5 obszarów dezynfekcji w salonach tatuażu

5 obszarów dezynfekcji w salonach tatuażu

(zdj. pxhere)

Salon tatuażu powinien chronić zdrowie klientów – to nie ulega wątpliwości. Chodzi nie tylko o zachowanie zasad bezpieczeństwa w kwestii higieny pracowników i sterylizacji narzędzi, ale również o dokładną dezynfekcję miejsca pracy. I tutaj kluczowe jest zastosowanie odpowiednich środków.

Tatuowanie od kilku, jeśli nie kilkunastu już lat, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób decyduje się na ozdobienie swojego ciała, mając na uwadze profesjonalizm miejsc, które wybierają do wykonania usługi. Od dawna już tatuowanie w domu czy udawanie się do podejrzanych miejsc nie wchodzi w grę. Ludzie chcą tatuować się w warunkach w pełni higienicznych, a co za tym idzie bezpiecznych. Mimo wszystko nie każdy zdaje sobie sprawę, co kryje się pod tym tematem. Czym jest bezpieczeństwo w salonach tatuażu? Jakie obszary należy dezynfekować? Jakie środki ostrożności powinien zachować tatuator? Dzisiaj odpowiemy na te i wiele innych pytań.

Sterylizacja w salonach tatuażu

Jedną z najistotniejszych kwestii pod względem bezpieczeństwa jeśli chodzi o salony tatuażu, jest oczywiście sterylizacja narzędzi. Osoba wykonująca tatuaż stosuje bardzo precyzyjne sprzęty, które mają głęboką styczność ze skórą. Dlatego sam proces ich sterylizacji nie różni się od tego w szpitalach czy innych placówkach medycznych mających do czynienia z leczeniem pacjentów. Zabieg tatuowania to zabieg inwazyjny. Nieodpowiednio wykonany bez zastosowania zasad bezpieczeństwa, może skutkować zakażeniem, tj. wprowadzeniem do organizmu klienta drobnoustrojów. Mało tego. Zarazić może się również sam tatuator, który wykonując zabieg może mieć np. niezabezpieczone rany na ciele. Sterylizacja jest koniecznością i tylko to da niemal 100 procent pewności przez zapaleniem wątroby typu C, wywoływanym przez wirus HCV, zapaleniem wątroby typu B, wywoływanym przez wirus HBV, AIDS, wywoływanym przez wirus HIV, tężcem, gruźlicą i wieloma chorobami skóry. 

Dezynfekcja w salonie tatuażu – jakie miejsca trzeba najczęściej dezynfekować?

Powyższe informacje wydają się jednak oczywiste i na pewno nikogo nie dziwią. Tymczasem to nie wszystko, by zachować bezpieczeństwo tatuatorów i klientów. Obligatoryjne jest także dezynfekowanie wszelakich obszarów w studio tatuażu. Do jednych z najważniejszych punktów, które muszą podlegać dezynfekcji odpowiednimi środkami są:

fotele/łóżka do tatuowania – mimo, że tego typu miejsca są najczęściej chronione jednorazowymi matami (np. foliowymi), to mimo wszystko każdorazowo (gdy zmienia się klient) obszary te powinny podlegać bezwzględnej dezynfekcji. W przeciwnym razie sam kontakt, nawet chwilowy, ze skórą droga do zakażenia bakteryjnego czy wirusowego. Niestety w wielu salonach tatuażu fotele i łóżka poddawane są tylko powierzchownemu czyszczeniu, np. przy użyciu chusteczek do dezynfekcji. Tymczasem proces ten powinien być bardzo dokładny z użyciem wysokowydajnego, bezaldehydowego środka dezynfekującego, który charakteryzuje się bardzo wysokimi właściwościami bakterio- i wirusobójczymi. Do takich produktów zaliczamy m.in. CLINEX DEZOFast, środek, który 6 marca uzyskał Pozwolenie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nr 8010/20

poczekalnia/recepcja – w tego typu miejscach przewija się bardzo wiele osób, szczególnie jeśli studio tatuażu jest popularne, a co za tym idzie oblegane. Regularnej dezynfekcji powinny podlegać lady, krzesła, klamki

powierzchnie robocze – przy stoisku tatuatora znajduje się zazwyczaj wiele sprzętów i mebli, np. blaty, stoliki, szafki – te wszystkie miejsca są bardzo narażone na zanieczyszczenia z racji ich przeznaczenia

podłogi – szczególnie w strefie tatuowania. W tym obszarze mogą znajdować się wydzieliny takie jak np. krew, a to oznacza, że dezynfekcja odpowiednimi środkami i w odpowiedni sposób powinna mieć miejsca codziennie

ściany i inne meble/sprzęty poza strefą tatuowania – przetarcie kurzu nie wystarczy – tego typu obszary także należy poddawać regularnej dezynfekcji.

Dezynfekcja w salonie tatuażu – jak to zrobić?

Kluczowe jest dobranie odpowiedniego środku, np. wspomnianego już CLINEX DEZOFast. Na początek należy usunąć z powierzchni dezynfekowanego obszaru wszelkie zanieczyszczenia. Kolejny krok to zwilżenie (np. za pomocą ściereczki czy mopa) powierzchni z odpowiednim rozcieńczeniem koncentratu na litr wody. Należy pamiętać, że to w zależności od zastosowania, odpowiednie informacje znajdują się na opakowaniach preparatów. Spłukiwanie podłóg nie jest konieczne, chyba, że będą polerowane lub woskowane. Warto przygotowywać świeży roztwór codziennie lub częściej w zależności od potrzeby.

Czytaj również: 4 obszary dezynfekcji w zakładach fryzjerskich

Obszary zastosowania środków dezynfekujących

Salony tatuażu to nie jedyne miejsca, które należy poddawać regularnej dezynfekcji za pomocą właściwych środków. Do tego typu obszarów należą także punkty gastronomiczne, toalety, biura, sale konsumpcyjne, centra handlowe. Podobnie siłownie, kluby fitness, żłobki, przedszkola, parki zabaw dla dzieci, salony kosmetyczne, punkty medyczne. Dezynfekcja jest szczególnie istotna dzisiaj z racji panującej pandemii związanej z koronawirusem.