Pielęgnacja i doczyszczanie podłóg PCV

Podłogi PCV

(zdj. pxhere)

Podłogi PCV są najbardziej popularnym rodzajem obiektowych pokryć podłogowych. Można je spotkać w różnego rodzaju budynkach instytucji państwowych, obiektach użyteczności publicznej oraz placówkach zdrowotnych. Sprzedawcy oferują wykładziny PCV o różnych właściwościach, różnych grubościach i różnorodnej kolorystyce. Jednak niezależnie od tego na jaki rodzaj wykładziny PCV zdecydujemy się, ważna jest jej późniejsza pielęgnacja.

PCV (Poli(chlorek winylu)) to tworzywo sztuczne otrzymane w wyniku polimeryzacji monomeru- chlorku winylu. Stosowane jest między innymi do wyrobu wykładzin podłogowych, które charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz są odporne na działanie preparatów myjących w całym zakresie skali pH. Dzięki temu bez obaw do pielęgnacji i mycia podłóg PCV możemy stosować preparaty kwasowe oraz zasadowe, co pozwala na usunięcie zabrudzeń wszelkiego rodzaju.

Typy wykładzin z PCV i ich właściwości oraz przeznaczenie

Wykładziny PCV mogą mieć różne właściwości i specjalistyczne przeznaczenie np. elektrostatyczne używane w serwerowniach i salach operacyjnych, akustyczne tłumiące dźwięki oraz antypoślizgowe. Ze względu na budowę wykładziny dzielimy na homogeniczne (jednorodne) i heterogeniczne (niejednorodne). Homogeniczne mają jednolitą strukturę i charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na ścieranie. Warstwa ścieralna stanowi całą grubość wykładziny. Wykładziny heterogeniczne  są wielowarstwowe. Ich zaletą jest różnorodność kolorystyczna. Mogą  imitować struktury różnych materiałów np. drewno, kamień, parkiet. Niezależnie od właściwości i budowy wszystkie podłogi PCV są narażone na ścieranie przez ziarenka piasku i kurzu, wnoszonych na butach do wnętrza budynku. Stają się wtedy matowe, szare i są trudniejsze w utrzymaniu czystości. Bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stosowanie preparatów zawierających w składzie specjalistyczne dodatki polimerowe.

Rola dodatków polimerowych i nanocząsteczek krzemu w preparatach czyszczących do podłóg z PCV

Polimery wypełniają mikrorysy na czyszczonej powierzchni i zabezpieczają przed wnikaniem brudu do ich wnętrza. Podłoga staje się wtedy gładsza, ma delikatny połysk, pogłębiony kolor, a proces kolejnego mycia jest łatwiejszy. Produktami zawierającymi w składzie polimery są np., Clinex Floral do mycia ręcznego oraz niskopienny Clinex M6 Medium.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu z nanocząsteczekami krzemu, które modyfikują czyszczoną powierzchnię, chroniąc ją przed ponownym osadzaniem się brudu i nadają czyszczonej powierzchni delikatny połysk. Preparatem zawierającym nanocząsteczki krzemu jest Clinex Nano Protect Floral bez alergenów.

W zależności od intensywności użytkowania posadzki, raz lub dwa razy w miesiącu, stosujemy gruntowne doczyszczanie. Doczyszczanie stosujemy w celu usunięcia detergentów, które mogły się odłożyć na czyszczonej powierzchni oraz zabrudzeń, których nie jesteśmy w stanie usunąć podczas mycia bieżącego. Do mycia gruntownego marka Clinex poleca produkt Clinex Floral Forte. To preparat do mycia ręcznego, stworzony na bazie alkoholu, dzięki czemu szybko odparowuje z powierzchni. Do mycia maszynowego odpowiedni będzie Clinex M9 Strong.

Czym jest polimeryzacja?

Bardzo powszechne jest zabezpieczanie posadzek PCV warstwą polimerową. Polimeryzacja to proces, w wyniku którego możemy zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem, możemy ją nabłyszczyć oraz ułatwić sobie codzienne dbanie o posadzkę. W przypadku braku powłoki polimerowej, wierzchnia warstwa podłogi jest narażona na ścieranie. Podłoga staje się wtedy szara i matowa. Jeśli powierzchnia jest zabezpieczona powłoką polimerową to ścieraniu nie będzie ulegała podłoga a właśnie ta warstwa ochronna. Tymczasem podłoga pozostanie nienaruszona. W ten sposób możemy przedłużyć żywotność posadzki. 

Najbardziej popularne są polimery akrylowe. Jednym z produktów na bazie tych właśnie polimerów jest Clinex Dispersion Soft. Jest to preparat o właściwościach nabłyszczających, tworzy trwałą powłokę odporną na uszkodzenia. Doskonale sprawdza się w miejscu natężonego ruchu. Posiada właściwości antypoślizgowe. Zawiera ok. 20% substancji stałych.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest nakładanie polimerów w placówkach medycznych. Są to miejsca podwyższonego ryzyka, a proces ich sprzątania jest specyficzny. Posadzki szpitalne są narażone na kontakt z alkoholem etylowym, który uszkadza powłoki polimerowe. Na działanie alkoholu odporny jest polimer poliuretanowy. Marka Clinex oferuje produkt Clinex Dispersion Hard na bazie polimerów akrylowych i poliuretanowych.  Jest to preparat o silnych właściwościach nabłyszczających. Tworzy powłokę odporną na uszkodzenia oraz działanie alkoholu. Produkt zawiera ok. 25% substancji stałych. Podłogi zabezpieczone warstwą polimerową wymagają specjalnych środków myjących np. Clinex Dispersion Care.

Utrzymanie podłogi PCV w dobrej kondycji wymaga codziennych zabiegów oraz gruntownego doczyszczania. Dla uzyskania wyjątkowego efektu zabezpieczenia należy stosować okresową  konserwację. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na przedłużenie żywotności podłogi.