Zadbaj o sprawność urządzeń gastronomicznych, usuwając…osad kamienny

Pozbądź się kamienia z urządzeń

(zdj fotolia)

Jest doskonale znany zarówno w gospodarstwie domowym, jak również w lokalach gastronomicznych. Kamień kotłowy, który gromadzi się w urządzeniach przeznaczonych do podgrzewania wody, ale również na wszelkich powierzchniach niklowanych, chromowanych oraz miedzianych szczególni w kuchni i łazience. Jego obecność ma wpływ nie tylko na zmniejszenie sprawności i skrócenie żywotności urządzeń, ale też na zdrowie człowieka. Kamień w wodzie pitnej może być źródłem poważnych problemów zdrowotnych.

Przyczyny powstawania kamienia

Z chemicznego punktu widzenia kamień powstaje w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, które są obecne w wodzie, szczególnie tej o dużej twardości. Wytrącony zostaje na skutek gotowania, podgrzewania wody do wysokiej temperatury, a także występowania gorącej pary wodnej. Mamy z nim do czynienia w naczyniach i zbiornikach, urządzeniach gastronomicznych, czyli wszędzie tam, gdzie wykorzystywana jest nieuzdatniana woda.

Powstały osad kamienny nie najlepiej przewodzi ciepło oraz jest przyczyną zatykania rur w instalacjach oraz aparatach. Wraz ze wzrostem kamienia zwiększają się również koszty zużycia energii, co jest bezpośrednią przyczyną obniżenia sprawności urządzeń. W przypadku zdrowotnych aspektów specjaliści mają odmienne zdanie. Niektórzy uważają, że kamień osadzający się w naczyniach przeznaczonych do gotowania wody nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia niektórych chorób.

Czym skutkuje nadmierne osadzanie się kamienia?

Większość ludzi nie uważa problem odkładającego się kamienia za zbyt poważny. Tymczasem skutki mogą być nieprzyjemne zarówno dla sprzętów kuchennych, jak i dla zdrowia użytkowników. Od dawna problem kamienia od czasu do czasu dawał o sobie znać. Niegdyś drożne rury z bieżącą wodą stawały się jakby cieńsze, a woda, zamiast płynąć pod ciśnieniem, zaczynała tracić impet. Mycie naczyń zaczynało się przedłużać, a woda podpięta do urządzeń myjących stawała się dla ich pracy mało efektywna. Takie problemy, są kłopotami jeszcze względnie błahymi. Instalację wodną można bowiem naprawić, część rur wymienić, a resztę potraktować środkami do rozpuszczania kamienia. Nowoczesne urządzenia są jednak technicznie bardziej zaawansowane i znacznie wrażliwsze na agresywne rozpuszczalniki do kamienia. Wachlarz możliwości więc poważnie się kurczy, a wtedy kamień staje się palącym problemem.

Są jeszcze poważniejsze problemy. Kamień odkłada się bowiem na grzałkach takich urządzeń jak czajniki, czy zmywarki. Słabo przewodzi ciepło i po pewnym czasie doprowadza do uszkodzenia urządzeń. Obecnie można tego uniknąć, stosując specjalne filtry, które usuwają kamień zawarty w nieuzdatnionej wodzie i zapobiegają przedostawaniu się go wraz z wodą do wnętrza urządzeń. Problemu jednak nie da się do końca wyeliminować i wymagane jest stosowanie profesjonalnych odkamieniaczy. Dodaje się je do zmywarek, czajników i tym podobnych urządzeń gospodarstwa domowego. A co z odkamienianiem powierzchni? Osadzający się kamień można ławo usunąć z niemal każdej powierzchni dzięki zastosowaniu profesjonalnych produktów marki Clinex. Jak tego dokonać? Jak stosować profesjonalny odkamieniacz?

Odkamieniamy regularnie!

W warunkach domowych nie zawsze korzystamy ze specjalistycznych środków odkamieniających. Występujący w mniejszych ilościach można usunąć z wykorzystaniem sody czy octu, stosujemy metody domowe. W lokalach gastronomicznych problem jest jednak większy i tym samym wymagana jest większa skuteczność technik i metod, które pozwolą na szybkie i skuteczne pozbycie się z kamienia.

Służą do tego specjalne odkamieniacze, takie jak skoncentrowany środek Clinex Destoner przeznaczony do usuwania kamienia z czajników, grzałek elektrycznych, ekspresów do kawy, zlewów, brodzików, jak również wszelkich powierzchni niklowanych, chromowanych, stalowych i miedzianych. Nie tylko odkamienia, ale dodatkowo nabłyszcza powierzchnie i nie przyczynia się do ich uszkodzeń. Poleca się go także do stosowania w zmywarkach gastronomicznych jako środek zapobiegający osadzaniu się kamienia.

Jak poprawnie stosować środek Clinex Destoner?

  • Urządzenie napełniamy roztworem preparatu w proporcjach 30-200ml/1l wody
  • Przygotowany roztwór wlewamy do urządzenia i pozostawiamy na ok. 15-30 minut
  • Urządzenie podczas odkamieniania należy odstawić w trudno dostępne miejsce
  • Wylewamy roztwór i płuczemy urządzenie czystą wodą

Jeżeli zakamienienie jest zbyt duże, należy czynność powtórzyć. Regularne usuwanie kamienia wydłuża żywotność urządzeń, a także pozwala na dłużej zachować ich pełną sprawność oraz funkcjonalność. Clinex Destoner ma neutralny zapach, jest wydajny i bezpieczny dla czyszczących powierzchni, jego formuła została opracowana z uwzględnieniem wymagań małych i dużych lokali gastronomicznych.

Zalety regularnego odkamieniania

Proces regularnego odkamieniania jest dla urządzeń wręcz zbawienny. Podobnie można powiedzieć o powierzchniach, które regularnie odkamieniane stają się atrakcyjniejsze i higienicznie czyste. Warto na dłużej zatrzymać się przy korzyściach dla pracy zmywarek, bojlerów i grzałek w czajnikach.
Urządzenia właściwie odkamienione po prostu pracują lepiej. Kamień przeszkadza w nagrzewaniu wody, choć grzałka nagrzewa się do właściwej temperatury. Mało tego. Niemożność oddania ciepła przez grzałkę bardzo jej szkodzi. Ciepło jest kumulowane wewnątrz, przez co podnosi się temperatura wewnątrz grzałki. Konsekwencje są mało optymistyczne. Grzałka po niedługim czasie ulega przepaleniu, co może skutecznie unieruchomić urządzenie. W gastronomii czas postoju jest wręcz niedopuszczalny i niesie ze sobą poważne ryzyko strat.

Poza grzałkami kamień ma również działanie na części mechaniczne, precyzyjne mechanizmy, łożyska i tak dalej. Dlatego regularne odkamienianie ma tak niebagatelny wpływ na żywotność wielu urządzeń. Skutki zaniedbań są aż nadto zatrważające.
Co to znaczy regularne odkamienianie? Każde z urządzeń w gastronomii ma własne wymagania co do odkamieniania. Z praktyki jednak wiadomo, że odkamienianie urządzeń należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na 2-3 miesiące. Jeśli producent zaleci inaczej, należy się do tych zaleceń stosować.