Odświeżanie powietrza a usuwanie nieprzyjemnych zapachów – neutralizacja

Odświeżacze powietrza

(zdj. Clinex)

Odświeżacze powietrza odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka, przyjemny zapach ma znaczący wpływ na nasz nastrój. Obrazem większej roli odświeżaczy jest bogata oferta na rynku konsumenckim oraz profesjonalnym. Odczucia sensoryczne coraz częściej są klasyfikatorem do oceny usługi sprzątania i jej jakości. Dlatego jest to bardzo waży element utrzymania czystości – zwłaszcza w obiektach użytku publicznego i obiektach HORECA.

Aktualnie na rynku dostępna jest ogromna ilość środków, których zadanie polega na neutralizacji nieprzyjemnych zapachów oraz odświeżaniu powietrza. Produkty te możemy podzielić ze względu na przeznaczenie lub działanie. Niektóre tylko maskują nieprzyjemne zapachy, inne usuwają je całkowicie lub tylko częściowo. Najważniejszym kryterium przy wyborze odpowiedniego produktu, jest ustalenie, jakie mamy oczekiwania co do jego działania: czy chcemy zneutralizować nieprzyjemny zapach, czy chcemy odświeżyć powietrze, a może interesuje nas długotrwały efekt produktów o przedłużonym działaniu. 

Produkty odświeżające regularnie powietrze, jak i te o przedłużonym działaniu mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Nie każdej osobie odpowiada ten sam zapach unoszący się w powietrzu przez dłuższy czas. Niektórzy lubią dynamiczne zmiany w zapachu tych samych pomieszczeń. Innym znów wystarczy neutralizacja nieprzyjemnych zapachów i pozostawianie naturalnej woni pomieszczenia. Przedstawmy więc środki różnego przeznaczenia do odświeżania zapachu w pomieszczeniach oraz środki neutralizujące przykre zapachy.

Neutralizacje nieprzyjemnych zapachów – odświeżacze powietrza

Neutralizacje nieprzyjemnych zapachów możemy podzielić ze względu na działanie: ozonowanie, odświeżanie oraz neutralizacje.

Ozonowanie

Ozonowanie to metoda dezynfekcji bez użycia środków chemicznych. Elementem aktywnym jest tu ozon, a więc gaz o właściwościach silnie utleniających. Jeżeli wykorzystujemy tę metodę do usuwania nieprzyjemnych zapachów wtedy mówimy o  dezodoryzacji. Dezodoryzacja polega na zmniejszeniu lub zmianie nieprzyjemnego zapachu. Odbywa się to poprzez usunięcie jakiejś części zanieczyszczeń lub wprowadzenie dodatkowych związków chemicznych, które będą wchodziły w reakcje chemiczne ze składnikami odpowiadającymi za nieprzyjemny zapach. Nie należy przy tym obawiać się o kolejny problem, czyli o usuwanie aromat samego ozonu. Co najwyżej może dać się odczuć jako niezwykle świeży zapach. Niektórym osobom objawia się jako zapach leśny lub mają z nim podobne skojarzenia. Nie zdarza się, żeby ozon stawał się zapachem nieprzyjemnym dla jakiejkolwiek osoby.

Odświeżanie

Z kolei stosowanie odświeżaczy powietrza nadaje wnętrzu przyjemny zapach, wymaga jednak wcześniejszego zneutralizowania nieprzyjemnych zapachów, ponieważ samo użycie odświeżacza tylko je maskuje. Pojawiają się na rynku odświeżacze powietrza, w których składzie znajdziemy substancje neutralizujące. Użycie takich produktów nie tylko maskuje, ale także usuwa nieprzyjemne zapachy z pomieszczenia. Dzięki nim nie ma potrzeby wpierw stosowania środka neutralizującego nieprzyjemny zapach. Zawarte w odświeżaczu neutralizatory zapachu będą działały w czasie, gdy po pomieszczeniu rozchodzić się będzie przyjemna jego woń.

