Jak wyczyścić fugi? Czyszczenie fug bez tajemnic

Płyny do czyszczenia fug -Preparaty Clinex
(zdj. Clinex)

Fugi to newralgiczne miejsce, które ulega częstym zabrudzeniom. Ma to wpływ na nieestetyczny wygląd łazienki, kuchni oraz innych pomieszczeń gospodarczych, w których ściany pokrywają płytki. Zabrudzenia w fugach to doskonałe warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Powoduje to, że w pomieszczeniach panują niesprzyjające zdrowiu człowieka warunki. Wszędzie tam, gdzie przygotowywane są potrawy, a także przechowywana żywność powinna być zachowana sterylna czystość. Z tego powodu tak ważne jest czyszczenie fug. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Jak wyczyścić fugi? Jakiego preparatu użyć? Podpowiadamy!

Przyczyny przebarwień na fugach

Czyste fugi

Odpowiedni płyn do czyszczenia fug, jak np. Clinex 4Dirt skutecznie usuwa zarówno brud, jak i też przebarwienia. Jest on przeznaczony do czyszczenia wodoodpornych powierzchni z trudnych zabrudzeń. Na nie najlepszy stan fug wpływ mają m.in. bezpośredni kontakt z wodą, która nie jest systematycznie z nich usuwana. Ponadto może być to spowodowane używaniem zanieczyszczonych naczyń, brak regularnego czyszczenia, czy też nadmierne przesuszanie fug. To ostatnie zjawisko wywołane jest m.in. wysoką temperaturą, dużą chłonnością podłoża i przeciągiem.

Czyszczenie fug – dlaczego należy to robić regularnie?

Po pierwsze dla wizualnego efektu. Brudne fugi potrafią skutecznie pozbawić ściany i podłogi estetycznego wyglądu. Czyszczenie fug powinno być czynnością, którą powtarzamy za każdym razem przy myciu kafelków. W zabrudzonych fugach rozmnażają się bakterie, a wraz z upływem czasu pojawia się czarna pleśń. Ma to niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Szczególną uwagę należy zwrócić na fugi w pobliżu zlewozmywaków kuchennych, umywalek, pryszniców i wanny. Dzięki temu zapewnisz swoim pracownikom lepszą higienę pracy.

Planujesz mycie fug? Miej się na baczności!

Mycie fug

Mycie fug to zadanie, które wymaga cierpliwości, szczególnie w przypadku silnych zabrudzeń. Efektywność tego zabiegu zależy w głównej mierze od tego, jaki środek do mycia fug zastosujemy oraz czym będziemy je myć. Jak myć fugi? Większość z nas uporczywy brud stara się usunąć ostrym narzędziem (nóż, druciak czy twarda szczotka). Taki zabieg nie tylko nie będzie efektywny, ale może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w strukturze fugi. W efekcie powstaną rysy, które będą doskonałym miejscem do gromadzenia się wilgoci, zanieczyszczeń i namnażania bakterii. Co więcej, w przypadku delikatnych płytek, możemy bezpowrotnie zniszczyć ich estetyczny wygląd. Czym wyczyścić fugi, aby ich nie uszkodzić?

Preparat do czyszczenia fug do delikatnych powierzchni

Jedynie profesjonalny środek do czyszczenia fug gwarantuje skuteczność usunięcia wszelkich zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Cechuje się on unikalną formułą, opracowaną z uwzględnieniem szczególnie trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Czym wyczyścić fugi? Do delikatnych powierzchni chromowanych, lakierowanych oraz akrylowych użyj preparatu Clinex W3 Active Bio. Posiada kwaśny odczyn i doskonale poradzi sobie z osadami, tj. resztki mydeł. Polecamy go do mycia płytek ceramicznych i glazury łazienkowej ze zwróceniem szczególnej uwagi na okolice umywalek, pryszniców i muszli klozetowej.

Płyn do czyszczenia fug i szczególnie trudnych zabrudzeń

Brudne fugi

Jak wyczyścić fugi, w których już przez dłuższy czas zalegają zabrudzenia? Uporczywy brud pojawia się przede wszystkim w kuchni. To w niej w fugach gromadzi się tłuszcz i osadzają się pozostałości po oleju. Jaki płyn do fug? Na potrzeby pomieszczeń gastronomicznych powstał Clinex Fast Gast. Zapewnia wygodne stosowanie dzięki praktycznemu spryskiwaczowi i tym samym precyzyjnemu dozowaniu. Można nim czyścić wszelkie powierzchnie wodoodporne, a także blaty, okapy kuchenne, ściany oraz posadzki. Pozostawia w pomieszczeniu świeży zapach, co jest jego dodatkową zaletą.

