Bieżące czyszczenie i doczyszczanie pomieszczeń kuchennych w obiektach gastronomicznych

Czyszczenie kuchni

(zdj. Shutterstock)

Dla każdego lokalu gastronomicznego priorytetem jest, aby każdy klient czuł się komfortowo podczas wizyty, oraz żeby był usatysfakcjonowany po wyjściu. Jednym z podstawowych parametrów pozwalających na uzyskanie takich wyników jest czystość, nie tylko w pomieszczeniach, gdzie przebywają goście, ale także w kuchni. Regularne utrzymywanie czystości w kuchni pozwala na zaoszczędzenie czasu, ale przede wszystkim na łatwiejsze, sprawniejsze i bezpieczniejsze wydawanie posiłków.

Cztery procesy mycia w pomieszczeniach kuchennych

Proces mycia to mechaniczne usuwanie osadów oraz części mikroorganizmów. Mycie może być procesem samodzielnym lub poprzedzającym dezynfekcję. W gastronomii podstawowymi procesami mycia są mycie: ręczne, mechaniczne, pianowe oraz ciśnieniowe. 

Mycie ręczne metoda stosowana najczęściej do usuwania zanieczyszczeń z naczyń stołowych i sprzętu kuchennego, pojemników GN czy urządzeń kuchennych. Mycie to wykonywane jest przy użyciu zmywaków lub szczotek przy użyciu wody i środków czyszczących. 

Mycie mechaniczne wykonywane przy użyciu urządzeń mechanicznych (np. zmywarki, parownice czy wypażarki). Mycie pianowe polega na nanoszeniu preparatu w postaci piany na mytą powierzchnię. Po odczekaniu odpowiedniego czasu preparat jest spłukiwany strumieniem bieżącej wody. Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się podczas mycia pionowych powierzchni w kuchni np. ścian ze względu na dłuższy kontakt czyszczonych elementów z preparatem. 

Mycie ciśnieniowe to proces polegający na natryskiwaniu preparatu pod ciśnieniem na czyszczoną powierzchnię. W myciu tym siła detergentu wspierana jest ciśnieniem, z jakim go dozujemy na powierzchnię. Metoda ta jest najczęściej stosowana do mycia elementów o większej powierzchni, takich jak: posadzki, ściany czy drzwi.

Usuwanie kuchennych zabrudzeń tłuszczowo-olejowych

W ofercie produktów marki Clinex Nanochem znajdziemy skuteczne preparaty, które możemy wykorzystać do mycia zarówno ręcznego, jak i pianowego. Pierwszym produktem, na który należy zwrócić uwagę, jest Clinex Fast Gast. Jest to gotowy do użycia produkt do usuwania wszelkich tłustych zabrudzeń. Dzięki zdolności do emulgowania tłuszczu, rozpuszcza silne i uporczywe zabrudzenia olejowo-tłuszczowe, przypalone resztki jedzenia, nie pozostawiając przy tym smug i zacieków na czyszczonych powierzchniach, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych związków chemicznych jest dla nich bezpieczny.

Chcąc umyć większe powierzchnię za pomocą mycia pianowego lub ciśnieniowego, potrzebujemy skutecznego preparatu w formie koncentratu i tu można zaproponować Clinex 4 Dirt oraz Clinex 4 Dirt Foam. Są to produkty skoncentrowane o dobrych właściwościach odtłuszczających. Clinex 4 Dirt dzięki obniżonym właściwościom pianotwórczym nadaje się do mycia ręcznego oraz maszynowego, natomiast Clinex 4 Dirt Foam to preparat dedykowany do pianowego mycia, najlepiej za pomocą specjalnych lanc pianotwórczych powierzchni pionowych, które wymagają dłuższego kontaktu ze środkiem myjącym.

Czym usunąć przypalone tłuste zabrudzenia z piekarnika czy grilla?

Jednymi z najtrudniejszych zanieczyszczeń w kuchniach są przypalone tłuste zabrudzenia z piekarnika czy grilla. W takich przypadkach bardzo dobrym rozwiązaniem będzie Clinex Grill, preparat o bardzo silnym działaniu, który bez problemu usuwa zapieczony tłuszcz i brud z powierzchni odpornych na alkalia. Nadaje się do mycia grilli, piekarników, rożen, rusztów oraz płyt grzewczych czy kuchenek gazowych. Ze względu na zastosowane składniki należy pamiętać, że preparat należy stosować na zimne piekarniki i ruszta. Przy myciu i czyszczeniu w pomieszczeniach kuchennych należy wspomnieć także o piecach konwekcyjno-parowych. W takim zastosowaniu sprawdzi się doskonale Clinex Smog. Jest to alkaliczny preparat o bardzo silnym działaniu, do usuwania brudu i zapieczonego tłuszczu oraz zadymień z piecy konwekcyjno-parowych i wędzarniczych.

W myciu pomieszczeń kuchennych należy pamiętać, że większość zanieczyszczeń z jakimi możemy się spotkać to zanieczyszczenia tłuszczowe, które usuwa się za pomocą środków alkaicznych. Produkty marki Clinex Nanochem, przedstawione powyżej, są skuteczne i łatwe w użyciu. Bez problemu poradzą się z większością zabrudzeń, które możemy znaleźć w kuchni.