Neutralizacja

Neutralizator to produkt, którego głównym zadaniem jest usuwanie przykrych zapachów. Cząsteczki neutralizatora łączą się z cząsteczkami odpowiedzialnymi za nieprzyjemny zapachy i są niszczone przez składniki w nim zawarte. W ofercie marki Clinex znajdziemy ciekawy produkt jakim jest Nano Protect Silver Odour Killer o dwóch nutach zapachach (Fresh, Green Tea). Jest to innowacyjny neutralizator zapachu, który dzięki zastosowaniu aktywnych nanocząsteczek srebra bardzo skutecznie likwiduje nieprzyjemne zapachy. Produkt idealnie sprawdza się do deodoryzacji np. zapachów, które są ciężkie do usunięcia np. tytoń, zapachy zwierząt, śmieci.

Odświeżacze do codziennego użytku vs o przedłużonym działaniu

Odświeżacze powietrza możemy podzielić według jego przeznaczenia. Możemy tu wyróżnić produkty do użytku codziennego oraz produkty, o dużo większej koncentracji, o przedłużonym uwalnianiu. Pierwsza grupa to produkty które można dozować codziennie, a ich zapach jest wyczuwalny przez okres kilku godzin. Produkty takie możemy stosować w niewielkich pomieszczeniach, a ilość kompozycji jest tak dobrana, aby nie stanowiła dla potencjalnego użytkownika zagrożenia. Musimy pamiętać, że kompozycje zapachowe to alergeny, co może być niebezpieczne w przypadku osób bardzo wrażliwych. Marka Clinex, badając zapotrzebowanie rynku oraz zapoznając się z najnowszym wykazem chorób cywilizacyjnych, wyszła naprzeciw potrzebom klientów, tworząc profesjonalne odświeżacze powietrza zawierające kompozycje bez alergenów. Clinex AIR PLUS został tak stworzony aby produkt spełniał oczekiwania nawet najbardziej wymagającego klienta.

Clinex Air Plus

(zdj. Clinex)

Obserwując rynek i oczekiwania klientów, zauważamy że zapachy stanowią bardzo ważny element czystości. Wiele profesjonalnych firm, np. sprzątających, boryka się z wiecznym problemem, jak poradzić sobie z utrzymaniem przyjemnej, delikatnej nuty zapachowej, wykonując usługę sprzątania 2 razy w tygodniu. Otóż marka Clinex znalazła sposób jak tego dokonać.

Na potrzeby klienta została stworzona nowa linia zapachowa SCENT, są to produkty posiadające innowacyjną formułę, która uwalnia nutę zapachową nawet do kilku dni. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zauważamy, że odbiór psychofizyczny osób korzystających z takich pomieszczeń, jest dużo bardziej pozytywny. 

 

Odświeżacz Clinex Scent

(zdj. Clinex)

Podsumowanie – odświeżanie powietrza

Każdy z nas lubi przebywać w pomieszczeniach wypełnionych przyjemnymi zapachami, poprawiają one nam nastrój, a praca wydaje się łatwiejsza. Odczucia sensoryczne coraz częściej są klasyfikatorem do oceny usługi sprzątania i jej jakości. Dlatego jest to bardzo waży element utrzymania czystości. 

Każdy człowiek jest inny i są bardzo częste przypadki, że węch różnych ludzi działa nieco inaczej. Nie chodzi o to, że jedna osoba wyczuwa nieprzyjemny zapach, a druga już nie. Choć warto wspomnieć, że takie przypadki również występują, jednakże należą one do rzadkości i są raczej oznaką dysfunkcji organu powonienia. Chodzi o bardziej subtelne zmiany w zapachu, które mogą u różnych ludzi wywoływać nieco inne doznania, przyjemne albo też nie.

Niemal każdy odświeżacz o przedłużonym zapachu może w końcowym okresie jego działania oszukiwać zmysł węchu. Kiedy po kilku dniach jego trwałość staje się niezauważalnie coraz niższa, węch może nie zwrócić uwagi na pewne zapachy. Kiedy „nos” przyzwyczai się do zapachu z odświeżacza, a do atmosfery dostanie się zapach mniej przyjemny, może go wcale nie wyczuć. Dlatego odświeżacze o przedłużonym zapachu są dobre w konkretnych przypadkach. Sprawdzają się w pomieszczeniach zadbanych i regularnie sprzątanych.