Brud i tłuste plamy na tapicerce. Czyszczenie tapicerki, szamponowanie

Zanieczyszczenie tapicerki w samochodzie, czy w domu jest zmorą każdego właściciela. Zazwyczaj sprzątanie auta i mebli z tłustych plam oraz innego brudu należy właśnie do niego. Ich usuwanie nie jest takie łatwe, kiedy plamy pozostaną na tapicerce zbyt długi czas. Częstym problemem jest również nieumiejętna próba ich wywabienia. Wtedy z małych, pozornie nieszkodliwych plamek powstają znacznie większe i trudne do usunięcia nieestetyczne zabrudzenia. Odpowiednie czyszczenie tapicerki to klucz do dłuższej jej żywotności. Dlatego profesjonaliści sięgają po preparaty dedykowane tym powierzchniom. Oto poradnik o tym, jak usunąć brud i tłuste plamy z tapicerki!

Jak powstają plamy na tapicerce i jak je usuwać?

Prawdziwy problem pojawia się wtedy, kiedy meble, czy samochód wyposażone są w tapicerkę ze szlachetnych materiałów oraz skóry w kolorze, który znacznie sprzyja eksponowaniu plamy. Kto jest zatem „winny” powstawaniu plam? Często, jak na ironię, winny jest sam domownik, a jeśli chodzi o samochód, kierowca. Jego styl bycia ma tutaj decydujące znaczenie. Jednakże do zaniedbania tapicerki przyczyniają się też:

W taki właśnie sposób najczęściej powstają zanieczyszczenia na tapicerce w domu i samochodzie. Mimo że pobrudzeniu może ulec dosłownie wszystko, tapicerka jest tym, co najtrudniej jest doczyścić.

Atrakcyjne tapicerowanie wpływa bezpośrednio na wygląd, estetykę i komfort użytkowania. Firmy sprzątające doskonale sobie radzą z tłustymi zabrudzeniami, sięgając po profesjonalne środki do czyszczenia tapicerki. Jednym z nich jest preparat Clinex Textile SHP, który świetnie czyści tapicerkę meblową oraz samochodową. Nadaje się do wszystkich rodzajów materiałów tekstylnych, naturalnych i sztucznych. Odpowiednio wczesne zastosowanie go pozwala na całkowite usunięcie zabrudzeń i przywrócenie wszystkich właściwości użytkowych oraz nieskazitelny wygląd.

Trudne do usunięcia plamy na tapicerce. Co z nimi zrobić? Jak usunąć brud.

Nawet pomimo szybkiej reakcji na powstałe tłuste plamy na tapicerce, może okazać się, że ich usunięcie będzie oporne. Standardowe środki do czyszczenia materiałów tapicerskich nie w każdym przypadku okazują się skuteczne. Co robić w takich sytuacjach? Jedynym, racjonalnym, wyjściem okazuje się zastosowanie środków czyszczących o zintensyfikowanym działaniu.

Jako że sytuacje są poważne, wymagają silniejszych niż standardowe środków. W celu usunięcia uporczywych zabrudzeń z przedmiotów tapicerowanych warto sięgnąć po środek Clinex Textile EXT. Jest to silny i skoncentrowany płyn, który poradzi sobie z najtrudniejszymi plamami. Co równie istotne, zastosowanie go zgodne z przeznaczeniem nie uszkodzi samego materiału tapicerskiego. Można mieć pewność, że żadnego rodzaju zanieczyszczenia nie będą dla niego zbyt trudne.

Najtrudniejszymi zanieczyszczeniami są oczywiście te tłuste i szybko wnikające w materiał. Preparaty opisane powyżej zostały stworzone tak, aby sobie z nimi radzić nawet wtedy, kiedy żaden inny środek nie daje sobie rady!

Trwałość skutków czyszczenia tapicerki

Czyszczenie tapicerki często staje się procesem trudniejszym, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Dlaczego tak się zdarza? Użytkownik często za bardzo koncentruje się na samym usunięciu plam, nie wiedząc, że zwykle cała tapicerka potrzebuje później gruntownego czyszczenia. Odplamienie jej jest bardzo ważną czynnością, a tylko profesjonalne odplamiacze gwarantują usunięcie plam. Jest to sprawa pierwszoplanowa we właściwej pielęgnacji tapicerki.

Aby po procesie odplamiania nie pozostawić powierzchni w różnej barwie, dobrze jest oczyścić całą tapicerkę. Można to uzyskać poprzez szamponowanie, czyli dogłębne jej pranie. Pozwoli to usunąć każde z pozostałych zabrudzeń z głębi materiału oraz ożywi kolory. Tak wykonana pielęgnacja po usunięciu plam zapewni jednolity kolor tapicerki.

Starzenia tapicerki nie można wprawdzie całkowicie zatrzymać, ale można je znacznie spowolnić. W tym celu wymagana jest regularna pielęgnacja i usuwanie na bieżąco wszelkich zabrudzeń. Każda plama, jeżeli nie zostanie w porę usunięta, staje się degradacyjna dla tapicerki. Optymalna pielęgnacja to usunięcie plam, a także pranie tapicerki z wykorzystanie profesjonalnych preparatów.

Przejdź do bazy wiedzy