Kwaśne pH – środki do mycia pomieszczeń sanitarnych

Kwaśne pH

(zdj. fotolia)

Utrzymanie w czystości powierzchni w pomieszczeniach sanitarnych wymaga stosowania środków nie tylko o dużej skuteczności, ale również bezpiecznych dla czyszczonych posadzek, a przede wszystkim zdrowia. Przy ich wyborze należy kierować się kilkoma czynnikami – wielkością powierzchni, intensywnością użytkowania pomieszczenia, możliwościami finansowymi i efektami, jakie chcemy osiągnąć. Duże znaczenie ma ponadto rodzaj nawierzchni oraz stan występujących zanieczyszczeń.

Kwaśne pH –  Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest współczynnik pH i jakie odczyny możemy wyróżnić
  • Czym charakteryzują się środki czystości o pH kwaśnym, obojętnym i zasadowym
  • Do czego używamy kwasowych środków czystości

Co to jest współczynnik pH?

Spotykamy się z nim w wielu obszarach naszego życia. O pH mówimy w kontekście ludzkiej skóry i kosmetyków, ale też różnego rodzaju cieczy, w czym środków czyszczących. Jest to dla nas informacja o jego skuteczności i przeznaczeniu. Współczynnik pH informuje nas o ilości skalowej kwasowości i zasadowości konkretnego roztworu wodnego ze związkiem chemicznym. Istnieje przekonanie, że im wyższe pH ma środek czyszczący, tym jest on bardziej skuteczny. Celem czyszczenia jest neutralizacja wpływu jonów zasadowych lub kwasowych. Jeżeli mamy do czynienia z zabrudzeniami zasadowymi, wybieramy środki czystości o pH kwaśnym. W przypadku kiedy czyścimy powierzchnie z zabrudzeniami o pH kwaśnym, powinniśmy zdecydować się na produkt o współczynniku pH zasadowym.

Odczyn pH środków czyszczących

Preparaty do mycia posadzek możemy podzielić ze względu na ich odczyn pH. Wyróżniamy środki czyszczące zasadowe, kwaśne i obojętne. Produkty o kwaśnym pH doskonale usuwają zabrudzenia nieorganiczne tj. osady z twardej wody, rdzę, osady wapienne, naloty kamienne, beton, cement, nagar. Do mycia powierzchni wrażliwych należy wybierać środki o odczynie obojętnym. Polecane są szczególnie do czyszczenia urządzeń wykonanych ze stali nierdzewnej, a także posadzek, które zostały zabezpieczone polimerami lub woskami. Są bardzo bezpieczne dla czyszczonych powierzchni i dobrze radzą sobie z mniejszymi zabrudzeniami. Produkty cechujące się odczynem zasadowym usuwają zabrudzenia pochodzenia organicznego i tłuszcze syntetyczne. Świetnie radzą sobie z tłuszczami pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, smarami, woskiem, sadzą, parafiną i białkiem.

Do czyszczenia powierzchni w pomieszczeniach sanitarnych najlepiej sprawdzą się środki o odczynie kwaśnym. Nie wolno w nich stosować rozpuszczalników, które są toksyczne i łatwopalne. Mają także niekorzystny wpływ zarówno na zdrowie człowieka i czyszczoną powierzchnię, jak również środowisko naturalne.

Kwaśne pH

Kwaśne pH to pH niskie, od 0 do 6. Substancje o takim współczynniku wykazują zdolność do hamowania rozwoju drobnoustrojów. Aby to udowodnić, posłużymy się przykładem. Nasza skóra ma naturalne pH na poziomie 5,5. Dzięki temu bakterie mają trudne warunki do rozwoju i namnażania się. Odczyn ten często zostaje zaburzony, czego efektem jest pojawienie się ran. Warto wspomnieć, że pH ludzkiej krwi wynosi k. 7,4. To powoduje, że bakterie mają otwartą drogę do naszego organizmu. To z tego powodu większość środków, które stosujemy do czyszczenia powierzchni znajdujących się w pomieszczeniach sanitarnych, charakteryzuje się kwaśnym pH.

