Skuteczne mycie i czyszczenie posadzek przemysłowych

Mycie i czyszczenie posadzek przemysłowych
(zdj. Unsplash)

Podłogi to powierzchnie najbardziej narażone na zabrudzenia. W wyniku intensywnej eksploatacji ulegają też zniszczeniom, co przekłada się na ich krótszą żywotność. W zakładach przemysłowych silnie zabrudzone posadzki nie tylko mają niekorzystny wpływ na estetykę, lecz przede wszystkim na bezpieczeństwo. Regularne czyszczenie posadzek przemysłowych należy zatem do podstawowych obowiązków ekipy sprzątającej. Zastosowanie agresywnych środków może jednak przyczynić się do uszkodzenia powierzchni. Jak powinno wyglądać czyszczenie posadzek przemysłowych i jakie środki wybierać?

Z artykułu dowiesz się:

Posadzki przemysłowe – rodzaje

Mycie posadzek przemysłowych powinno dostosować się do ich rodzaju. W ten sposób unikniemy ryzyka ich uszkodzenia i zwiększymy skuteczność czyszczenia. Najczęściej wybiera się posadzki betonowe, które cechują się dużą wytrzymałością. Trudniej jednak zachować je w należytej czystości, wykazują szczególną podatność na zabrudzenia. Stosuje się więc alternatywne rozwiązania – posadzki żywiczne. Mają większe walory estetyczne i łatwiej usunąć z nich zabrudzenia. Do wykończenia posadzek przemysłowych stosuje się też specjalne impregnaty, zabezpieczające je przed uszkodzeniami.

Czyszczenie posadzek betonowych

Beton ma tendencję do szybkiego brudzenia się. Czyszczenie posadzki betonowej wymaga zatem  regularnych czynności, które pozwolą usuwać bieżące zabrudzenia. Wyczyszczenie takiej posadzki przemysłowej wymaga stosowania specjalistycznych środków. Wśród nich jest skoncentrowany preparat Clinex MaxDirt, usuwający trudne zabrudzenia z wodoodpornych powierzchni. Czyszczenie posadzek betonowych można wykonywać ręcznie lub maszynowo. Drugi wariant gwarantuje jednak oszczędność czasu i większą skuteczność.

Skuteczne czyszczenie posadzek przemysłowych – jakie środki?

Ze względu na trudne zabrudzenia i ich częste pojawianie się na powierzchni należy korzystać z środków o konkretnym przeznaczeniu. Profesjonalne preparaty cechują się wysokim stężeniem i tym samym dużą skutecznością. Muszą jednak zapewnić bezpieczeństwo powierzchniom. Niskopieniący preparat Clinex MaxDirt przeznaczony jest do czyszczenia wszelkich powierzchni wodoodpornych, jak posadzki betonowe, PCV, sztuczny i naturalny kamień, ale również powierzchnie malowane proszkowo. Czyszczenie posadzek przemysłowych jest bezpieczne ze względu na unikalną formułę. Opracowano ją z uwzględnieniem właściwości wszystkich wyżej wymienionych powierzchni.

Mechaniczne czyszczenie posadzek przemysłowych

Wygoda, skuteczność, oszczędność czasu i możliwość umycia większej powierzchni…mechaniczne czyszczenie posadzek coraz częściej stosuje się w przemyśle i gastronomi. Znalazło swoje zastosowanie na halach produkcyjnych, w warsztatach samochodowych i w zakładach przetwórstwa przemysłowego. Maszyna do mycia posadzek przemysłowych wymaga zastosowania konkretnego środka czyszczącego. Clinex MaxDirt dzięki swoim właściwościom niskopieniącym można stosować zarówno do mycia ręcznego, jak też mechanicznego. Wykorzystuje się do tego szorowarki samojezdne.

Jaka maszyna do mycia posadzek?

Najlepiej sprawdzają się wspomniane już szorowarki samojezdne. Mają zasilanie elektryczne lub spalinowe. Mogą posiadać jedną lub kilka głowic szorujących ze szczotkami wykonanych z różnych materiałów. To, z czego są wykonane, warunkuje ich przeznaczenie do konkretnych rodzajów posadzek. Ważna jest też ilość tarcz szorujących, im ich więcej, tym bardziej precyzyjne czyszczenie. Chcąc uzyskać najlepszy efekt pracy, należy wybrać szorowarkę czyszczącą na mokro. Uzupełnia się je o specjalistyczny detergent, jak Clinex MaxDirt, który lepiej usuwa trudniejsze zabrudzenia.

Gruntowne czyszczenie posadzek przemysłowych

Czyszczenie posadzki przemysłowej przebiega w kilku etapach. Zaczynamy od czyszczenia gruntownego. Usuwamy z podłogi wszelkie zabrudzenia. W ten sposób oczyszczona powierzchnia jest gotowa do mycia na mokro. Ułatwia to proces czyszczenia właściwego. Dotyczy to zarówno mycia ręcznego, jak też maszynowego. Gruntowne czyszczenie posadzek przemysłowych zwiększa ponadto skuteczność środka myjącego. To etap przygotowujący beton czy inną posadzkę przemysłową do kolejnych etapów.

Czyszczenie na mokro

Z Clinex MaxDirt przygotowujemy roztwór, mieszając środek z wodą. Stosujemy proporcje 0,2-10% (20 – 1000 ml środka na 10 L wody). Rozprowadzamy preparat po powierzchni przy pomocy mopa bądź  maszyny czyszczącej. Szczotki z maszyny skutecznie wyszorują posadzkę, unikamy w ten sposób pracy ręcznej. Kiedy już wyczyścimy powierzchnię, trzeba zebrać brud. Następnie wykonujemy neutralizację, czyli rozprowadzamy po podłodze wodę, którą w kolejnym etapie w całości zbieramy.

Podsumowanie

Przejdź do bazy wiedzy