Jak myć parkiet? Czyszczenie parkietu w halach sportowych

Posadzki i podłogi w halach sportowych

(zdj. pxhere)

Posadzka antypoślizgowa to podstawowe wyposażenie każdej hali sportowe, na której odbywają się regularne zajęcia sportowe. Różne grupy dyscyplin sportowych wymagają charakterystycznych dla siebie posadzek. Posadzki sportowe charakteryzują się wysokimi wymaganiami, takimi jak: trwałość, zwiększona sprężystość, tłumienie dźwięków uderzeniowych, antypoślizgowość, wysoka wytrzymałość mechaniczna czy łatwość w utrzymaniu czystości. To tylko niektóre z nich, a każda jest ważna, aby bezpiecznie i z przyjemnością móc cieszyć się z uprawiania swojej ulubionej dyscypliny sportowej. Nawierzchnia sportowa musi też być odpowiednio pielęgnowana i czyszczona. Prawidłowe dobranie środków oraz odpowiednia konserwacja gwarantują niezawodną, długą żywotność takiej posadzki. Jak i czym myć parkiet? Podpowiadamy!

Podłogi sportowe – co musisz o nich wiedzieć?

Czysty parkiet hali sportowej

Tworząc podział podłóg sportowych, należy się skupić przede wszystkim na stopniu ich sprężystości pod wpływem działającej siły dynamicznej, która pochodzi z danej dyscypliny sportowej uprawianej na tej posadzce. Ogólnie rzecz biorąc, podłogi sportowe możemy podzielić na cztery rodzaje.

  • powierzchniowo elastyczna (całkowicie drewniana),
  • punktowo elastyczna,
  • kombinowana oraz,
  • mieszana.

Hale sportowe różnią się zatem pod względem rodzaju podłóg, a co za tym idzie, warto wiedzieć czym umyć podłogę zależnie od jej powierzchni. Sprzątanie tego typu obiektów wymaga więc zastosowania odpowiednich preparatów. Ich zadaniem jest nierzadko usuwanie uporczywych plam z obuwia, a także innych zanieczyszczeń oraz konserwacja powierzchni. Znajomość rodzajów powierzchni oraz umiejętne dobieranie środków czyszczących to podstawa, którą należy się kierować.

Rodzaje podłóg sportowych

Podłoga powierzchniowo elastyczna, jest podłogą którą możemy nazwać tradycyjną, jest ona budowana całkowicie z drewna. Bierze swoją nazwę ze stopnia odkształcania się, który występuje na dużej powierzchni. Podłoga pod wpływem siły związanej z uprawianym sportem nie odkształca się w jednym punkcie tylko na dużej powierzchni. Podłogi tego typu są stosowane w obiektach przeznaczonych do profesjonalnego uprawiania sportów zespołowych, takich jak: koszykówka, piłka ręczna czy piłka nożna halowa. Podłoga tego typu może być również stosowana bez specjalnych zezwoleń do sportów rolkowych oraz rowerowych.

Podłoga punktowo elastyczna to podłoga, która nie jest budowana z drewna. Jest miękka i giętka przez co osiąga wysoki stopień bezpieczeństwa i znacznie obniża ryzyko kontuzji przy upadkach. Posadzki tego typu stosowane są szkołach na salach gimnastycznych, na halach do gry w siatkówkę, tenisa, badmintona, squash, czy w pomieszczeniach do gimnastyki leczniczej.

Podłogi kombinowane spełniają funkcje sportowe podłogi powierzchniowo-elastycznej oraz funkcje ochronne podłogi punktowo-elastycznej. Stanowią więc zintegrowane połączenie obu tych posadzek sportowych. 

Podłoga mieszana –  zbudowana z warstwy elastycznej oraz średniosztywnej warstwy rozdzielającej obciążenia. Konstrukcja taka pozwala użytkownikowi na uniknięcie zbyt szybkiego zmęczenia mięśni.

