Kwaśne pH – środki do mycia pomieszczeń sanitarnych

Czyszczenie pomieszczeń sanitarnych

(zdj. fotolia)

Utrzymanie w czystości powierzchni w pomieszczeniach sanitarnych wymaga stosowania środków nie tylko o dużej skuteczności, ale też bezpiecznych na czyszczonych posadzek i zdrowia człowieka. Przy ich wyborze należy kierować się kilkoma czynnikami – wielkością powierzchni, intensywnością użytkowania pomieszczenia, możliwościami finansowymi i efektami, jakie chcemy osiągnąć. Duże znaczenie ma ponadto rodzaj nawierzchni oraz stan występujących zanieczyszczeń.

Odczyn pH środków czyszczących

Preparaty do mycia posadzek możemy podzielić ze względu na ich odczyn pH. Wyróżniamy środki czyszczące zasadowe, kwaśne i obojętne. Produkty o kwaśnym pH doskonale usuwają zabrudzenia nieorganiczne tj. osady z twardej wody, rdzę, osady wapienne, naloty kamienne, beton, cement, nagar. Do mycia powierzchni wrażliwych należy wybierać środki o odczynie obojętnym. Polecane są szczególnie do czyszczenia urządzeń wykonanych ze stali nierdzewnej, a także posadzek, które zostały zabezpieczone polimerami lub woskami. Są bardzo bezpieczne dla czyszczonych powierzchni i dobrze radzą sobie z mniejszymi zabrudzeniami. Produkty cechujące się odczynem zasadowym usuwają zabrudzenia pochodzenia organicznego i tłuszcze syntetyczne. Świetnie radzą sobie z tłuszczami pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, smarami, woskiem, sadzą, parafiną i białkiem.

Do czyszczenia powierzchni w pomieszczeniach sanitarnych najlepiej sprawdzą się środki o odczynie kwaśnym. Nie wolno w nich stosować rozpuszczalników, które są toksyczne i łatwopalne. Mają także niekorzystny wpływ zarówno na zdrowie człowieka i czyszczoną powierzchnię, jak również środowisko naturalne.

Kwasowy preparat do mycia posadzek

Jest nim Clinex M3Acid o odczynie pH kwaśnym, a także wysokim stopniu skoncentrowania, co przekłada się na wysoką wydajność produktu. Jest płynem niskopiennym, świetnie radzi sobie z rozpuszczaniem takich zabrudzeń, jak: wapień, resztki mydła, ślady po cemencie i gipsie. Po zastosowaniu pozostawia w pomieszczeniu przyjemny świeży zapach. Może być stosowany do mycia gruntownego oraz bieżącego.

Płyn do mycia powierzchni Clinex M3Acid w celu użycia należy rozcieńczyć z wodą według zalecenia. Stosujemy roztwór od 2 do 10 % (200 – 1000 ml/10 l wody). Przy intensywnym myciu zaleca się następujące proporcje – od 1 do 5 % (100 – 500 ml/10 l wody). Na co dzień w celu bieżącego usuwania zanieczyszczeń z posadzki wystarczy roztwór od 0,1 do 0,5 % (10 – 50 ml/10 l wody).

Tak przygotowany roztwór nanosimy na czyszczoną powierzchnię i pozostawiamy na ok. 1 minutę, po czym czyścimy i osuszamy. Przed każdym myciem posadzkę należy odkurzyć lub zamieść. Do mycia ręcznego stosujemy mop, z kolei w myciu maszynowym bardzo dobrze sprawdzają się szorowarki jednotarczowe które jednocześnie zbierają z posadzki brudną wodę.

Wybór odpowiedniego środka dostosowanego do rodzaju czyszczonej powierzchni i zabrudzeń jest kluczowe dla skuteczności utrzymania pomieszczeń w czystości. Kwasowe preparaty w przypadku sanitarnych powierzchni są najbardziej skuteczne zarówno przy myciu bieżącym, jak też gruntownym.