Bieżące czyszczenie i doczyszczanie pomieszczeń kuchennych w obiektach gastronomicznych

Czyszczenie mycie kuchni

(zdj. Shutterstock)

Dla każdego lokalu gastronomicznego priorytetem jest, aby każdy klient czuł się komfortowo podczas wizyty, oraz żeby był usatysfakcjonowany po wyjściu. Jednym z podstawowych parametrów pozwalających na uzyskanie takich wyników jest czystość, nie tylko w pomieszczeniach, gdzie przebywają goście, ale także w kuchni. Regularne utrzymywanie czystości w kuchni pozwala na zaoszczędzenie czasu, ale przede wszystkim na łatwiejsze, sprawniejsze i bezpieczniejsze wydawanie posiłków.

Cztery procesy –  mycie w pomieszczeniach kuchennych

Proces mycia to mechaniczne usuwanie osadów oraz części mikroorganizmów. Mycie może być procesem samodzielnym lub poprzedzającym dezynfekcję. W gastronomii podstawowymi procesami mycia są mycie: ręczne, mechaniczne, pianowe oraz ciśnieniowe. 

Jeżeli jednak zdarzy się tak, że niektóre powierzchnie zostaną zaniedbane, wówczas pomogą profesjonalne środki czystości. Z ich pomocą nawet urządzenia kuchenne, które straciły swój dawny wygląd, odzyskają swoją świetność. Należy pamiętać, że niektóre urządzenia są niezwykle wrażliwe na dokładne czyszczenie. Często pewne niedociągnięcia objawiają się problemami w ich działaniu. Dzięki profesjonalnym środkom do czyszczenia będzie możliwe utrzymanie w perfekcyjnym stanie czystość kuchni i znajdujących się w niej urządzeń.

Mycie ręczne metoda stosowana najczęściej do usuwania zanieczyszczeń z naczyń stołowych i sprzętu kuchennego, pojemników GN czy urządzeń kuchennych. Mycie to wykonujemy przy użyciu zmywaków lub szczotek przy użyciu wody i środków czyszczących. Zastosowanie odpowiednich preparatów pozwoli na szybkie usunięcie zanieczyszczeń oraz ułatwi pracę.  

Mycie mechaniczne wykonywane przy użyciu urządzeń mechanicznych (np. zmywarki, parownice czy wypażarki). Mycie pianowe polega na nanoszeniu preparatu w postaci piany na mytą powierzchnię. Po odczekaniu odpowiedniego czasu preparat spłukujemy strumieniem bieżącej wody. Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się podczas mycia pionowych powierzchni w kuchni np. ścian ze względu na dłuższy kontakt czyszczonych elementów z preparatem. 

Mycie ciśnieniowe to proces polegający na natryskiwaniu preparatu pod ciśnieniem na czyszczoną powierzchnię. W myciu tym siła detergentu wspierana jest ciśnieniem, z jakim go dozujemy na powierzchnię. Metoda ta jest najczęściej stosowana do mycia elementów o większej powierzchni, takich jak: posadzki, ściany czy drzwi.

Usuwanie kuchennych zabrudzeń tłuszczowo-olejowych

W ofercie produktów marki Clinex Nanochem znajdziemy skuteczne preparaty, które możemy wykorzystać do mycia zarówno ręcznego, jak i pianowego. Pierwszym produktem, na który należy zwrócić uwagę, jest Clinex Fast Gast. Jest to gotowy do użycia produkt do usuwania wszelkich tłustych zabrudzeń. Dzięki zdolności do emulgowania tłuszczu, rozpuszcza silne i uporczywe zabrudzenia olejowo-tłuszczowe, przypalone resztki jedzenia, nie pozostawiając przy tym smug i zacieków na czyszczonych powierzchniach, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych związków chemicznych jest dla nich bezpieczny.

