Utrzymanie czystości we wspólnotach mieszkaniowych

W Polsce zarejestrowanych jest blisko 200 tysięcy wspólnot mieszkaniowych. Obsługa obiektów tego typu to chleb powszedni dla bardzo wielu firm sprzątających. Jednakże utrzymanie czystości we wspólnotach mieszkaniowych i osiedlach wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania oraz doboru skutecznych środków czystości.

Na czym polega utrzymanie czystości we wspólnotach mieszkaniowych?

Bez względu na wielkość osiedla i ilości lokali mieszkalnych zadaniem firmy sprzątającej jest cykliczne utrzymanie czystości części wspólnych, takich jak klatki schodowe, windy, piwnice, garaż podziemny, altany śmietnikowe oraz tereny zielone i chodniki.

Dodatkowo w zależności od zapisów umowy kilka razy w roku należy umyć okna, w okresie wiosennym i letnim wykonać prace ogrodnicze związane na przykład z koszeniem trawy i nasadzeniem nowych roślin. W zimę na barki firmy sprzątającej spada również obowiązek odśnieżania chodników. Przy tak dużej różnorodności obszarów do umycia wybór skutecznych środków czystości i sprzętu jest kluczowy.

Klatki schodowe

Lamperia

Utrzymanie czystości we wspólnotach mieszkaniowych rozpoczynamy od usunięcia pajęczyn, które mogą znajdować się przy suficie. Następnie rozpoczynamy mycie powierzchni ponadpodłogowych. W budynkach wybudowanych jeszcze w PRL możemy spotkać się z lamperiami na ścianach. Do umycia tego typu powierzchni idealnie nadaje się CLINEX BLINK, który nie pozostawia smug i zacieków, dodatkowo nadaje delikatny satynowy połysk.

Poręcze i włączniki energii elektrycznej

Poręcze oraz włączniki energii elektrycznej wymagają szczególnej uwagi. Są to miejsca dotykalne, które oprócz mycia wymagają również dezynfekcji. Aby skrócić proces mycia, a potem dezynfekcji możemy wykorzystać CLINEX DEZOFAST. To środek myjąco-dezynfekujący, który zarówno myje, jak i usuwa bakterie, wirusy i drobnoustroje.

Podłoga

Czysta i pachnąca podłoga nie ujdzie uwadze mieszkańców. Dlatego, aby skutecznie umyć posadzkę w pierwszej kolejności zamiatamy mopem do zamiatania na sucho lub o ile posiadamy możliwości techniczne odkurzamy. Dopiero wtedy możemy przejść do mycia.  System dwuwiaderkowy wraz z mopem z mikrofibry wystarczą, aby proces mycia przebiegał sprawnie i szybko.

Odpowiedni sprzęt jednak nie wystarczy. Do mycia podłóg na klatkach schodowych potrzebujemy skutecznych środków czystości, które rozpuszczą zabrudzenia. Do codziennego mycia zalecamy CLINEX FLORAL – BREEZE. Nie dość, że doskonale usuwa brud to dodatkowo nadaje świeży i przyjemny zapach kwiatów i owoców. Warto również cyklicznie zmieniać kompozycje zapachowe płynów do mycia podłogi. Dzięki temu mamy pewność, że mieszkańcy zwrócą uwagę na czystość i nowy zapach. Produkty z serii CLINEX FLORAL występują w 4 kompozycjach zapachowych – cytrynowym, kwiatowym, owocowym i morskim.

Windy

Wnętrza wind pokryte są stalą nierdzewną, jako materiał do czyszczenia może sprawiać wiele problemów. Błędem, który powielany jest bardzo często to pominięcie odłuszczania powierzchni. W pierwszej kolejności użyj CLINEX GREASEOFF, który nie tylko odtłuści ale też usunie uporczywe zabrudzenia. Efekt jaki chcemy osiągnąć to oczywiście winda, która się błyszczy i nie widać na niej śladów po palcach.

Bez trudu CLINEX SHINE STEEL nabłyszczy oraz usunie ślady po palcach. Dodatkowo pielęgnuje i ujednolica wygląd stali nierdzewnej. Ogromnym atutem jest bardzo, krótki czas odparowywania co pozwala na korzystanie z windy tuż po zakończeniu jej mycia.

