiu ludzi i zwierząt.
  • Zapobieganie pożarom: Porzucone śmieci, zwłaszcza szkło i materiały palne, mogą stanowić zagrożenie pożarowe dla lasów, zwłaszcza w okresach suszy. Regularne sprzątanie ogranicza ryzyko wystąpienia pożarów i chroni lasy przed zniszczeniem.
  • Ochrona wód: Zanieczyszczenia porzucane w lasach mogą przenikać do gleby i wód gruntowych, zagrażając ekosystemom wodnym i zdrowiu ludzi. Regularne sprzątanie pomaga zapobiegać zanieczyszczeniom wód i utrzymaniu ich czystości.
  • Estetyka i rekreacja: Czyste i zadbane lasy stanowią atrakcyjne miejsce do wypoczynku, rekreacji i obcowania z naturą dla społeczności lokalnych i turystów. Usuwanie śmieci z lasów poprawia estetykę otoczenia i zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Działajmy dalej! #ClinexSprzątaPolskę

 

Dowiedz się więcej: