Mycie pianowe w przemyśle i gastronomii – 4Dirt Foam

Mycie pianowe

(zdj. pxhere)

Rozwój dzisiejszych technologii pozwala na opracowywanie coraz to nowszych, innowacyjnych technik mycia stosowanych w przemyśle i gastronomii. Jedną z nich jest mycie pianowe, szczególnie przydatne w myciu powierzchni pionowych. Metoda ta staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoją skuteczność.

Na czym polega mycie pianowe?

Mycie pianowe polega na rozprowadzeniu środka myjącego na mytej powierzchni w postaci piany. Następnie jest ona spłukiwana strumieniem wody. Piana wytwarzana jest poprzez silne napowietrzenie roztworu środka myjącego. Na zabrudzonej powierzchni następuje pękanie pęcherzyków piany, co powoduje, że zanieczyszczenie jest zwilżane środkiem myjącym i ostatecznie usuwane.

Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się podczas mycia powierzchni pionowych, takich jak: ściany pomieszczeń produkcyjnych, ściany pomieszczeń przemysłu spożywczego, elewacji z blachy i metalu, środków transportu lub zewnętrznych powierzchni maszyn i urządzeń. Mycie pianą sprawdzi się również podczas mycia sufitów w chłodniach i halach przetwórczych.

Piana powinna być stabilna i dobrze przyczepiać się do powierzchni. Wtedy bardzo długo utrzymuje się ona na powierzchni pionowej. Niespieniona ciecz szybko spływa z takich powierzchni. W ten sposób przy myciu pianowym powierzchnia pokryta jest preparatem przez dłuższy czas. Powoduje to, że substancje aktywne zawarte w nim, emulgujące tłuszcz i zabrudzenia, będą miały bardzo długo kontakt z czyszczoną powierzchnią. Mają one wystarczająco dużo czasu, aby zareagować z zanieczyszczeniami, zwilżyć powierzchnię, wniknąć pod zanieczyszczenia i skutecznie je usunąć.  Umiejętne korzystanie z myjki oraz piany umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Jest to bardzo wygodna, szybka, prosta i skuteczna metoda mycia.

Jak przeprowadzić proces mycia pianowego?

Prawidłowo przeprowadzony proces mycia pianowego powinniśmy zacząć od opłukania mytej powierzchni wodą w celu usunięcia grubych i łatwo usuwalnych zanieczyszczeń. Jeśli są to zanieczyszczenia z dużą ilością tłuszczu to najlepiej użyć wody o wyższej temperaturze, pozwoli to na łatwiejsze usunięcie tłustych nalotów. Następnie za pomocą wytwornicy piany od dołu do góry nanosimy spieniony preparat myjący na ścianę i pozostawiamy na około 10 minut, dając czas na zadziałanie produktu. Po tym czasie pianę spłukujemy wodą w kierunku od góry do dołu.

Clinex 4DIRT Foam – produkt do mycia pianowego

Produktem polecanym do mycia pianowego i bezpiecznym dla powierzchni wszelkiego rodzaju jest Clinex 4Dirt Foam. Doskonale sprawdza się on w przemyśle oraz gastronomii. Dzięki stabilnej, aktywnej pianie nie spływa z pionowych powierzchni, pozwalając na to, aby substancje aktywne, emulgujące tłuszcz mogły mieć odpowiednio dużo czasu by zadziałać. Produkt jest skuteczny również w twardej wodzie – dzięki substancjom zmiękczającym oraz zwilżającym w nim zawartych.

Zalety mycia pianowego

Mycie pianowe posiada wiele zalet. Podstawową jest jego skuteczność wynikająca z przedłużonego czasu kontaktu środka myjącego z zabrudzeniami. Kolejną zaletą jest to, że nie niszczymy struktury mytych materiałów nie ma rys po myciu, gdyż nie wykorzystujemy działania mechanicznego a ciśnienie, które stosujemy do nakładania piany jest bardzo niskie i strumień piany nie oddziałuje niekorzystnie na mytą powierzchnię. Metodę tę możemy wykorzystać do mycia trudno dostępnych miejsc, gdzie użycie szczotki czy gąbki jest niemożliwe. Po zakończeniu procesu mycia, pianę łatwo jest spłukać wodą.