Neutralizacja powierzchni jako nieodzowny proces czyszczenia

Posadzki

(zdj. Unsplash)

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego na posadzce, którą codziennie myjesz, ciągle pojawiają się smugi i nalot? Próbowałeś już różnych płynów, a nawet stosujesz większe stężenie roztworu niż zalecane na opakowaniu przez producenta z nadzieją, że to pomoże. Niestety nie jest to dobrym rozwiązaniem. Poniżej podpowiadamy jak postępować w takiej sytuacji.

Neutralizacja powierzchni – Z artykułu dowiesz się:

Jakie substancje się odkładają i dlaczego?
Czym bezpiecznie usuwać odkładające się substancje?
Co z myciem samą wodą?

Zgodnie z zaleceniami producenta

Płyny do mycia podłóg zawierają w swoim składzie detergenty, zwilżacze, rozpuszczalniki, barwniki, kompozycje zapachowe, substancje ochronne i nabłyszczające. Wszystkie te substancje są niezbędnymi elementami płynu do mycia, ale w odpowiednich ilościach, tak dobranych, aby spełniały swoje zadanie. Ich nadmiar na posadzce przyniesie niepożądany efekt. Przyczyną powstawania smug jest niewłaściwe stosowanie produktu, czyli zbyt duże stężenie roztworu oraz pomijanie procesu neutralizacji. Neutralizacja to nic innego jak mycie powierzchni dużą ilością wody. Dlatego tak bardzo ważne jest stosowanie się do zleceń producenta. Zazwyczaj znajdziesz je wyszczególnione drobnym drukiem na etykiecie. Tylko przystąpienie do działania zgodne z zaleceniami sprawi, że proces mycia będzie przebiegał prawidłowo, a po jego zakończeniu naszym oczom ukaże się najlepszy z możliwych efektów. Zatem przed przystąpieniem do stosowania produktów chemicznych należy się dowiedzieć jak je stosować.

Neutralizacja – Jak poradzić sobie ze smugami?

Często reakcją osoby myjącej posadzkę na widok powstających smug jest użycie większego stężenia roztworu niż zalecane na opakowaniu. Myślimy wtedy, że to pomoże i dokładniej zmyjemy zabrudzenia. Efekt niestety jest odwrotny. Zbyt duże stężenie produktu powoduje, że na posadzce zaczynają odkładać się detergenty i wszystkie inne składniki zawarte w produkcie. W efekcie powstają smugi oraz posadzka szybciej się brudzi, ponieważ do surowców pozostałych na podłodze zanieczyszczenia łatwo się przyklejają. Gdybyśmy sprawdzili pH takiej powierzchni, okaże się, że jest ono kwasowe lub zasadowe. Świadczy to o odłożeniu się detergentów. Najłatwiej takim sytuacjom zapobiegać stosując odpowiednie stężenie roztworu, czyli takie, jakie zaleca producent na opakowaniu. Jest ono wystarczające do zmycia brudu. Jeśli już jednak popełniliśmy błąd to aby, poradzić sobie z problemem należy wykonać mycie gruntowne w celu usunięcia wszystkich nawarstwionych zabrudzeń, a następnie posadzkę zneutralizować myjąc ją dużą ilością wody, aby usunąć z niej zalegające detergenty. Powierzchnia jest zneutralizowania w momencie, kiedy osiągnie obojętne pH.

Sprzątając należy pamiętać o detalach

Neutralizacja powierzchni jest bardzo ważnym elementem utrzymania czystości i należy ją wykonywać zawsze po przeprowadzonym myciu gruntownym, ponieważ środki do mycia gruntownego posiadają skrajne pH oraz zawierają dużo detergentów. Musimy je dokładnie zmyć. W ten sposób usuniemy z mytej powierzchni również resztki brudu rozpuszczonego przez rozpuszczalniki zawarte w płynie. Gdybyśmy pominęli ten etap mycia, na posadzce pozostałyby surowce i resztki brudu, powodując brzydkie smugi oraz szybsze przyleganie zanieczyszczeń. Dlatego podchodząc do mycia gruntownego trzeba pamiętać o szczegółach. Dzięki temu proces mycia będzie kompletny i spełni nasze oczekiwania. Powierzchnia będzie czysta, zniknął z niej zabrudzenia, a na ich miejscu nie pojawią się pozostałości po nieprofesjonalnym przeprowadzeniu procesu czyszczenia. Warto także pamiętać, że jakościowe produkty pozostawiają warstwę ochronną na czyszczonej powierzchni, która sprawia, że zabrudzenia na niej osadzają się wolniej. To pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Warto stosować się do tego zalecenia, ponieważ osiągniemy dużo lepszy efekt mycia i utrzyma się on znacznie dłużej. Jest to bardzo prosty i jednocześnie bardzo ważny etap mycia, o którym nie można zapominać.

Podsumowanie

  • Przed przystąpieniem do czyszczenia powierzchni produktami chemicznymi należy zapoznać się ze sposobem ich stosowania określonym przez producenta na etykiecie.
  • Źle dobrane proporcje mogą doprowadzić do powstania smug i innych zabrudzeń, przez co powierzchnia nadal nie będzie czysta.
  • W przypadku popełnienia błędu zaleca się przeprowadzić mycie gruntowne.
  • Mycie kompletne powinno kończyć się przeprowadzeniem procesu neutralizacji.