Jak poprawnie używać środków czystości w zależności od pH?

Skala pH jest bardzo ważna, a jej zrozumienie pomaga na uzyskanie lepszych efektów sprzątania. To jest ważne zwłaszcza w branży profesjonalnego utrzymania czystości. Co to pH? Jak czytać skalę pH? Kiedy wybrać preparaty o odczynie kwaśnym, a kiedy postawić na odczyn zasadowy? Jak dobierać odpowiednie produkty, by sprzątanie było efektywne? Podpowiadamy!

Co to jest pH?

Napis pH

Znane pojęcie z chemii, a więc pH jest bardzo często wykorzystywane także w środkach czystości. Tę wartość wskazuje się zgodnie ze skalą. Czym jest skala pH? pH od 0 do 14 może pomóc w określeniu, czy dany preparat jest kwaśny, neutralny czy zasadowy. Produkty o pH 7 są określane jako neutralne. Taki odczyn ma woda. Wszystkie substancje poniżej 7 mają odczyn kwaśny. Im niższa, tym preparaty są coraz bardziej kwaśne, przy czym 0 jest bardzo mocnym kwasem. Preparaty o pH powyżej 7 są coraz bardziej zasadowe, przy czym 14 to bardzo mocna zasada.

Środki do czyszczenia piekarników i grilla – pH od 13 do 14 – silne zasady

Środki do czyszczenia piekarników i grillów znajdują się na górnym końcu skali pH. Mają więc zasadowe pH. Wszystko przez to, że ich głównym składnikiem jest wodorotlenek potasu lub wodorotlenek sodu. Ten rodzaj zasadowego produktu doskonale nadaje się do usuwania zabrudzeń, które powstały na bazie tłuszczy. Produktem, który skutecznie i szybko usuwa przypalenia oraz tłuszcze z piekarników jest Clinex Grill, który jest silną zasadą i ma wartość 13.

Gruntowne czyszczenie powierzchni – pH – 11-12 – odczyn zasadowy

Clinex Max Dirt - zdjęcie produktu

Produkty o nieco niższym odczynie pH od 13 świetnie nadają się do wykonania gruntownego czyszczenia czy to podłóg, czy urządzeń w gastronomii. Clinex MaxDirt dzięki silnym właściwościom czyszczącym skutecznie rozpuszcza nagromadzony brud na posadzkach podłogowych. Do gruntownego czyszczenia w gastronomii rozwiązaniem, które zapewni Wam szybkie i kompleksowe usunięcie tłuszczu jest użycie produktu Clinex Fast Gast. Produkt posiada zasadowe pH 11.

Codzienne mycie powierzchni – pH od 6 do 8 – neutralne pH

Clinex Delos Mat - zdjęcie produktu

Podczas wykonywania cyklicznej usługi profesjonalnego utrzymania czystości będziecie potrzebowali produktów, które mają nautralne pH, albo innymi słowy — obojętne. Do cyklicznego sprzątania na przykład biurek i stołów warto zastosować CLINEX Delos Mat. Preparat jest wydajny i bez względu na jego niskie w porównaniu z najsilniejszymi zasadami pH bez problemu usuwa typowe zabrudzenia znajdujące się na biurku w biurach.

Mycie i czyszczenie sanitariatów – pH od 3 do 5 – odczyn kwaśny

Clinex W3 Active Shield - zdjęcie produktu

Produkty o odczynie kwaśnym dedykowane są do obszarów sanitarnych. Dzięki temu, że mają wartość poniżej 5, mogą skutecznie usuwać osady nieorganicznie, rdzawe ślady, kamień, czy resztki mydła. Użycie preparatu o odczynie kwaśnym zapewnia usunięcie zabrudzeń w łatwy i szybki sposób. Produkt, który ma bardzo dobre właściwości czyszczące w obszarze sanitarnym to CLINEX W3 Active Shield. Nowoczesna formuła preparatu została wzbogacona o polimery, które opóźniają efekt ponownego osadzania się brudu oraz ułatwiają proces kolejnego mycia.

Gruntowne czyszczenie sanitariatów i muszli klozetowej pH od 1 do 3 – silne kwasy

Clinex W3 Forte - zdjęcie produktu

Profesjonalna chemia do gruntownego czyszczenia pomieszczeń sanitarnych czy muszli klozetowych znajduje się na samym dole skali. Są to silne kwasy. Dlaczego? Wszystko przez to, że główny składnik może być na bazie kwasu solnego lub innego kwasu o podobnych właściwościach. Niezależnie od tego, czy jest to kwas solny, czy kwas fosforowy należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania środków o odczynie kwasowym. Clinex W3 Forte z ekstremalną skutecznością usuwa, a nie tylko maskuje czy wybiela, trudne zabrudzenia nieorganiczne takie jak: rdza, osady z twardej wody, osady wapienne, naloty kamienne, resztki mydła, ale również beton, cement czy nagar. Więcej o tym piszemy w naszym artykule o środkach do mycia pomieszczeń sanitarnych z odczynem kwaśnym.

Gdzie znaleźć informację o pH środków czystości?

pH skala

Wartość na skali jest bardzo istotna. Gdzie znaleźć informację o pH preparatu? Taka informacja powinna pojawić się w kilku miejscach. O tym, czy odczyn jest kwasowy czy zasadowy dowiemy się ze strony producenta. To na szczęście nie jest jedyne miejsce. Sprawdzić to możemy także podczas sprzątania. Informację o pH znajdziemy na opakowaniu profesjonalnych środków czystości. Dzięki temus zybko dowiemy się, czy preparat jest zasadą, czy ma odczyn kwaśny!

Zrozumieć skalę pH

Czarno-biała skala pH

Zrozumienie działania środka czyszczącego i jego miejsca w na skali pH może pomóc zoptymalizować proces sprzątania. Wartość pH pomaga nam zrozumieć, do jakiego typu zabrudzeń możemy użyć danego preparatu. Z tego względu warto zwrócić uwagę na powierzchnię do czyszczenia i wybrać preparat, który ma odpowiedni odczyn. Czasem będą to zasadowe środki czystości. Innym razem zaś preparaty o odczynie neutralnym lub odczynie kwaśnym.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł lepiej zrozumieć, czym jest pH, a także czym się różni odczyn zasadowy od odczynu neutralnego czy kwaśnego. W końcu to bardzo ważne w sprzątaniu. Odczyn pH może pomóc w sprzątaniu, sprawić, że będzie ono skuteczniejsze i szybsze. Dobranie preparatu ze złym odczynem może znowu spowodować straty.

Podobne artykuły:

Przejdź do bazy wiedzy