Normy nawierzchni sportowych

czysta podłoga w hali

Podłogi sportowe ze względu na swoje zastosowanie, muszą być poddawane wielu badaniom oraz spełniać wiele parametrów opisanych w normach. W celu sprawdzenia przydatności oraz jakości podłóg do celów sportowych opracowano procedury, które to normują i ułatwiają zidentyfikowanie parametrów danej posadzki.

W Polsce od lutego 2007 do lutego 2008 normą uznaniową była norma niemiecka DIN 18032-2 „Hale sportowe; nawierzchnie sportowe; wymagania i badania”. Po lutym 2008 w Polsce wprowadzono normę europejską PN-EN 14904. Zawiera ona definicje, określa metody badań, minimalne i maksymalne wartości wymagań dla wielofunkcyjnych powierzchni sportowych dostępnych na halach.

Jak myć parkiet — czyszczenie posadzek w halach sportowych

Czyszcząc posadzki na halach sportowych, należy pamiętać, aby dobierać produkty, tak aby ich stosowanie nie wpływało na właściwości samej posadzki. Chodzi tu przede wszystkim o tarcie. Częste stosowanie detergentów może prowadzić do odkładania się niewielkiej ilości detergentów na posadzce. Po częstym stosowaniu takich środków czyszczących tarcie posadzki znacznie spada. Prowadzi to do zwiększenia poślizgu i eliminuje taką posadzkę z bezpiecznego uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportowej. Dlatego na rynku mamy dostępne są produkty, które zostały przebadane pod względem niekolidowania we właściwości posadzki. Czym myć parkiet? Tylko stosowanie sprawdzonych i profesjonalnych preparatów czyszczących może zagwarantować bezpieczne użytkowanie hal sportowych!

Czym myć parkiet?

Mycie parkietu hali sportowej

Środki do czyszczenia parkietu lakierowanego powinny także skutecznie go konserwować. Podłoga sportowa wykonana z parkietu wymaga zastosowania sprawdzonych i profesjonalnych preparatów. Jak wyczyścić bardzo brudny parkiet? Z tym zadaniem poradzi sobie Clinex SportHall, preparat myjąco-pielęgnujący nadający się do mycia maszynowego i ręcznego. Produkt ten ma dobre właściwości zwilżające, szybko odparowuje, nie pozostawia smug oraz nie odkłada się na czyszczonej powierzchni. Nawierzchnie sportowe (parkiet lakierowany, PCV) umyte preparatem Clinex SportHall spełniają wymogi normy PN-EN 14904 pod względem tarcia, ponieważ to produkt najwyższej jakości.

Jak wyczyścić parkiet w hali sportowej?

Nawierzchnie sportowe wykonane z parkietu wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Czyszczenie tego typu podłóg to nie lada wyzwanie dla firm sprzątających. Wymagają bowiem nie tylko regularnego usuwania zabrudzeń, ale także konserwacji. Czym myć parkiet? Warto stosować profesjonalne środki do pielęgnacji parkietu lakierowanego, aby na dłużej zachować jego nienaganny wygląd i strukturę. Wspomniany wcześniej Clinex SportHall to produkt spełniający zarówno funkcję środka czyszczącego, jak i pielęgnującego. Dzięki temu regularnie czyszczona nim podłoga sportowa nie matowieje i jest bardziej odporna na zarysowania.

Różnorodność oraz dostępność wielofunkcyjnych nawierzchni w halach sportowych daje duże możliwości dla użytkowników na uprawianie ulubionych sportów. Oczywiście w sposób bezpieczny i komfortowy. Na utrzymanie takiego stanu, bardzo duży wpływ ma dobranie odpowiedniego środka czystości. A więc takiego, który przy codziennym zastosowaniu usunie zabrudzenia i nie odłoży się. Przedłużymy w ten sposób żywotność podłogi, ale także zapewnimy komfort i bezpieczeństwo. Na firmach sprzątających podłogi sportowe spoczywa więc ogromna odpowiedzialność. Chcąc zagwarantować najwyższą jakość usług, należy sięgać po profesjonalne i sprawdzone środki przeznaczone stricte na konkretne nawierzchnie sportowe.