Czyszczenie pralki – jak skutecznie wyczyścić pralkę?

Czyszczenie pralki

(zdj. pixabay)

Jak każdy sprzęt AGD, również pralki wymagają regularnej konserwacji oraz czyszczenia. Intensywne pranie, np. w hotelach i pralniach sprzyja częstszym awariom. Ponadto są znacznie bardziej narażone na osadzani się w ich wnętrzu kamienia. Nieregularne czyszczenie pralki znacznie skraca ich żywotność. Ponadto powoduje, że pralka nie spełnia w pełni swojej funkcji. Tkaniny nie dopiero się, a usunięcie trudnych plam staje się trudniejsze, a nawet niemożliwe. Czym wyczyścić pralkę, by powróciła do swojej sprawności? Jak często należy ją odkamieniać?

Z tekstu dowiesz się:

  • Jakie są przyczyny oraz objawy kamienia w pralce
  • Jakie środki stosować do profesjonalnego czyszczenia i odkamieniania pralki
  • Jak kamień wpływa na sprawność urządzenia

Pralka przemysłowa a zwykła pralka

Czyszczenie pralki to proces, który powinno się dostosować do rodzaju urządzenia. Inaczej postępujemy z pralkami domowymi, inaczej z maszynami piorącymi. W drugim przypadku mamy do czynienia z urządzeniami bardziej funkcjonalnymi. Niekiedy odbywa się w nich cały proces czyszczenia tkanin. Producenci dostosowują je do intensywniejsze pracy. Zdarza się, że pracują nieustannie przez cały dzień. Również środek do czyszczenia pralki nie będzie taki sam. Do profesjonalnych pralek wybieramy preparaty o silniejszym działaniu, jak np. środek odkamieniający Clinex Destoner. Rezygnujemy też z domowych sposobów, które nie wykazują się wystarczającą skutecznością.

Domowy preparat do czyszczenia pralki – dlaczego to nie najlepszy wybór?

W domowych warunkach używa się często kwasku cytrynowego, octu i sody. To produkty, które nie mają przeznaczenia czyszczącego, a znalazły swoje zastosowanie w kuchni. Czyszczenie pralki polega często na usuwaniu kamienia osadzającego się na jej podzespołach. To trudne zabrudzenia, z którymi domowe środki sobie nie radzą. Środek do czyszczenia pralki musi charakteryzować się skoncentrowaną formułą. Łączy w sobie bezpieczeństwo ze skutecznością. Jego skład bazuje na składnikach o konkretnych właściwościach. Domowe sposoby nie gwarantują powodzenia, co przekłada się na stratę czasu. Mogą również przyczynić się do zniszczeń urządzenia.

Zatkanie układu hydrostatycznego

Regularne czyszczenie pralki to konieczność. W przeciwnym razie istnieje ryzyko całkowitego zatkania układu hydrostatycznego. To jedna z częstszych ofiar kamienia. Kiedy osadza się kamień, zmniejsza się światło jego elementów. Skutkuje to mniejszym ciśnieniem wody. Nie można w takich warunkach przeprowadzić efektywnego prania. W przypadku hoteli oznacza to spowolnienie procesu sprzątania. Zatem czyszczenie pralki powinno wykonywać się znacznie częściej, niż tylko po pojawieniu się pierwszych sygnałów niesprawności.

Głośna pralka? Konieczne czyszczenie pralki!

W specyfikacji sprzętu znajduje się informacja o dopuszczalnym poziomie hałasu przez niego generowanym. Nie można go jednak przekraczać. Jeżeli do tego dochodzi, oznacza to awarię. Do powodów głośnej pracy pralki należy m.in. kamień w elektrozaworze. Jak wyczyścić pralkę, aby powróciła do swojej prawidłowej pracy? Należy użyć skoncentrowanego środka o odkamieniającym działaniu Clinex Destoner. Znalazł on swoje zastosowanie zarówno w urządzeniach sanitarnych i gastronomicznych, jak też w gospodarstwie domowym. Środek do czyszczenia pralki należy rozcieńczyć z wodą, umieścić w pojemniczku i ustawić funkcję płukania.

Kamień na grzałce

W ten sam sposób postępujemy w przypadku, kiedy kamień osadził się na grzałce. Clinex Destoner można stosować do wszelkiego rodzaju grzałek i powierzchni niklowanych, chromowanych, stalowych oraz miedzianych. Preparat do czyszczenia pralki zapobiega zmniejszeniu efektywności jej pracy. To jeden ze skutków zakamienionej grzałki. Aby możliwe było uzyskanie pożądanej temperatury, grzałka musi intensywniej się rozgrzewać. Ostatecznie dochodzi do jej przepalenia. Ponadto wzrastają koszty prądu ze względu na mocniejszą pracę urządzenia.

Skąd ten kamień?

Zastanawiając się, jak czyścić pralkę, warto wiedzieć również, co jest przyczyną uporczywego kamienia. Zmagamy się z nim zarówno w gospodarstwie domowym, jak też w większych pralniach. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy przypisuje się twardej wodzie. Jego powstawaniu sprzyja też pranie w wysokich temperaturach. Związki magnezu i wapnia pod wpływem wysokiej temperatury tworzą wapienny osad, czyli kamień. Osadza się on na grzałce, bębnie, filtrze oraz innych podzespołach. Czyszczenie pralki wymaga więc zwrócenia uwagi na wszystkie elementy urządzenia.

Jak czyścić pralkę profesjonalnymi środkami?

Profesjonalny preparat do czyszczenia pralki to gwarancja największej skuteczności z zachowaniem bezpieczeństwa i ochrony podzespołów. Środek musi mieć działanie odkamieniające, jak Clinex Destoner. Jego formuła skutecznie usuwa kamień osadzający się na grzałkach elektrycznych i powierzchniach niklowanych, miedzianych i stalowych. Dodatkowo chroni przed ponownym powstaniem problemu. Warto go stosować również w celach profilaktycznych. Dzięki temu każde czyszczenie pralki będzie skuteczniejsze. Sprzęt też będzie prawidłowo pracował.

Jak wyczyścić pralkę z zewnątrz?

Kamień ma destrukcyjny wpływ na sprawność pralki. Jednak zabrudzenia pojawiają się również na obudowie sprzętu. Na plastikowych elementach osadza się kurz, mogą pojawić się zacieki. Przy intensywnym użytkowaniu powierzchnia pokrywa się pozostałościami po środkach piorących. Jak wyczyścić pralkę, uwzględniając jej obudowę? Do czyszczenia plastiku wykorzystujemy preparat Clinex Fast Plast. Znalazł swoje zastosowanie w gastronomii, przemyśle i biurze. Można nim czyścić wszelkie powierzchnie plastikowe. Doskonale sprawdza się nawet przy porowatej strukturze. Tworzy na powierzchni antystatyczną powłokę, zapobiegającą osadzaniu się kurzu.

Podsumowanie

  • Pralka przemysłowa pracuje intensywniej, w wyniku czego jest bardziej narażona na osadzanie się kamienia
  • Domowe sposoby nie tylko nie są wystarczająco skuteczne, ale mogą przyczynić się do poważniejszych awarii
  • Przyczyną kamienia jest przede wszystkim twarda woda i wysoka temperatura
  • Do czyszczenia pralki stosujemy profesjonalne środki odkamieniające
  • Pralkę należy czyścić również z zewnątrz z wykorzystaniem preparatów do plastiku