Pielęgnacja i doczyszczanie posadzek wielkopowierzchniowych

Posadzki wielkopowierzchniowe

(zdj. fotolia)

Galeria handlowa to miejsce, gdzie bardzo ważny jest komfort klienta, na co składa się nie tylko ciekawy asortyment ale także estetyczny wystrój i bezpieczeństwo. Wszelkie zanieczyszczenia wnoszone na butach do wnętrza budynku, powodują zniszczenie wierzchniej warstwy posadzki. Piasek i wilgoć wpływają na ścieranie i powierzchnia staje się śliska, powodując zagrożenie. Odpowiednim zabezpieczeniem będzie właściwie opracowany i realizowany system sprzątania.

Na co zwrócić uwagę przy doborze chemii sprzątającej

Projektując system sprzątania obiektów wielkopowierzchniowych, nie wolno zapomnieć o właściwym doborze chemii. Nieodpowiednio dobrane środki czyszczące mogą niedostatecznie usuwać zabrudzenia lub uszkodzić powierzchnię oraz spowodować nasze niezadowolenie. Posadzki w centrach handlowych, narażone na duże natężenie ruchu pieszych oraz obciążenia dynamiczne (ruch wózków widłowych). Zabrudzenia, z jakimi możemy się spotkać w takich miejscach, są różnorodne (piasek, kurz, wilgoć, ślady opon wózków widłowych, guma do żucia). Różne są też rodzaje posadzek, np. płytki ceramiczne, beton, żywice epoksydowe, terakota. Wymusza to stosowanie specjalistycznych preparatów czyszczących. 

Często zdarza się, że osoby nie zostają dostatecznie przeszkolone co do doboru właściwych środków do czyszczenia i pielęgnacji podłoża. Dochodzi wówczas do pomyłek, czasami też bardzo kosztownych. Profesjonalne środki czystości do zastosowań przemysłowych należą do produktów o szczególnym przeznaczeniu. Mają różnorakie własności dobrane do dedykowanej powierzchni. Środki do podłoży pokrytych drewnem, czy panelami, należy bezwzględnie stosować tylko do tego typu powierzchni. Stosowanie ich na podłoża ceramiczne, czy z polerowanego betony na wiele się nie zda. Niekiedy może nawet uszkodzić powierzchnię. Szczególnie jeśli zastosujemy środek do czyszczenia glazury przy myciu paneli, czy lakierowanego drewna. Jako że środki profesjonalne są ściśle przeznaczone do określonych powierzchni, należy je używać zgodnie z ich przeznaczeniem. 

System sprzątania obiektów wielkopowierzchniowych

W systemie sprzątania obiektów wielkopowierzchniowych wyróżniamy sprzątanie bieżące oraz doczyszczanie. Podczas sprzątania bieżącego używamy produktów mniej skoncentrowanych, bezpiecznych dla każdej powierzchni oraz mniejszych stężeń roztworów roboczych. Sprzątanie bieżące można wykonywać nawet kilka razy w ciągu dnia. Może to powodować, że z czasem na posadzce zacznie odkładać się detergent. Należy wtedy przeprowadzić proces doczyszczania. Ma on na celu usunięcie uporczywych zabrudzeń i nagromadzonego detergentu. W linii produktów Clinex znajdują się produkty – zarówno do sprzątania bieżącego – Clinex M6 Medium oraz Clinex M9 Strong – do doczyszczania posadzek.

Mycie bieżące posadzek w obiektach wielkopowierzchniowych

Produkt Clinex M6 Medium jest bezpieczny do każdego rodzaju nawierzchni. Ma bardzo dobre właściwości zwilżające, pozostawia przyjemny zapach i szybko odparowuje z powierzchni, co jest bardzo ważne przy częstym myciu i dużym natężeniu ruchu. Zawiera w składzie polimery, dzięki którym powierzchnie są chronione przed ponownym, szybkim osadzaniem się brudu oraz są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Dają delikatny połysk a naturalny kolor jest pogłębiony. Polimery wypełniają mikrorysy i powierzchnia staje się gładsza, czyli łatwa w konserwacji i bardziej funkcjonalna.

Gruntowne czyszczenie posadzek w obiektach wielkopowierzchniowych

Produkt do gruntownego czyszczenia – Clinex M9 Strong – usuwa uciążliwe zabrudzenia i nawarstwione pozostałości środków czyszczących. . Jak najbardziej nadaje się do zastosowania zarówno w klasycznym myciu podłogi mopem, jak i za pomocą profesjonalnej myjki elektrycznej. W  zależności od stopnia zabrudzenia powierzchni może być on stosowany po odpowiednim rozcieńczeniu go z wodą. Trzymając się ściśle proporcji podanych na opakowaniu, mamy gwarancję skuteczności produktu. Pozostawia po sobie podłogę całkowicie wolną od zanieczyszczeń oraz trudniej absorbującą kolejne zabrudzenia. Preparat ten jest płynem o wysokim Ph, więc do jego użycia wymagane są odpowiednie środki bezpieczeństwa, jak rękawice i okulary ochronne. Produkt niskopienny i skoncentrowany.

Nabłyszczanie

Nabłyszczanie powierzchni jest bardzo ważne z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że taka podłoga prezentuje się naprawdę zadbanie. Jest to kluczowym do uzyskania efektem szczególnie w wielkich galeriach i obiektach sklepowych. Tam nienabłyszczona podłoga prezentuje się atrakcyjnie i świadczy o schludności danego miejsca. Nabłyszczona podłoga za pomocą profesjonalnych środków do tego przeznaczonych staje się mniej śliska, mimo że na taką na pierwszy rzut oka może wyglądać. Co więcej, znacznie słabiej kleją się do niej nowe zabrudzenia. W razie zanieczyszczenia jej możliwe staje się usunięcie zabrudzeń za pomocą najprostszych narzędzi.

Jeśli zależy nam na wysokim połysku podłogi, marka Clinex oferuje bezpieczny produkt o bardzo dużej zawartości polimerów. Jest to Clinex 4Hall – niskopienny, koncentrat, usuwa trudno zmywalne zabrudzenia i ułatwia proces bieżącej pielęgnacji.

Czym usunąć ślady gumy opon wózków widłowych i samochodów?

Powszechnym problemem występującym na posadzkach sklepów, centrów handlowych, magazynów i parkingów są ślady gumy zostawione przez opony wózków widłowych i samochodów. Do usuwania takich zabrudzeń potrzebny jest specjalistyczny produkt. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj preparat Clinex DHS Forte. To płyn oparty na naturalnych ekstraktach owoców cytrusowych. Czyści i odtłuszcza powierzchnie wykonane z utwardzonego betonu, ceramiki i PCV.

Supermarkety i galerie handlowe odwiedza regularnie tysiące klientów. Aby wrócili na kolejne zakupy, wnętrza muszą być przyjazne i estetyczne. Do pozytywnego wrażenia, które skłoni klientów do ponownej wizyty, przyczynią się bezpieczne oraz lśniące czystością podłogi.