7 powodów, dla których warto wprowadzić Projekt Zdrowego Miejsca Pracy w twojej firmie!

Projekt zdrowego miejsca pracy
(zdj. pxhere)

Zdrowie jest najważniejszym aspektem naszego życia. To od niego zależy nasza przyszłość. Samopoczucie oraz stan zdrowia przekłada się także bezpośrednio na produktywność pracownika. Dlatego też przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się inwestować w Projekt Zdrowego Miejsca Pracy w swojej firmie.

Projekt zdrowego miejsca pracy – Z artykułu dowiesz się:

Samopoczucie i stan zdrowia pracowników to klucz do sukcesu!

Każdy przedsiębiorca prowadzący swój biznes dąży do jego nieustannego rozwoju. Pracownicy są więc kluczowym aspektem we wspinaniu się po szczeblach sukcesu. Rekrutując kadrę, szukamy osób z niezbędnym doświadczeniem oraz wiedzą. Nie bez znaczenia są dla nas również aspekty zdrowotne oraz wiek. Jednym słowem szukamy osób produktywnych, którzy swoją pracę będą wykonywali z pasją i zaangażowaniem. W zamian oferujemy dogodne wynagrodzenie oraz inne benefity. Niestety bardzo często zapominamy o podstawowych czynnikach wpływających pozytywnie na samopoczucie pracowników. Znamy zasady BHP, wiemy jak zadbać o stanowisko pracy, ale nie robimy często nic więcej. W konsekwencji z upływem czasu nasi pracownicy tracą energię, zapał, a sezonowe zwolnienia lekarskie nierzadko spowalniają produktywność firmy. Tymczasem potrzeba tak niewiele, by zadbać o dobre samopoczucie swoich pracowników i zagwarantować im zdrowe miejsce pracy!

Projekt zdrowego miejsca pracy - 7 powodów
(graf. Clinex)

Projekt zdrowego miejsca pracy – O czym warto pomyśleć?

Wprowadzając Projekt Zdrowego Miejsca Pracy w swojej firmie, warto zadbać o poprawę stanu zdrowia swoich pracowników. Wdrożenie świadomego dbania o własne zdrowie pracowników skutecznie zapobiegnie skłonności do występowania różnorakich dolegliwości i chorób. Zwiększy to więc zdolność do pracy i zmniejszy znacznie liczbę osób wykluczonych. Pandemia koronawirusa otworzyła nam oczy na potrzeby dbania o stan zdrowia pracowników. Dzisiaj staramy się robić, co możemy aby uniknąć zachorowania. Wprowadzamy więc świadomą dezynfekcję z zastosowaniem profesjonalnych preparatów dezynfekujących. Bardziej niż kiedykolwiek dbamy o bezpieczeństwo, prawidłową czystość i higienę w miejscu pracy. Wszystko po to, by wyeliminować ryzyko wystąpienia infekcji wśród pracowników. Jednak nie tylko higiena jest ważna, ale także aspekt zdrowego stylu życia. To najlepszy czas na to, by wprowadzić w swojej firmie Projekt Zdrowego Miejsca Pracy!

Jak stworzyć zdrowe miejsce pracy?

Chcąc stworzyć zdrowie miejsce pracy, należy skupić się na kilku aspektach. Po pierwsze niezbędne jest zaprojektowanie biura przyjaznego dla pracowników. Ma być ono miejscem gwarantującym dobre samopoczucie. Warto więc postawić na ergonomiczne umeblowanie oraz usprawnić przestrzeń roboczą. Wygodne fotele oraz ergonomiczne biurka to gwarancja komfortowej pracy.

Kolejną kwestią jest jakość oświetlenia. Prawidłowo dobrane oświetlenie w biurze poprawia koncentrację i wpływa pozytywnie na produktywność. Odpowiednie światło dostosowane do indywidualnych potrzeb jest w stanie zniwelować zmęczenie oczu i uczucie znużenia.

