Szkody w usługach sprzątających – jak ich unikać?

Firmy sprzątające powinny wystrzegać się błędów, które mogą je słono kosztować. Szkody w usługach sprzątających zdarzają się niestety bardzo często. By ich unikać – warto mieć podstawową wiedzę o technologii utrzymania czystości, materiałoznawstwa i właściwego użycia środków czystości.

Firmy sprzątające powinny wystrzegać się błędów, które mogą je słono kosztować. Szkody w usługach sprzątających zdarzają się niestety bardzo często. By ich unikać – warto mieć podstawową wiedzę o technologii utrzymania czystości, materiałoznawstwa i właściwego użycia środków czystości.

Warto zadbać o polisę ubezpieczeniową

Ubezpieczenie firmy od wyrządzonych szkód, jakie mogą powstać podczas wykonywania usługi to podstawa. Wystarczy chwila nieuwagi, gorszy dzień pracowników serwisu sprzątającego, czy po prostu losowy wypadek, by wygenerować kosztowne straty. Jeśli już do tego dojdzie polisa ubezpieczeniowa, pokryje koszty strat, jakie zostały poniesione przez właściciela obiektu. Niestety szkody w usługach sprzątających to codzienność. Z tego powodu nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie swoim i swoich pracowników.

Zniszczona armatura w sanitariatach

Czyszczenie łazienek i sanitariatów to wbrew pozorom bardzo wymagające zadanie. W tych pomieszczeniach można spotkać się z wieloma rodzajami materiałów, jakie muszą zostać wyczyszczone. To także różny typ zabrudzeń, które mogą sprawić wiele kłopotu. Szkody w usługach sprzątających w zakresie czyszczenia sanitariatów powstają głównie podczas mycia armatury łazienkowej. Zdarza się, że już po kilku minutach od czyszczenia armatury pojawiają się na niej oznaki uszkodzeń. Wszystko przez nieodpowiednie dobranie środków czystości czy brak wykonanych testów na powierzchni.

Jak uniknąć tych błędów? W pierwszej kolejności należy obficie zwilżyć wodą armaturę. Następnie na ściereczkę trzeba nanieść sprawdzony produkt do mycia armatury Clinex W3 Active Shield i sprawdzić działanie środka na niewielkiej powierzchni. Jeśli nie pojawią się przebarwienia, można przejść do czyszczenia armatury. Ważne jednak jest to, że produkt nie może wyschnąć na czyszczonej powierzchni! Na koniec trzeba ponownie dokładnie zmyć armaturę czystą wodą.

Clinex W3 Aktive Shield doskonale sprawdzi się też podczas czyszczenia wanien, brodzików, muszli, pisuarów czy glazury łazienkowej.

Posadzki podłogowe i ich problemy

Ekipa sprzątająca

Podczas mycia i pielęgnacji posadzek podłogowych ważne jest, by wiedzieć, jaki rodzaj podłogi chcemy wyczyścić. Dlaczego? W różnych miejscach można spotkać się z wieloma rodzajami podłóg, do których przeznaczone będą inne środki czystości. Znajomość podstaw materiałoznawstwa pozwoli na uniknięcie szkód w wykonywaniu usług sprzątających.

Do bieżącego mycia posadzek podłogowych używaj produktów o neutralnym pH. Dzięki temu mamy pewność, że nie uszkodzimy czyszczonej powierzchni.  Clinex Floral Breeze świetnie poradzi sobie podczas codziennego mycia. Produkt nie pozostawia smug i jest bezpieczny dla czyszczonej powierzchni.

Czym czyścić granit czy gres? Mamy na to sposób. Jeśli trzeba wykonać maszynowe doczyszczanie podłóg twardych jak np. gres czy granit – z takim zadaniem doskonale poradzi sobie Clinex M9 Strong. Żeby nie uszkodzić mytej posadzki – należy się postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Gdzie je znaleźć? Zalecenia i informacje o dozowaniu produktu dostępne są na opakowaniu i na kartach produktu.

Warto jednak pamiętać, by przed przystąpieniem do czyszczenia posadzki podłogowej wykonać w niewidocznym miejscu test. Dzięki temu można zobaczyć, jak dany preparat reaguje. Nie można też zapomnieć też o odkurzeniu posadzki podłogowej przed jej czyszczeniem. Nawet małe drobinki piasku mogą doprowadzić do powstania szkody podczas profesjonalnego sprzątania. W tym przypadku – porysować podłogę podczas jej mycia.

Okna i przeszklenia

Mężczyzna i kobieta podczas mycia okien.

Szkody w usługach sprzątających powstają też podczas mycia i czyszczenia okien i przeszkleń. Uszkodzenia powstają głównie podczas próby zerwania starych i zapieczonych naklejek czy pozostałości kleju na oknach i ramach okiennych. Zły dobór środków czyszczących nie pozwoli nam na skuteczne usunięcie tych zabrudzeń. W takiej sytuacji zwykle serwis sprzątający decyduje się na użycie skrobaków. Niestety wystarczy tylko chwila nieuwagi i na czyszczonej powierzchni pojawiają się głębokie rysy, które nie wyglądają estetycznie.

Użycie skrobaka to ostateczność. Czym usunąć klej lub naklejki? Z tym zadaniem świetnie poradzi sobie Clinex Anti-SpotPreparat ma niezwykle silne właściwości rozpuszczające, co pozwoli na skuteczne usunięcie naklejek i kleju.

Zarysowania na szybach również mogą jednak powstać nawet bez użycia skrobaka. Dochodzi do tego, podczas przecierania szyby lub przeszklenia suchą ścierką bez użycia preparatów do mycia. Drobinki piasku lub innych zabrudzeń mogą znajdować się na powierzchni i podczas ruchu będą rysować szkło. By uniknąć szkód podczas mycia szyb i przeszkleń – warto użyć Clinex Glass.  To skuteczny i niezawodny płyn do mycia powierzchni szklanych, emaliowanych i laminowanych, a także elementów ze stali nierdzewnej. Z łatwością usuwa typowe zabrudzenia.

Stosowanie się do zasad BHP

Aby uniknąć generowania szkód w usługach sprzątających, personel sprzątający musi znać podstawy zasad BHP. Dzięki temu ogranicza się możliwość upadków czy innych zdarzeń podczas wykonywanej usługi. Świetnym przykładem jest brak rozłożenia tabliczek z napisem „Śliska podłoga” po wykonaniu czyszczenia posadzki podłogowej. Jeśli taka tabliczka się nie pojawi, a dojdzie do upadku osób, które wchodzą na świeżo wyczyszczoną posadzkę – firma sprzątająca może zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Zwróćcie na to uwagę.

Zobacz również:

Przejdź do bazy wiedzy