Jak zachować czyste fugi na dłużej?

Czyszczenie fug gąbką

Po gruntownym myciu fug warto pamiętać o ich regularnym myciu. Stosując preparat Clinex Fast Gast na płytki przy rutynowym sprzątaniu, zapobiegniemy osadzaniu się i zaleganiu brudu. Płytki pozostaną lśniące na dłużej, a co za tym idzie, pomieszczenie będzie higienicznie czyste. Sięgając po profesjonalne środki sprzątające, zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności. W gastronomii nie można sobie pozwolić na zalegające zabrudzenia. Szczególnie miejsca, w których przygotowuje się oraz podaje posiłki, muszą zachować higieniczny porządek. Dlatego też stosowanie preparatów odtłuszczających przy każdym myciu pozwoli zachować czystość fug na dłużej.

Uniwersalny płyn do mycia fug

Mycie fugprzebiega równocześnie z czyszczeniem powierzchni ścian i podłóg. Clinex proponuje uniwersalny płyn do mycia fug Clinex 4Dirt. Przeznaczony jest do kafli, ale też betonowych nawierzchni, kamienia naturalnego i sztucznego oraz PCV. Rozpuszcza zanieczyszczenia i usuwa tłuste plamy. Sprawdzi się również przy wielowarstwowych powłokach brudu. Jego zaletą jest możliwość stosowania w myciu ręcznym, jak i maszynowym. To skoncentrowany płyn, który należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach od 50 do 500ml/10l. Dzięki swojemu wszechstronnemu działaniu nadaje się też do czyszczenia urządzeń sanitarnych i maszyn.

Czym wyczyścić brudne fugi na podłodze?

Mechaniczne czyszczenie fug

Podłoga to szczególnie newralgiczny punkt, gdzie fugi zdecydowanie szybciej się brudzą. To się coś rozleje, to coś pryśnie, albo spadnie. W ciągu dnia podłoga przyjmuje mnóstwo zabrudzeń, w tym również uporczywe drobinki piasku spod butów. W efekcie fugi tracą swój kolor, powstają w nich drobne ryski i gromadzi się brud. Aby zachować fugi w nienagannym stanie, warto sięgać po profesjonalne preparaty czyszczące do uniwersalnego zastosowania, takie jak Clinex 4Dirt. Można go stosować zarówno w czyszczeniu ręcznym, jak i maszynowym. Doskonale usunie bieżące, jak i stare zanieczyszczenia, pozostawiając podłogę oraz fugi nienagannie czyste.

Czym czyścić fugi – praktyczne narzędzia i sprzęt sprzątający

Płyn do czyszczenia fug to podstawowe wyposażenie każdego zestawu, który umożliwia usunięcie uporczywych zabrudzeń. Najwygodniejsze w użyciu są spraye, dzięki którym mamy możliwość dozowania środka czyszczącego. Nanosimy go bezpośrednio na fugę i pozostawiamy na kilka minut. Następnie należy spłukać środek wraz z zabrudzeniami wodą. W przypadku trudniejszych zanieczyszczeń potrzebna będzie też wąska szczoteczka. Mycie fug nie może przebiegać jednak z wykorzystaniem narzędzi z twardym włosiem. Wybieramy więc miękkie włosie lub też delikatne ściereczki.

Mechaniczne czyszczenie fug

Mężczyzna myjący fugi

W gastronomii i przemyśle mamy do czynienia z dużymi powierzchniami, które trudno jest wyczyścić ręcznie. Czym myć fugi? Do mycia fug użyj zatem specjalnych maszyn czyszczących, mechanicznych szczotek lub myjek. Dobrze sprawdzają się specjalistyczne urządzenia z orbitalnym ruchem padów czyszczących lub szczotek. Wykorzystujemy do tego preparat do fug Clinex 4Dirt. Mechaniczne czyszczenie nie tylko przyśpiesza proces usuwania zabrudzeń, ale też dzięki większej sile pozwala pozbyć się zalegającego brudu. Dzięki temu pracujemy efektywniej i zdecydowanie skuteczniej. 

Regularne mycie fug pozwala uniknąć rozwoju bakterii i pleśni. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych środków o silnym działaniu przywracamy estetyczny wygląd nawet najbardziej zabrudzonym powierzchniom.

Podsumujmy:

Podobne artykuły:

Przejdź do bazy wiedzy