Niezwykle ważna jest także odpowiednia jakość powietrza. Zanieczyszczenia zawarte w powietrzu to niewidzialne zagrożenie, którego nie warto lekceważyć. Dobrym pomysłem będzie inwestycja w oczyszczacz powietrza oraz żywe rośliny doniczkowe, które pomogą usunąć zanieczyszczenia. Warto także stosować nietoksyczne farby oraz zwracać uwagę na jakość tworzywa, z którego wykonane są materiały biurowe.

Kluczowa w zdrowym miejscu pracy jest także czystość. Zachowanie odpowiedniej higieny gwarantuje zmniejszenie infekcji wśród pracowników.

Nie można zapomnieć również o zdrowej żywności. Świeże owoce zamiast słodkich ciasteczek, woda zamiast napojów czy zdrowe przekąski to drobne kroki do lepszego, zdrowego miejsca pracy!

Odpowiednia higiena powinna być podstawą, która zagwarantuje zdrowe miejsce pracy, wolne od bakterii czy wirusów.

Dlaczego warto zainteresować się projektem?

Podstawowym powodem, dla którego warto wprowadzić ów projekt w swojej firmie, jest oczywiście zdrowie pracowników. Przekłada się ono bowiem bezpośrednio na korzyści dla Twojego biznesu. Projekt ten pozwoli na znaczną poprawę zdrowia personelu, co przełoży się na jego większą produktywność i coraz wyższe zyski. Pozytywne aspekty programu prowadzą do reakcji łańcuchowej, która generuje również oszczędności kapitałowe. Zdrowy personel to mniej zwolnień lekarskich, a co za tym idzie, mniej strat. Kolejnym argumentem jest również poprawa efektu wizerunkowego firmy i wzmocnienia morale. Pracownicy będą sami chcieli identyfikować się z Twoją firmą, a to przełoży się znów na korzyści materialne i marketingowe. Na koniec warto podkreślić, że projekt ten jest również wyrazem społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa.

Jak zadbać o dobre samopoczucie pracowników i ich lepszą produktywność?

W pierwszej kolejności zadbaj o ich zdrowie tu na miejscu. Zaopatrz się w profesjonalne preparaty dezynfekujące, które szczególnie w sezonie infekcji będą doskonale chronić Twoich pracowników. Do środków czyszczących wprowadź preparaty myjąco-dezynfekujące takie jak Clinex DezoFast. Dostępny również jako koncentrat w ekonomicznej, 5 litrowej bańce. Każde stanowisku powinno zostać również wyposażone w preparat do dezynfekcji rąk np. Clinex DezoSept lub wygodne chusteczki do dezynfekcji Clinex DezoWipes. Zachowanie odpowiedniej czystości i higieny w miejscu pracy to podstawa.

Pomocne będą preparaty do pielęgnacji mebli, np. Clinex Delos Shine o działaniu antystatycznym. Jego zastosowanie pozwoli na dłużej zachować higieniczną czystość. Nie zapominaj również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Świeże powietrze jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli posiadasz w swojej firmie klimatyzację, koniecznie dbaj o jej regularne czyszczenie. Preparaty takie jak Clinex A/C pomogą zachować klimatyzację w higienicznej czystości. Dopełnieniem świeżości będzie zastosowanie delikatnych, ale zarazem doskonale neutralizujących zapachy odświeżaczy powietrza. Marka Clinex i tutaj ma ciekawą propozycję. Clinex Air Plus Świeża Bryza lub Clinex Air Plus Orientalny wprowadzą powiew świeżości i doskonale zneutralizują ewentualne, nieprzyjemne zapachy.

Poza przygotowaniem miejsca pracy i dbałością o zachowanie nienagannej czystości niezwykle ważna jest również aktywność fizyczna i zdrowe jedzenie. Wprowadź w swojej firmie czas na aktywność fizyczną oraz zdrową stołówkę, a konsekwencje tych zmian szybko zaczną przynosić korzyści!

Przejdź do bazy wiedzy