4 obszary dezynfekcji w zakładach fryzjerskich

4 obszary dezynfekcji w zakładach fryzjerskich

(zdj. Unsplash)

Bez znaczenia umiejętności fryzjera, jeśli w jego salonie nie przestrzega się podstawowych zasad higieny i czystości. Wszak zakład fryzjerski odwiedza się po to, by wyjść z niego z perfekcyjną fryzurą a nie grzybicą czy koronawirusem! Sprawdź, jakie działania czystościowe i dezynfekujące są konieczne w salonie fryzjerskim.

Codziennie Twój zakład fryzjerski odwiedza wiele osób. Każda z nich na dłoniach, ubraniu, włosach bezwiednie przynosi różnego rodzaju wirusy, grzyby i bakterie. Bez odpowiedniej higieny i dezynfekcji, dotykając klamki podczas wejścia lub wyjścia z salonu, może przyjąć na skórę nawet tysiące komórek drobnoustrojów! Tyle samo także zostawić. A to zaledwie początek, bowiem brak dezynfekcji miejsca pracy i narzędzi fryzjerskich, takich jak nożyczki czy brzytwa, może być przyczyną poważnych chorób nie tylko wśród pracowników, ale też klientów zakładu fryzjerskiego. Co więc robić, by było w nim bezpiecznie i czysto?

 

 

W każdym salonie fryzjerskim można wskazać obszary, które wymagają codziennego sprzątania, mycia, dezynfekowania a nawet sterylizacji. Są też takie, które wymagają dezynfekcji po każdym użyciu. Wskażemy je poniżej:

Obszar 1: Poczekalnia

Nie każdy zakład fryzjerski ją posiada. Natomiast każdy  ma wejście i miejsce, w którym klienci mogą usiąść i poczekać na swoją kolej. To obszar, w którym może znajdować się wiele drobnoustrojów. Co prawda nie każdy klient zdecyduje się na usługę i poczeka na kanapie, ale już każdy, który wejdzie do salonu i z niego wyjdzie, otworzy drzwi. Dlatego nawet kilka razy dziennie zadbaj o dezynfekcję klamek. Użyj do tego preparatu deynfekująco-myjącego Clinex DEZOMed . To skoncentrowany środek bezaldehydowy, który usuwa bakterie, drożdże, grzyby, wirusy i spory z odkażanej powierzchni. Nansieść preparat na ściereczkę z mikrofibry i przetrzyj nią klamki – zarówno tę od wewnętrznej, jak i tę od zewnętrznej strony.

Podobnie możesz postąpić z kanapą, jeśli pokryta jest woodoodpornym materiałem, czy przedmiotami, które są przez klientów często dotykane, jak np. szklany stolik (każdorazowo sprawdź na etykiecie, czy preparat nadaje się do użycia na powierzchni, którą chcesz oczyścić). Jeśli w salonie posiadasz recepcję, nanieś DEZOMed na powierzchnię blatu i rozprowadź go ściereczką. Odczekaj chwilę a następnie zetrzyj blat do sucha.

 

 

Obszar 2: Stanowisko fryzjerskie

Celem dezynfekcji i czyszczenia powierzchni jest zmniejszenie niebezpieczeństwa rozprzestrzenia się zakażeń we wszystkich strefach obarczonych ryzykiem wystąpienia infekcji. A należą do nich miejsca, w których dokonywane jest strzyżenie, golenie i farbowanie. Drobnoustroje a wraz z nim brud usuniesz z każdej wodoodpornej powierzchni za pomocą preparatu Clinex DEZOMed  o działaniu dezynfekującym i jednocześnie myjącym. Przetrzyj nim siedziska dla klientów, lustra i meble, w których chowasz narzędzia do pracy, tj. nożyczki, grzebień, suszarkę, prostownicę. Pamiętaj, że podczas kasłania czy kichania (większość drobnoustrojów przenosi się drogą kropelkową) klient może zainfekować obszar wokół siebie. Nawet do odległości 2 metrów! Z koleji do szybkiej dezynfekcji można użyć produktu DEZOClinic, który ma działanie wirusobójcze w ciągu 60 sekund, a także bakteriobójcze, grzybobójcze, prątkobójcze.

 

Konieczna dezynfekcja narzędzi fryzjerskich

Szczególną uwagę skieruj na narzędzia fryzjerskie, ponieważ to one mają kontakt ze skórą – nie tylko Klientów, ale też Twoją! Wyobrażasz sobie, jak wiele patogenów można przenieść na kolejne osoby, jeśli Klient był nosicielem zarazków a Ty nie odkaziłeś nożyczek czy grzebienia?! Zgodnie z prawem fryzjer powinien używać do zabiegów fryzjerskich tylko czystych, zdezynfekowanych a nawet i wysterylizowanych (jeśli doszło do uszkodzenia tkanek) narzędzi. Dlatego po wykonaniu usługi zanurz nożyczki, brzytwę, ostrza i nakładki do maszynki do szklanej miski wypełnionej roztworem dezynfekującym z szerokim spektrum zwalczania rozwojowi grzybów, bakterii i wirusów. Pojemnik, do którego włożysz narzędzia powinien być odporny na działanie preparatu. Jeśli narzędzia tego wymagają (doszło do uszkodzenia tkanki), poddaj je sterylizacji.

Obszar 3: Myjka

Mycie i dezynfekcję należy przeprowadzić także w obszarze myjki. Podczas mycia włosów Klienta, wraz z kropelkami wody dochodzi do rozpryskiwania zarazków. Często siadając dotyka on także fotela. Pamiętaj więc o przetarciu go szmatką zwilżoną preparatem Clinex DEZOMed . Myjkę odkażaj po każdym użyciu (kliencie), spryskując ją płynem dezynfekującym. Jeśli masz taką możliwość, odczekaj kilka minut, następnie spłucz wnętrze myjki i całą jej powierzchnię wytrzyj do sucha.

Obszar 4: Podłoga

Podłoga w salonie fryzjerskim powinna być sprzątana na bieżąco. I choć nie jest to powierzchnia, której dotyka się bezpośrednio, to wraz z włosami i rozpryskiwanymi nad głową preparatami do ich modelowania, opadają na podłogę drobnoustroje i zarazki. Codziennie myj więc powierzchnię podłogi preparatami, które poza tym, że zmyją zabrudzenia, to usuną patogeny niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Strefa dotykowa w zakładzie fryzjerskim podlega wyższym wymogom mycia i dezynfekcji. Spełnia je bezaldehydowy, profesjonalny środek Clinex DEZOMed . Preparat 6 marca 2020 otrzymał Pozwolenie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nr pozwolenia 8737/22 – 08-02-2022 r. To preparat, który zwalcza koronawirusa. Sprawdzi się więc w miejscach często odwiedzanych.