Clinex Dispersion – polimerowa powłoka zabezpieczająca posadzki

Clinex Dispersion

(zdj. Fotolia)

Posadzki w wyniku ich użytkowania wraz z upływem czasu mogą tracić swój estetyczny wygląd, szczególnie w miejscach często oraz intensywnie eksploatowanych. Pojawiają się zarysowania, a także trudne lub niemożliwe w usunięciu zabrudzenia. To często zmusza właścicieli obiektów do wymiany pokrycia powierzchni niestety częściej, niż są oni na to finansowo przygotowani. W celu uniknięcia inwestycji i zachowania trwałości powierzchni na dłużej, należy regularnie ją zabezpieczać. Za najbardziej skuteczne uważane są obecnie powłoki polimerowe.

Powłoki polimerowe i ich zalety

W budynkach o intensywnej eksploatacji powierzchnie zabezpieczane są powłokami polimerowymi. Czynność tę nazywamy polimeryzacją. Po nałożeniu odpowiednich preparatów uzyskujemy efekt lustrzanego połysku, co przekłada się na estetyczny wygląd powierzchni. To, co jednak jest najważniejsze, to skuteczne zabezpieczenie posadzki, powstaje powłoka trwała i odporna na zabrudzenia. Dodatkową zaletą preparatów polimerowych są ich antypoślizgowe właściwości, co gwarantuje bezpieczeństwo oraz zmniejsza ryzyko poślizgnięcia i ewentualnych wypadków. Warto również podkreślić, że w ten sposób zabezpieczona powierzchnia jest łatwa w utrzymaniu czystości, a podczas czyszczenia i użytkowania w pierwszej kolejności ścierany jest polimer, a więc wszelkie zarysowania dotykają nie podłogę, a polimerową powłokę.

W celu zapewnienia kompleksowej polimerowej pielęgnacji powierzchni powstała seria preparatów Clinex Dispersion, w skład której wchodzą:

  • Clinex Dispersion STRIPPER przeznaczony do usuwania powłok polimerowych, o dużej sile czyszczącej, doskonale sprawdzający się przy wodoodpornych i wrażliwych na zasady powierzchni
  • Clinex Dispersion CARE przeznaczony do codziennego mycia powierzchni polimerowych, skutecznie usuwający zabrudzenia
  • Clinex Dispersion SOFT – uniwersalny błyszczący preparat na bazie polimerów do zabezpieczenie posadzek przed wnikaniem zanieczyszczeń oraz zarysowaniami
  • Clinex Dispersion HARD, czyli twardy preparat ochronny na bazie polimerów – akrylowego i poliuretanowego

W celu uzyskania pożądanego efektu należy stosować preparaty w odpowiedniej kolejności ze zwróceniem szczególnej uwagi na zalecenia producenta dotyczące ich użytkowania.

5 kroków do zabezpieczenia powierzchni polimerami

Etap1 – stripowanie

Polega on na usunięciu starych warstw polimerów. Przed rozpoczęciem tej czynności należy posadzkę dokładnie oczyścić – zamieść bądź odkurzyć. Do gruntownego czyszczenia używamy Clinex Dispersion  Stripper, który wykazuje się dużą skutecznością nawet przy powłokach nawarstwionych w wyniku długotrwałej pielęgnacji. Po wstrząśnięciu pojemnika, rozcieńczamy preparat z wodą w proporcjach 1:4, nierozcieńczony środek stosujemy na powłokach polimerowych. Rozprowadzamy roztwór i pozostawiamy na ok. 10-15 minut, pilnując, aby powierzchnia nie wyschła i była cały czas mokra. Czyścimy powierzchnię z wykorzystaniem szorowarki jednotarczowej z twardym padem.

Dispersion Stripper

(graf. Clinex)

Etap2 – neutralizacja

Czystą wodą neutralizujemy powierzchnie, wykorzystując odkurzacz sucho-mokro. Czynność tę należy powtórzyć kilka razy, aby uzyskać neutralne pH.

Płukanie posadzki

(graf. Clinex)

Etap 3 – osuszanie

Kiedy już powierzchnia wyschnie, co może trwać od 1,5 do 3 godzin w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu, możemy przejść dopiero do kolejnego etapu, jakim jest nałożenie warstwy polimerowej.

Osuszanie posadzki

(graf. Clinex)

Etap 4 – nakładanie warstw polimerowych

Potrzebować będziesz preparatu Clinex Dispersion HARD. Przed jego zastosowaniem należy wykonać próbę przyczepności na fragmencie powierzchni. To środek, który tworzyw powłokę zabezpieczającą o dodatkowych właściwościach antypoślizgowych. Wstrząsamy pojemnik i nakładamy go z wykorzystaniem mopa bądź też miękkiej szmatki. Czynność powtarzamy 2-3 razy, jednak dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej, co może trwać ok. 40 minut lub dłużej, a następnie pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia na przynajmniej 1,5 godziny. Trwałość w ten sposób zabezpieczonej powierzchni szacuje się na 6-12 miesięcy. Chcąc wydłużyć ten czas, można po upływie 12 godzin wypolerować posadzkę. Alternatywą dla Clinex Dispersion  HARD jest Clinex Dispersion SOFT, który można stosować na powierzchnie tj.: winyl, płytki, lastriko, beton, pokrycia podłogowe, tarkiet i PCV.

Nakładanie polimeru

(graf. Clinex)

Etap 5 – regularne mycie powierzchni

Chcąc utrzymać przez długi czas właściwości powierzchni zabezpieczonych polimerami, należy odpowiednio troszczyć się o ich czystość. W tym celu polecamy do codziennego mycia preparat Clinex Dispersion Care. Jest całkowicie neutralny i niskopieniący. Rozcieńczamy go w ilości 20-50 ml na 10 l wody i myjemy ręcznie.

Dzięki powłoce polimerowej zostaje znacznie wydłużona żywotność posadzki, która dodatkowo zyskuje antypoślizgowe właściwości i estetyczny połysk. Co więcej, taką powierzchnię łatwiej jest utrzymać w należytej czystości.

Codzienna pielęgnacja

(graf. Clinex)