Chcąc umyć większe powierzchnię za pomocą mycia pianowego lub ciśnieniowego, potrzebujemy skutecznego preparatu w formie koncentratu i tu można zaproponować Clinex 4 Dirt oraz Clinex 4 Dirt Foam. To produkty skoncentrowane o dobrych właściwościach odtłuszczających. Clinex 4 Dirt dzięki obniżonym właściwościom pianotwórczym nadaje się do mycia ręcznego oraz maszynowego, natomiast Clinex 4 Dirt Foam to preparat dedykowany do pianowego mycia, najlepiej za pomocą specjalnych lanc pianotwórczych powierzchni pionowych, które wymagają dłuższego kontaktu ze środkiem myjącym.

Czym usunąć przypalone tłuste zabrudzenia z piekarnika czy grilla?

Czyszcząc przedmioty i narzędzia kuchenne, najtrudniejsze do usunięcia są przypalone tłuszcze. Mogą one skutecznie zabrać cenny czas, który mógłby zostać inaczej spożytkowany. W dodatku trudność usunięcia zależy w dużej mierze od rodzaju tłuszczu. Na niektórych przedmiotach kuchennych przypalenizna wygląda nieestetycznie i musi zostać jak najszybciej usunięta. Co w przypadku, kiedy usunięcie jej za pomocą klasycznych środków czystości jest znacznie utrudnione? Jak sobie w takiej i podobnych sytuacjach radzić?

Preparat Fast Gast - mycie w kuchni

(zdj. Clinex)

Jednymi z najtrudniejszych zanieczyszczeń w kuchniach są przypalone tłuste zabrudzenia z piekarnika czy grilla. W takich przypadkach bardzo dobrym rozwiązaniem będzie Clinex Grill, preparat o bardzo silnym działaniu, który bez problemu usuwa zapieczony tłuszcz i brud z powierzchni odpornych na alkalia. Nadaje się do mycia grilli, piekarników, rożen, rusztów oraz płyt grzewczych czy kuchenek gazowych. Ze względu na zastosowane składniki należy pamiętać, że preparat należy stosować na zimne piekarniki i ruszta. Przy myciu i czyszczeniu w pomieszczeniach kuchennych należy wspomnieć także o piecach konwekcyjno-parowych. W takim zastosowaniu sprawdzi się doskonale Clinex Smog. Jest to alkaliczny preparat o bardzo silnym działaniu, do usuwania brudu i zapieczonego tłuszczu oraz zadymień z piecy konwekcyjno-parowych i wędzarniczych.

W myciu pomieszczeń kuchennych należy pamiętać, że większość zanieczyszczeń z jakimi możemy się spotkać to zanieczyszczenia tłuszczowe, które usuwa się za pomocą środków alkaicznych. Produkty marki Clinex Nanochem, przedstawione powyżej, są skuteczne i łatwe w użyciu. Bez problemu poradzą się z większością zabrudzeń, które możemy znaleźć w kuchni. Nie ma znaczenia, czy chodzi o piekarnik, rożen, czy kuchenkę gazową.

Czy te produkty są bezpieczne dla czyszczonych powierzchni – bezpieczne mycie?

Produkty Clinex są bezpieczne, ale trzeba je używać zgodnie z przeznaczeniem. Klasyczne środki czystości stosowane w domowych kuchniach mają znacznie słabsze działanie. Profesjonalne środki czystości używane w gastronomii muszą wykazywać bezkompromisowe działanie. Dlatego też preparaty te tak bardzo różnią się między sobą. Do mycia ręcznego w domu wystarcza klasyczny płyn dedykowany do czyszczonych powierzchni. W profesjonalnej gastronomii jest to o wiele za mało. W kuchniach obiektów gastronomicznych czystość jest priorytetem, a można ją osiągnąć tylko z profesjonalną chemią.

Zarówno bieżące czyszczenie, jak i doczyszczanie pomieszczeń kuchennych wymaga zastosowania odpowiednio dobranych preparatów. Precyzyjne odmierzanie dawek oraz odpowiednie wykorzystanie produktu wraz z jego przeznaczeniem pozwoli szybko usunąć zabrudzenia oraz zakonserwować powierzchnię. Dzięki temu dłużej zachowa ona swój blask.