Pielęgnacja podłóg w obszarach wysokiego natężenia ruchu pieszego

Utrzymanie czystości w obiektach o dużym natężeniu ruchu pieszego

(zdj. Unsplash)

Utrzymanie czystości i pielęgnacja posadzek w obiektach o dużym natężeniu ruchu pieszych może sprawiać wiele trudności. Należy podejść do tego tematu z dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem, ponieważ chodzi nie tylko o kwestię estetyki, ale również bezpieczeństwa użytkowników.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie środki czyszczą oraz zwiększają bezpieczne poruszanie się po powierzchni?
  • Jaki odpowiednio dobrać środki do powierzchni?
  • Jak dobrze przygotować roztwór?

Jak wygrać z piaskiem i wilgocią?

Piasek i wilgoć wnoszone do wnętrza budynku na obuwiu negatywnie wpływają na nasze bezpieczeństwo. Powodują one, że powierzchnia jest śliska i można łatwo ulec wypadkowi. Zanieczyszczenia wszelkiego rodzaju są również powodem degradacji wierzchniej warstwy posadzki. Ścierają ją, przez co posadzka staje się coraz bardziej śliska i niebezpieczna oraz traci swój połysk i ładny wygląd. Skutecznym zabezpieczeniem będzie prawidłowo zaprojektowany i wykonany system sprzątający, na który składają się między innymi odpowiedni dobór maszyn czyszczących, profesjonalnie przeszkoleni pracownicy oraz właściwy dobór chemii czyszczącej.

Profesjonalizm kluczem do czystości

Zastanawiając się nad doborem chemii, powinniśmy, przede wszystkim zapomnieć o środkach myjących dostępnych w supermarketach i zdecydować się na chemię profesjonalną, gdyż przyniesie to nam same korzyści. Podstawowe zalety chemii profesjonalnej, to dużo lepsza skuteczność dzięki użyciu silniejszych, szybciej działających detergentów oraz specjalistycznych dodatków zabezpieczających mytą powierzchnie przed szybkim zniszczeniem i przed wnikaniem brudu w mikrorysy. Kolejna ich zaleta, to wysokie stężenie, a w efekcie lepsza wydajność, dzięki czemu możemy użyć znacznie mniej preparatu. Wszystko to powoduje, że użycie profesjonalnej chemii jest bardziej korzystne ekonomicznie i przynosi lepsze efekty podczas sprzątania. Chemia profesjonalna ma również tę zaletę, że zawiera substancje przyśpieszające wysychanie mytej powierzchni. Jest to bardzo ważne, szczególnie w obiekcie o dużym natężeniu ruchu. Ma to wpływ na bezpieczeństwo ludzi oraz czystość posadzki.

Czyszczenie z dużą dozą odpowiedzialności

Obiekty o dużym natężeniu ruchu wymuszają na nas zastosowanie specjalistycznych preparatów. Należy pozbyć się złudzeń, że jednym preparatem zdołamy posprzątać cały obiekt. Dzieje się tak ze względu na różnorodność materiałów użytych na posadzkach. Innych preparatów użyjemy myjąc posadzkę w toalecie (Clinex M3 Acid) a zupełnie innych myjąc korytarze obiektu. Należy tutaj rozgraniczyć również mycie codzienne i gruntowne oraz mycie ręczne i maszynowe. Doskonałym produktem do mycia codziennego wszelkiego rodzaju powierzchni z użyciem maszyny jest Clinex M6 Medium. Preparat ten szybko i skutecznie usuwa zanieczyszczenia i pozostawia długo utrzymujący się, przyjemny zapach. Może być użyty również w myciu ręcznym.

Do procesu doczyszczania, wykonywanego cyklicznie polecamy Clinex M9 Strong. Jest to skoncentrowany preparat o silnych właściwościach czyszczących, który poradzi sobie z silnie zabrudzonymi powierzchniami i nawarstwionym brudem. Jeśli mamy do czynienia z obiektem o dużym natężeniu ruchu i jednocześnie wielkopowierzchniowym, to najlepszym rozwiązaniem będzie użycie preparatu Clinex 4Hall czyli płynu przeznaczonego do utrzymania czystości i pielęgnacji wszystkich wodoodpornych posadzek. Skutecznie usuwa uporczywe, nawet trudno zmywalne zabrudzenia. Tworzy delikatną powłokę polimerową, która zabezpiecza przed kolejnym zabrudzeniem i ułatwia proces bieżącej pielęgnacji. Polimery te sprawiają również że umyta powierzchnia bardzo szybko wysycha i nie utrudnia ruchu pieszych.

Proporcje są ważne

Podczas mycia podłogi bardzo ważne jest przygotowanie roztworu płynu o odpowiednim stężeniu. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne. Użycie zbyt małej ilości płynu spowoduje niedomycie zabrudzeń, a użycie zbyt dużej ilości będzie skutkowało nawarstwianiem się detergentów, do których z czasem będzie przyklejał się brud i w efekcie posadzka będzie coraz brudniejsza. Produktu zawsze należy używać w ilości podanej przez producenta na opakowaniu. Można to robić ręcznie lub z użyciem specjalnych, automatycznych dozowników, które będą za nas odmierzały odpowiednią ilość płynu. Mamy wtedy pewność, że przygotowany roztwór myjący jest odpowiednio przygotowany. W takie dozowniki może wyposażyć nas firma Amtra, a profesjonalny serwisant zadba o ich instalację, ustawi odpowiednie dozowanie i zadba o ich sprawność techniczną. Firma udzieli również porad i szkoleń w zakresie użycia profesjonalnej chemii czyszczącej.

Dzięki dbałości o profesjonalizm w pielęgnacji i myciu posadzek zyskamy nie tylko trwałe walory estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczne i przyjazne warunki użytkownikowi.

Podsumowanie – zastosowanie chemii w obszarach o dużym natężeniu ruchu

  • Stosowanie jakościowej chemii pozwala uzyskać lepszy efekt oraz zminimalizować koszty.
  • Chemia profesjonalna podnosi bezpieczeństwo poruszania się po czyszczonej powierzchni.
  • Przygotowując roztwór zawsze należy dobierać proporcje sugerowane przez producenta.