Kwasowy preparat do mycia posadzek

Jest nim Clinex M3Acid o odczynie pH kwaśnym, a także wysokim stopniu skoncentrowania, co przekłada się na wysoką wydajność produktu. Jest płynem niskopiennym, świetnie radzi sobie z rozpuszczaniem takich zabrudzeń, jak: wapień, resztki mydła, ślady po cemencie i gipsie. Po zastosowaniu pozostawia w pomieszczeniu przyjemny świeży zapach. Może być stosowany do mycia gruntownego oraz bieżącego.

Płyn do mycia powierzchni Clinex M3Acid w celu użycia należy rozcieńczyć z wodą według zalecenia. Stosujemy roztwór od 2 do 10% (200 – 1000 ml/10 l wody). Przy intensywnym myciu zaleca się następujące proporcje – od 1 do 5% (100 – 500 ml/10 l wody). Na co dzień w celu bieżącego usuwania zanieczyszczeń z posadzki wystarczy roztwór od 0,1 do 0,5% (10 – 50 ml/10 l wody).

Tak przygotowany roztwór nanosimy na czyszczoną powierzchnię i pozostawiamy na ok. 1 minutę, po czym czyścimy i osuszamy. Przed każdym myciem posadzkę należy odkurzyć lub zamieść. Do mycia ręcznego stosujemy mop, z kolei w myciu maszynowym bardzo dobrze sprawdzają się szorowarki jednotarczowe, które jednocześnie zbierają z posadzki brudną wodę.

Wybór odpowiedniego środka dostosowanego do rodzaju czyszczonej powierzchni i zabrudzeń jest kluczowe dla skuteczności utrzymania pomieszczeń w czystości. Kwasowe preparaty w przypadku sanitarnych powierzchni są najbardziej skuteczne zarówno przy myciu bieżącym, jak też gruntownym.

Kiedy wybieramy środki o pH obojętnym i zasadowym?

Środki czystości o kwaśnym pH doskonale sprawdzają się przy czyszczeniu powierzchni zabrudzonych osadami, rdzą, nalotami i kamieniem. Ich wysokie pH oznacza, że mają niewiele jonów H+. Usuwają skutecznie tłuszcze i oleiste zabrudzenia. Takimi właściwościami charakteryzuje się również mydło przeznaczone do mycia rąk. Dzięki wysokiemu pH bardzo skutecznie i szybko usuwa tłuszcz z naszej skóry. Zatem jeżeli chodzi o środki o współczynniku zasadowym, to na pewno będą one przeznaczone do czyszczenia powierzchni kuchennych.

Środki o pH obojętnym wybieramy wtedy, kiedy czyścimy powierzchnie wrażliwe na działanie kwasów i zasad. Zatem będzie to szkło, skóra, tapicerka i wykładziny. Te materiały znacznie trudniej się czyści, szczególnie, że należy zachować ostrożność przy wyborze odpowiedniego preparatu. Czyszczenie środkiem o wysokim lub niskim pH może doprowadzić do pojawienia się trwałych zniszczeń.

Współczynnik pH środków czystości wybieramy zawsze z uwzględnieniem rodzaju nawierzchni oraz rodzaju zabrudzenia. Kwaśne pH jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli szukasz środka do czyszczenia powierzchni sanitarnych. Bardzo dobrze radzi sobie z charakterystycznymi dla nich zabrudzeniami, takimi jak osady z kamienia, wszelkiego rodzaju naloty czy też rdza i kamień. Przy dużych powierzchniach polecamy użycie maszyn szorujących ze względu na wygodę, komfort pracy i dokładność czyszczenia. Płyn do mycia musi być przystosowany do użycia przy myciu mechanicznym.

Podsumowanie

  • Współczynnik pH oznacza ilości skalowej kwasowości i zasadowości konkretnego roztworu wodnego ze związkiem chemicznym
  • Produkty o kwaśnym pH usuwają zabrudzenia nieorganiczne tj. osady z twardej wody, rdzę, osady wapienne, naloty kamienne, beton, cement, nagar. O odczynie obojętnym sprawdzą się czyszczenia urządzeń wykonanych ze stali nierdzewnej i posadzek zabezpieczonych polimerami lub woskami. Środki usuwają tłuste zabrudzenia pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, smary, woski, sadzę, parafinę i białka.
  • Kwaśnym pH charakteryzuje się środek Clinex M3Acid, przeznaczony do mycia ręcznego i mechanicznego.
  • Kwasowe środki czystości stosujemy do czyszczenia powierzchni znajdujących się w pomieszczeniach sanitarnych.