Sprzątanie w markecie [Kompedium]

Sprzątanie w markecie

(zdj. Unsplash)

Czym powinien charakteryzować się specjalista od sprzątania marketu – sprzątanie w markecie?

Na samym początku należy wspomnieć, że nie każda osoba nadaje się na to stanowisko, ponieważ każdy, kto zajmuje się sprzątaniem marketów, czy hal wielkopowierzchniowych, musi się wyróżniać:

  • dokładnością i precyzją w sprzątaniu,
  • umiejętnością dobierania dedykowanych środków czystości do danej powierzchni,
  • umiejętnością organizacji pracy niekolidującej z obecnością klientów.

Jak można zauważyć, sprzątanie w markecie to zadanie dla wyspecjalizowanych fachowców z firm sprzątających, którzy potrafią zadbać o czystość przestrzeni pełnej ludzi.

Jak wygląda sprzątanie powierzchni marketu?

Najbardziej użytkowane w markecie są powierzchnie, po których chodzą klienci. To one właśnie wymagają regularnej i częstej pielęgnacji. Uzyskuje się to w zasadzie na dwa sposoby, ponieważ jest to sprzątanie codzienne i gruntowne, wykonywane nocami, albo w przeznaczonym do tego dniu.

Jak więc wygląda codzienne sprzątanie i pielęgnacja posadzek marketu?

Codzienne sprzątanie w markecie:

Codzienne sprzątanie i konserwacja powierzchni marketów wymaga użycia specjalnie dedykowanych do tego środków czystości. Powierzchnie te są wystarczająco twarde i odporne na wodę, aby przedwcześnie nie uległy destrukcyjnym procesom. Ponadto bardzo dobrym preparatem, który jest szczególnie ceniony i polecany przez specjalistów, jest Clinex M6 Medium. Doskonale nadaje się do codziennej pielęgnacji posadzek w marketach za pomocą jednotarczowych maszyn myjących, szorowarek albo zwyczajnego mopa. Jego działaniu ulegają zanieczyszczenia posadzek betonowych, glazury, powierzchni kamiennych i pokrytych żywicą. Bardzo dobrze czyści powierzchnie podczas regularnego używania nawet w czasie wzmożonego ruchu, a dodatkowo równie szybko wysycha.

Gruntowne sprzątanie marketu:

Bardzo często zdarza się, że mimo bieżącego usuwania zanieczyszczeń, niezauważalnie zbiera się brud w zakamarkach. Wówczas sprzątanie codzienne przestaje wystarczać i należy ustalić termin czyszczenia gruntownego, gdyż tylko ono może rozwiązać problem. Zabrudzenia z czasem stają się niezwykle trudne do usunięcia, więc do tego celu profesjonaliści sięgają po specjalne produkty. Clinex M9 Strong jest preparatem do usuwania silnych i kłopotliwych zabrudzeń, które głównie czają się w słabo widocznych zakamarkach posadzek. Jego zwiększona moc pozwala dokładnie usunąć zabrudzenia z posadzek betonowych, glazury i podłoży odpornych na działanie środków alkalicznych. Genialnie sprawuje się podczas czyszczenia mopem oraz maszynowo, na przykład za pomocą szorowarki.

Pielęgnacja posadzki w markecie

Pielęgnacja posadzek w marketach to nie tylko ich umycie i utrzymywanie regularnie czystości, ponieważ to także pielęgnacja oraz konserwacja. Marka Clinex ma w zanadrzu preparat, który doskonale wspomoże proces pielęgnacji posadzek wykonanych z betonu, żywic epoksydowych, PCV, a nawet linoleum, czy kauczuku. Nie tylko doskonale oczyści, ale przede wszystkim, stworzy ochronną powłokę polimerową.

Nie trzeba od razu decydować się na dość kosztowny i czasochłonny proces polimeryzacji, jeśli możemy ją wykonywać regularnie, choć  o nieco niższej trwałości. Za pomocą ręcznych albo mechanicznych narzędzi, można ją nałożyć podczas mycia podłogi. Profesjonalny płyn Clinex 4Hall doskonale usuwa trudne do zlikwidowania zanieczyszczenia. Preparat ten jest ekspertem od uporczywych plam i zanieczyszczeń. Ponadto na powierzchni posadzki tworzy cienką warstwę polimerową. Jest to produkt, który słabo się pieni, co nie przeszkadza mu w usuwaniu zanieczyszczeń. Po jego użyciu posadzka nabiera naturalnego blasku, gdyż zanieczyszczenia słabiej się do niej lepią i są łatwiejsze do usunięcia.

Jak stosować wspomniane w artykule produkty?

Każdy z zaprezentowanych środków czystości może być traktowany jako koncentrat. Do czyszczenia i pielęgnacji powierzchni marketów może z powodzeniem być rozcieńczany przy użyciu zwykłej wody. Zależnie od rodzaju zabrudzeń powierzchni i ich intensywności, produkty można rozcieńczać zgodnie z własnymi wymaganiami. Zatem przygotowanie płynu o słabszym działaniu jest jak najbardziej możliwe i pozwala na znaczną oszczędność koncentratu.