Garaże podziemne

Utrzymanie czystości we wspólnotach mieszkaniowych i osiedlach wiąże się z okresowym zamiataniem i myciem posadzki w garażach podziemnych. Przeważnie taką usługę wykonujemy dwa razy w roku. Tak jak w przypadku każdej posadzki przed myciem musimy ją zamieść lub odkurzyć, a dopiero potem myć. Garaże podziemne mają dużą powierzchnię, polecamy więc użycie profesjonalnych zamiatarek ręcznych lub spalinowych w celu ograniczenia czasu związanego z zamiataniem. Do mycia również potrzebna będzie nam maszyna myjąco-zbierająca, która nie tylko przyśpieszy czyszczenie, ale również pozwoli uzyskać lepszy efekt.

Jednakże mycie dwa razy do roku wiąże się z tym, że na powierzchni posadzki gromadzi się wiele zabrudzeń, których nie usuniemy zwykłym płynem do codziennego mycia podłogi. CLINEX MAXDIRT poradzi sobie z nagromadzonym i zaschniętym brudem. Dzięki swojej niskopienności preparat może być stosowany w myciu ręcznym i maszynowym.

Altany śmietnikowe

Do głównych zadań firmy sprzątającej w obszarze altan śmietnikowych będzie ich cykliczne porządkowanie poprzez usuwanie nagromadzonych odpadów, jakie znajdują się na posadzce podłogowej. Dodatkowo w zależności od potrzeb wykonujemy czyszczenie kontenerów na odpady zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz. Nie zapominamy również o myciu posadzki.

Mycie okien

Okna to również framugi i ramy, które czyścimy w pierwszej kolejności, potem dopiero przechodzimy do mycia szyb. Szybko i skutecznie możemy to zrobić za pomocą Jeżeli ramy i framugi są już czyste przechodzimy do mycia szyb. Aby usprawnić proces mycia warto zaopatrzyć się w czyste i suche ścierki, gąbki do mycia oraz w ściągaczkę do usuwania nadmiaru wody. Oprócz sprzętu, który pomaga nam w czyszczeniu, równie ważnym czynnikiem jest płyn do mycia szyb. CLINEX PROFIT GLASS to superkoncentrat wydajny i ekonomiczny w użyciu. Nie pozostawia efektu wyschniętych kropli wody. Preparat wzbogacony jest o dodatki zabezpieczające czyszczone powierzchnie przed szybkim osadzaniem się zabrudzeń oraz kurzu.

Utrzymanie porządku na zewnątrz budynku

W przypadku kiedy osiedle posiada tereny zielone, będziemy zobligowani do utrzymania czystości nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. Głównym obowiązkiem będzie usuwanie widocznych papierków, butelek, niedopałków papierosów czy tłuczonego szkła. Jeżeli teren nie jest zbyt duży wystarczy nam szczotka wraz z zamykanym zbiornikiem na odpady. W przypadku kiedy teren zewnętrzny jest rozległy z pomocą przyjdą nam metalowe wózki serwisowe, na które możemy załadować odpady z koszy oraz zamocować sprzęt do zamiatania.

Prace ogrodnicze

Zarządcy osiedli i wspólnot mieszkaniowych bardzo często poszukują partnerów zajmujących się jednakowo utrzymaniem czystości wewnątrz budynków, na terenach zewnętrznych i pracami ogrodniczymi. W skład prac ogrodniczych wchodzi koszenie trawy, przycinanie drzew oraz krzewów, czy wykonywanie nowych nasadzeń. Bardzo często firmy sprzątające zatrudniają ogrodników. Specjaliści w tej dziedzinie odciążają pracowników utrzymujących czystość w zakresie prac ogrodowych. Częstym problemem pojawiającym się przy nieruchomościach zewnętrznych to problem niechcianej zieleni na kostce brukowej czy na elewacji. Jak radzić sobie z niechcianą zielenią – przeczytasz w tym artykule. 

Odśnieżanie

Z zimą w Polsce jest różnie. Raz jest, raz jej nie ma. Aczkolwiek w przypadku oblodzenia lub opadów śniegu utrzymanie czystości we wspólnotach mieszkaniowych i osiedlach wiąże się z odśnieżaniem. Najważniejsze jest to, żeby być przygotowanym na opady. Zaopatrz się w sprzęt ręczny do odśnieżania lub mechaniczny jak odśnieżarki spalinowe. Dodatkowo ustal z kontrahentem kto odpowiada za zakup piasku lub soli do posypywania oblodzonych chodników. Nie lekceważ wykonania tej czynności. Oblodzone i nieodśnieżone chodniki to główna przyczyna złamań kończyn.

Przejdź do bazy wiedzy