Higiena toalet w miejscach publicznych – czyszczenie i pielęgnacja przy pomocy detergentów dla profesjonalistów

Czysta toaleta

(zdj. Fotolia)

Systematyczne czyszczenie toalet chroni nas przed kontaktem z niebezpiecznymi bakteriami i drobnoustrojami. W profesjonalnym sprzątaniu obiektów publicznych podstawowym krokiem jest wyodrębnienie obszarów, dla których zostaje określona częstotliwość oraz rodzaj wykonywanych czynności, zapewniających ciągłość czystości. W obiektach użyteczności publicznej czy centrach handlowych, gdzie występuje codziennie bardzo duże nagromadzenie ludzi, najtrudniejszym – pod tym względem – miejscem są właśnie toalety publiczne, które wymagają odpowiedniego systemu czyszczenia, aby pozostawały czyste.

Trzy etapy w procesie sprzątania toalet publicznych

W takim systemie możemy rozróżnić trzy stopnie sprzątania toalet, z czego każdy odbywa się w innej porze funkcjonowania. Możemy rozróżnić sprzątanie zasadnicze, sprzątanie gruntowne oraz serwis bieżący. 

Sprzątanie zasadnicze polega na posprzątaniu codziennych zabrudzeń przed lub po otwarciu obiektu. Sprzątanie gruntowne to okresowe prace w celu usunięcia trudnych zabrudzeń, niemożliwych do usunięcia podczas sprzątania zasadniczego. Występuje także serwis bieżący – czyli usuwanie bieżących zabrudzeń oraz uzupełnianie środków higieny.

Clinex Multi

(zdj. Clinex)

Wybór właściwego środka czyszczącego – zasady

Gdy mamy już rozpracowany system sprzątania, musimy dopasować odpowiednie środki chemiczne tak, aby nie uszkodzić czyszczonej powierzchni. W naszych czasach występuje bardzo duża różnorodność materiałów wykorzystywanych do wykończenia pomieszczeń oraz ich wyposażenia. W  pomieszczeniach sanitarnych mamy przede wszystkim materiały odporne na działanie kwasów, takie jak płytki: ceramiczne, granitowe, porcelanowe itp.

Oprócz materiałów odpornych na kwasy, mamy także całkiem sporą ilość materiałów, na które musimy uważać, używając preparatów na bazie kwasów, są to m.in. marmur, fugi, lastryko czy elementy lakierowane. Przed użyciem kwaśnego preparatu np. Clinex W3 multi na tych powierzchniach – najpierw należy zwilżyć powierzchnię wodą. Ma to na celu zabezpieczenie struktury czyszczonej powierzchni.

Dobranie odpowiednich środków czystości do czyszczonej powierzchni może nie tylko zaoszczędzić nam szkód, pieniędzy ale także ułatwić nam proces kolejnego mycia.

Czyszczenie i dezynfekcja toalety publicznej

W niniejszym artykule skupiamy się przede wszystkim na czyszczeniu i dezynfekcji toalety, a więc muszli klozetowej i deski. Kiedy wspominamy o dezynfekcji, trzeba pamiętać, że warunki które są charakterystyczne dla pomieszczeń sanitarnych są wprost idealne do rozwoju bakterii i drobnoustrojów.

Ciepło i wysoka wilgotność, duża ilość zanieczyszczeń organicznych, takich jak pozostałości mydła czy duża ilość wody, umożliwiają nie tylko rozwój bakterii i drobnoustrojów, ale także powodują tworzenie osadów wapiennych. Kiedy używamy środków kwaśnych na osady wapienne, powodujemy reakcje chemiczną rozkładu osadów do rozpuszczalnych w wodzie związków. Dodatkowo obniżając pH powierzchni, uzyskujemy środowisko kwaśne, w którym większość drobnoustrojów nie może się rozwijać.

Clinex Bacti

(zdj. Clinex)

Do utrzymania czystości i dezynfekcji toalet w ofercie marki Clinex posiadamy dwa bardzo skuteczne preparaty Clinex W3 Multi oraz Clinex W3 Bacti. Są to szybko działające preparaty o właściwościach pielęgnująco – czyszczących, a W3 Bacti dodatkowo posiada właściwości dezynfekujące, czyli posiada pozwolenie na obrót produktem biobójczym.

Użycie preparatu Clinex Bacti

(zdj. Clinex)

Ze względu na zastosowanie, preparaty te mają żelową konsystencję, która sprawia, że dłużej utrzymują się one na czyszczonej powierzchni. Dłuższy kontakt z mytą toaletą oraz specjalnie wyprofilowany kształt dozownika, pozwalają na wyeliminowanie bakterii, które umiejscowiły się w ciężko dostępnych miejscach. W przypadku dezynfekcji lub mycia powierzchni mających kontakt z ciałem ludzkim ważne jest, aby powierzchnię dokładnie spłukać, usuwając środki chemiczne.

Warto pamiętać – podsumowanie

Sprzątanie toalet przede wszystkim w miejscach użyteczności publicznej, takich jak centra handlowe oraz dworce należy do jednego z trudniejszych tematów w profesjonalnym sprzątaniu.

Duże skupiska ludzi oraz bardzo szeroka różnorodność materiałów wykorzystywanych do produkcji pomieszczeń sanitarnych oraz elementów, takich jak sedesy, pisuary, baterie czy zlewy, wymagają od nas dobrego dopasowania odpowiednich środków czyszczących.

Przy takim dopasowaniu trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na to, żeby produkt nie uszkodził czyszczonej powierzchni. Stosowanie chemii profesjonalnej według zaleceń producenta pozwala nam na dłuższe utrzymanie czystości, ułatwi proces kolejnego mycia oraz pozwala na zaoszczędzenie kosztów na wydatki na środki czystości.