Zadbaj o sprawność urządzeń gastronomicznych, usuwając…osad kamienny

Odkamieniacz

(zdj fotolia)

Jest doskonale znany zarówno w gospodarstwie domowym, jak również w lokalach gastronomicznych. Kamień kotłowy, który gromadzi się w urządzeniach przeznaczonych do podgrzewania wody, ale również na wszelkich powierzchniach niklowanych, chromowanych oraz miedzianych szczególni w kuchni i łazience. Jego obecność ma wpływ nie tylko na zmniejszenie sprawności i skrócenie żywotności urządzeń, ale też na zdrowie człowieka. Kamień w wodzie pitnej może być źródłem poważnych problemów zdrowotnych.

Przyczyny powstawania kamienia

Z chemicznego punktu widzenia kamień powstaje w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, które są obecne w wodzie, szczególnie tej o dużej twardości. Wytrącony zostaje na skutek gotowania, podgrzewania wody do wysokiej temperatury, a także występowania gorącej pary wodnej. Mamy z nim do czynienia w naczyniach i zbiornikach, urządzeniach gastronomicznych, czyli wszędzie tam, gdzie wykorzystywana jest nieuzdatniana woda.

Powstały osad kamienny nie najlepiej przewodzi ciepło oraz jest przyczyną zatykania rur w instalacjach oraz aparatach. Wraz ze wzrostem kamienia zwiększają się również koszty zużycia energii, co jest bezpośrednią przyczyną obniżenia sprawności urządzeń. W przypadku zdrowotnych aspektów specjaliści mają odmienne zdanie. Niektórzy uważają, że kamień osadzający się w naczyniach przeznaczonych do gotowania wody nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia niektórych chorób.

Odkamieniamy regularnie!

W warunkach domowych nie zawsze korzystamy ze specjalistycznych środków odkamieniających. Występujący w mniejszych ilościach można usunąć z wykorzystaniem sody czy octu, stosujemy metody domowe. W lokalach gastronomicznych problem jest jednak większy i tym samym wymagana jest większa skuteczność technik i metod, które pozwolą na szybkie i skuteczne pozbycie się z kamienia.

Służą do tego specjalne odkamieniacze, takie jak skoncentrowany środek Clinex Destoner przeznaczony do usuwania kamienia z czajników, grzałek elektrycznych, ekspresów do kawy, zlewów, brodzików, jak również wszelkich powierzchni niklowanych, chromowanych, stalowych i miedzianych. Nie tylko odkamienia, ale dodatkowo nabłyszcza powierzchnie i nie przyczynia się do ich uszkodzeń. Poleca się go także do stosowania w zmywarkach gastronomicznych jako środek zapobiegający osadzaniu się kamienia.

Jak poprawnie stosować środek Clinex Destoner?

  • Urządzenie napełniamy roztworem preparatu w proporcjach 30-200ml/1l wody
  • Przygotowany roztwór wlewamy do urządzenia i pozostawiamy na ok. 15-30 minut
  • Urządzenie podczas odkamieniania należy odstawić w trudno dostępne miejsce
  • Wylewamy roztwór i płuczemy urządzenie czystą wodą

Jeżeli zakamienienie jest zbyt duże, należy czynność powtórzyć. Regularne usuwanie kamienia wydłuża żywotność urządzeń, a także pozwala na dłużej zachować ich pełną sprawność oraz funkcjonalność. Clinex Destoner ma neutralny zapach, jest wydajny i bezpieczny dla czyszczących powierzchni, jego formuła została opracowana z uwzględnieniem wymagań małych i dużych lokali gastronomicznych.