Czy w twoim biurze są drobnoustroje? 6 najczęstszych zarazków w miejscu pracy.

Drobnoustroje w biurze

(zdj. pxhere)

Pewnego dnia naukowcy postanowili sprawdzić, jakie drobnoustroje znajdują się w typowym biurze. Wyniki ich badań odkryły zatrważającą prawdę o ogromnych siedliskach bakterii, grzybów i wirusów. Jakie są najczęstsze zarazki w miejscu pracy?

Czy w twoim biurze są drobnoustroje? Z artykułu dowiesz się:

  • jakie drobnoustroje czyhają w Twoim miejscu pracy,
  • gdzie najczęściej gromadzą się drobnoustroje,
  • jak sobie z nimi radzić,
  • jak zwiększyć bezpieczeństwo pracowników biurowych i zadbać o ich zdrowie.

 

Klawiatura, smartfon czy kalkulator to tykające bomby!

Według naukowców w biurze kryje się mnóstwo rozmaitych drobnoustrojów. Niektóre z nich są naprawdę bardzo groźne! Niestety wiele osób nie jest świadomych tego zagrożenia, a nieodpowiednia higiena w miejscu pracy toruje drogę zarazkom. Statystycznie to mężczyźni znacznie częściej mają zaniedbane biurka, na których można spotkać nawet trzy czy cztery razy więcej bakterii. Najwięcej zarazków gromadzi się na smartfonach, tabletach, klawiaturach, myszkach komputerowych czy kalkulatorach. Długopisy czy dokumenty nie są wcale mniej zainfekowane. To wszystko sprawia, że urządzenia i akcesoria codziennego użytku są wręcz tykającą bombą biologiczną! Najczęściej spotyka się na nich bakterie jelitowe, w tym również bakterie kałowe, a także baterie skórne czy z nosa. Telefon jest szczególnie przyjaznym miejscem do bytowania i namnażania się różnych drobnoustrojów.

Czy w twoim biurze są drobnoustroje

Dokumenty, notatki, długopisy…

Nie inaczej jest w przypadku innych akcesoriów, których w każdym biurze nie brakuje. Okazuje się bowiem, że dokumenty są także siedliskiem bakterii. Najczęściej są to bakterie z rąk. Niestety wiele osób jeszcze praktykuje nawyk lizania palców przy przekładaniu kartek. W konsekwencji nie tylko możemy zakazić siebie, ale także dorzucić więcej drobnoustrojów do „kolekcji”.

Wiele mikrobów jest nieszkodliwych, ale wśród długiej listy drobnoustrojów, które bytują w biurach znajdziemy także te bardzo niebezpieczne. Okazuje się bowiem, że biurka to idealne siedlisko dla wirusów grypy,  gronkowca złocistego czy pałeczki okrężnicy (E-coli). Paciorkowiec kałowy to typ bakterii, który z powodzeniem przetrwa na powierzchni nawet dobę. To wystarczająco dużo czasu by móc się zakazić.

 

Jakie drobnoustroje jeszcze znajdziemy w biurze?

To nie koniec niespodzianek. Biurko zawiera więcej drobnoustrojów niż sedes, a więc możemy tam spotkać wiele patogenów. Co prawda większość z nich jest nieszkodliwa, ale znajdą się też takie, które mogą wykluczyć pracownika z pracy na dobrych kilka dni. Na rękach możemy przenosić między innymi bakterię Salmonella, która może doprowadzić do ostrych zatruć pokarmowych. Rotawirusy czy koronawirusy również chętnie bytują na rozmaitych powierzchniach biurowych. Mało tego, w biurze znajdziemy nawet drobnoustroje szpitalne, takie jak wirus WZW A czy bakterie wywołującą zapalenie płuc. Brak lub nieodpowiednia higiena w miejscu pracy to najczęstsza przyczyna infekcji wśród pracowników. A jak wszyscy wiemy, lepiej jest zapobiegać niż leczyć!

 

Profilaktyka i zapobiegliwość

Aby nie doprowadzać do masowych zakażeń w miejscu pracy, niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej czystości. Wynajmując firmę sprzątającą, warto uwzględnić wśród prac również dokładne czyszczenie stanowisk pracy. Biurko oraz wszelkie akcesoria należy regularnie czyścić i dezynfekować. Równie ważne jest wyeliminowanie źródła zakażeń. Osoby przeziębione należy odesłać na pracę zdalną lub L4. Wyposażając biuro w profesjonalne preparaty myjąco-dezynfekujące, możemy znacznie zmniejszyć ilość szkodliwych drobnoustrojów w pracy. Preparaty do dezynfekcji dłoni takie jak DezoSept czy DezoSept Plus powinny być dostępne dla każdego pracownika. Uświadomienie o zagrożeniu i wyposażenie biura w profesjonalne środki czystości, pozwoli zachować higienę w miejscu pracy.

 

Rutynowa dezynfekcja w okresach wzmożonych zachorowań

Biura należy regularnie dezynfekować. Szczególnie w okresie wzmożonych zachorowań (jesień, zima i wiosna), warto stosować silne środki dezynfekujące. DezoFast do dogłębnej dezynfekcji można stosować na każdą powierzchnię, z której chcemy usunąć różne wirusy, grzyby czy bakterie. Jego szerokie spektrum działania gwarantuje higieniczną czystość. Na co dzień warto stosować preparaty myjąco-dezynfekujące takie jak Nano Protect Silver Table. Skutecznie usunie on kurz czy tłuste zabrudzenia z biurek oraz mebli biurowych, a przy okazji zdezynfekuje powierzchnie. Biura z klimatyzacją powinny wyposażyć się również w Nano Protect Silver Nice, specjalny preparat do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji.

Profesjonalna gama środków czystości, a także świadomość pracowników pozwoli zachować biuro w nienagannej czystości. Nawet jeśli wynajmujesz firmę sprzątającą, warto wyposażyć swoje biuro w podstawowe środki czystości z właściwościami dezynfekującymi.