Sprzątanie szkół profesjonalnymi środkami czystości

Czystość w szkole

(zdj. Pxhere)

Czystość w miejscach, gdzie przebywają dzieci, jest niezmiernie ważna. Niestety czystość w polskich szkołach pozostawia wiele do życzenia. Niewłaściwe standardy to nie tylko chore dzieci, ale także chorzy nauczyciele. Nieodpowiednie warunki higieniczne negatywnie wpływają na zdrowie dzieci i skutkują opuszczaniem przez nich zajęć lekcyjnych. Powodują również zwiększenie absencji nauczycieli w związku ze zwolnieniami lekarskimi. Ma to odzwierciedlenie w wynikach w nauce osiąganych przez dzieci i młodzież. Im mniej dni nieobecnych w trakcie roku szkolnego, tym łatwiej jest uczniom opanować materiał omawiany w szkole. Utrzymanie wysokiego poziomu czystości i higieny ma wpływ na ochronę zdrowia dzieci i młodzieży, ograniczenie przenoszenia zabrudzeń i patogenów oraz zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.

Planowanie utrzymania czystości i higieny w szkołach

Szkoły, poza obiektami służby zdrowia i przemysłu spożywczego, stanowią miejsce, na które pod względem utrzymania czystości należy zwrócić szczególną uwagę. Coraz więcej dyrektorów szkół zdaje sobie sprawę, jak ważnym jest to zadaniem. Jednak zrozumiałe jest też, że placówki edukacyjne mogą mieć problem z właściwym zarządzaniem tą kwestią. W końcu ich podstawowym zadaniem jest nauczanie. Dlatego z pomocą przychodzą profesjonalne firmy, które pomogą opracować plan higieny oraz doradzą jakich środków czystości używać, aby osiągnąć zadowalający efekt.

Dlaczego warto używać profesjonalnych środków do utrzymania czystości w szkołach?

Środki czystości dostępne w supermarketach są o wiele tańsze niż profesjonalne preparaty. Dlatego też szkoły często z nich korzystają. Niestety w efekcie z czasem na podłogach, w toaletach, w szatniach nawarstwia się brud. Produkty chemii gospodarczej są zbyt słabe, aby poradzić sobie z zabrudzeniami występującymi w tak dużym obiekcie i gdzie codziennie jest tak duże natężenie ruchu. Produkty chemiczne, polecane przez firmy zajmujące się produkcją profesjonalnych środków czystości, są znacznie mocniejsze. Są one bardziej stężone, zawierają skuteczniejszą substancję czynną, która może być nawet kilkukrotnie szybsza w usuwaniu zabrudzeń niż substancja zastosowana w produkcie chemii gospodarczej. Oprócz właściwości czyszczących mają również właściwości zabezpieczające czyszczoną powierzchnię. Środki czystości, dostępne w specjalistycznych sklepach, są skuteczniejsze i bardziej wydajne. Sprzedawane są jako koncentraty w dużych opakowaniach, co w efekcie ekonomicznie jest bardziej korzystne. Duże stężenie produktu pozwala dostosować rozcieńczenie roztworu roboczego, czyli siłę produktu do rodzaju zabrudzenia, mycia bieżącego bądź gruntownego.

Utrzymanie higieny w toaletach szkolnych

Bardzo poważnym problemem w szkołach jest utrzymanie higienicznych warunków w toaletach. Uczniowie oraz ich rodzice skarżą się, że toalety są nieprzyjazne, brudne, brakuje w nich ręczników papierowych, papieru toaletowego, często nie ma mydła a zapach jest brzydki. Często wymagają nawet remontu. I tutaj z pomocą przychodzi marka Clinex posiadająca w swojej ofercie profesjonalne środki czystości do toalet Clinex W3 Multi i Clinex W3 Bacti. Są to produkty o konsystencji żelowej. Posiadają opakowanie ze specjalnie wyprofilowaną końcówką, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w myciu powierzchni pionowych i trudno dostępnych, takich jak muszle klozetowe, pisuary, bidety, umywalki. Posiadają przyjemny zapach. Produktów tych można również używać w rozcieńczeniu do mycia posadzek w pomieszczeniach sanitarnych. Dodatkowo Clinex W3 Bacti jest produktem dezynfekującym w zakresie bakterio- i grzybobójczym – dzięki czemu może okazać się niezastąpiony w utrzymaniu czystości w placówkach szkolnych. Może być stosowany do dezynfekcji pomieszczeń sanitarnych oraz powierzchni mających kontakt z żywnością.  

Jak zadbać o czystość szkolnych podłóg?

Olbrzymi budynek szkolny to olbrzymia powierzchnia podłóg do umycia. Taka powierzchnia wymaga użycia produktu, który zadziała szybko i skutecznie. Do codziennego mycia podłóg można zastosować produkt Clinex Floral do mycia ręcznego lub Clinex M6 Medium do mycia maszynowego. Są to produkty polecane do każdego rodzaju podłóg. W składzie zawierają polimery, które wypełniają mikrorysy na czyszczonej powierzchni i zabezpieczają przed wnikaniem brudu do ich wnętrza. Podłoga staje się wtedy gładsza, ma delikatny połysk, pogłębiony kolor, a proces kolejnego mycia jest łatwiejszy. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu z nanocząsteczekami krzemu, które modyfikują czyszczoną powierzchnie chroniąc ją przed ponownym osadzaniem brudu i nadają czyszczonej powierzchni delikatny połysk. Preparatem zawierającym nanocząsteczki krzemu jest Clinex Nano Protect Floral bez alergenów.

Gruntowne mycie podłóg przeprowadza się raz lub dwa razy w miesiącu. Doczyszczanie stosujemy w celu usunięcia detergentów, które mogły się odłożyć na czyszczonej powierzchni oraz zabrudzeń, których nie jesteśmy w stanie usunąć podczas mycia bieżącego. Do mycia gruntownego marka Clinex poleca produkt Clinex Floral Forte. Jest to preparat do mycia ręcznego, stworzony na bazie alkoholu – dzięki czemu szybko odparowuje z powierzchni. Do mycia maszynowego odpowiedni będzie Clinex M9 Strong

W przypadku podłóg wykonanych z lastrico, betonu, winylowych lub pokrytych wykładziną PCV -dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie powierzchni warstwą polimerową. Polimeryzacja to proces, w wyniku którego możemy zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem, możemy ją nabłyszczyć oraz ułatwić sobie codzienne dbanie o posadzkę. Najbardziej popularne są polimery akrylowe. Jednym z produktów na bazie tych właśnie polimerów jest Clinex Dispersion SOFT. Jest to preparat o właściwościach nabłyszczających, tworzy trwałą powłokę odporną na uszkodzenia. Doskonale sprawdza się w miejscu natężonego ruchu. Posiada właściwości antypoślizgowe. Zawiera ok. 20% substancji stałych. Marka Clinex oferuje również produkt Clinex Dispersion HARD na bazie polimerów akrylowych i poliuretanowych. Dzięki zawartości polimerów poliuretanowych tworzy powłokę odporną na działanie alkoholu. Produkt zawiera ok. 25% substancji stałych. Podłogi zabezpieczone warstwą polimerową wymagają specjalnych środków myjących np. Clinex Dispersion CARE.

Mycie ław szkolnych i krzeseł

Szkoły codziennie zmagają się z myciem olbrzymich ilości ławek szkolnych i krzeseł. Na ławkach szkolnych, przy których siedzą uczniowie, znajdują się niezliczone ilości wirusów i bakterii. Wymagają one dezynfekcji kilka razy w tygodniu. Tutaj z pomocą przychodzi produkt Clinex Nano Protect Silver Table. Jest to produkt służący do mycia i dezynfekcji powierzchni, również mających kontakt z żywnością. Jest produktem gotowym do użycia i nie wymaga spłukiwania. Odpowiedni do codziennej dezynfekcji pomieszczeń, stołów, blatów, urządzeń kuchennych, pojemników, wnętrz urządzeń chłodniczych. Dzięki zawartości etanolu i aktywnych NANO cząsteczek srebra preparat niszczy bakterie, grzyby oraz zarodniki. Produkt ten, oprócz mycia ławek szkolnych, śmiało może zostać wykorzystany również w kuchni szkolnej i stołówce. Do codziennego usuwania kurzu polecamy Clinex Blink. Produkt bezpieczny dla czyszczonej powierzchni, uniwersalny. Doskonale poradzi sobie z kurzem na biurkach, parapetach i meblach szkolnych.

Mycie okien w szkołach

Poważne wyzwanie stanowią okna budynków szkolnych. Najczęściej są one bardzo duże i często stare. Mogą sprawiać wiele problemów podczas mycia. Marka Clinex poleca produkty takie jak: Clinex Glass Foam, Clinex Glass oraz Clinex NANO Protect Glass. Są to produkty wysokiej jakości. Usuwają najtrwalszy, zaschnięty brud i tłuszcz. Wzbogacone są o środki antystatyczne, które opóźniają osadzanie się kurzu. Clinex NANO Protect Glass dodatkowo zawiera cząsteczki NANO krzemu wypełniające mikrorysy na powierzchni szyby. Dzięki temu brud nie dostaje się do ich wnętrza i kolejne mycie jest łatwiejsze.

Obowiązkiem każdego dyrektora szkoły jest zapewnienie odpowiedniego poziomu czystości w pomieszczeniach o różnych funkcjach: jak klasy, ciągi komunikacyjne, toalety, sale gimnastyczne, stołówka, szatnia. Ma to olbrzymi wpływ na funkcjonowanie szkoły i komfort psychiczny uczniów i nauczycieli. Ważne jest, aby uczniowie w szkole czuli się dobrze i nie mieli oporów przed korzystaniem w pełni z wszystkich pomieszczeń szkolnych, w tym toalet.