Sprzątanie po remoncie – wybór chemii do sprzątania

Sprzątanie po remoncie

(zdj. fotolia)

Remont to szereg czynności budowlanych mających na celu przywrócenie wartości użytkowej obiektu remontowanego.  Dla każdego z nas czas remontu jest ciężki, jednakże jego efekt wynagradza nam trudniejsze chwile, które musieliśmy przejść. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się w pełni odnowionym wnętrzem, czeka nas jeszcze jedno trudne zadanie, a mianowicie sprzątanie po remoncie.  Aby osiągnąć optymalne efekty i ograniczyć wysiłki do minimum należy dobrze zaplanować porządki lub zatrudnić profesjonalną ekipę sprzątającą.

Na początek – sprzątanie na sucho

Podstawowa zasada, którą powinniśmy się kierować podczas porządków, mówi o tym, że sprzątanie należy zacząć „na sucho”. Tak należy też zacząć sprzątanie po remoncie. Jeżeli zaczęlibyśmy od porządków „na mokro”, to cały pył i kurz szybko zamieniłby się w błoto. Może to doprowadzić do jeszcze większego zabrudzenia, a nawet do zniszczenia świeżo wyremontowanych powierzchni. Dlatego warto na początku dokładnie odkurzyć, aby pozbyć się pyłu i kurzu, który zalega w każdym zakamarku naszego pomieszczenia. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest odkurzacz przemysłowy, który z łatwością możemy wypożyczyć. Poradzi on sobie z kurzem, pyłem, a nawet z niewielkim gruzem. Odkurzając, pamiętajmy, aby wykonywać tę czynność „od góry do dołu”. Zacznijmy od sufitu. Odkurzamy wszystkie elementy zamontowane najwyżej, takie jak: żyrandole, karnisze itp.

Następnie schodzimy w dół, pozwalając na opadanie kurzu na posadzkę, którą odkurzamy na samym końcu. To wydaje się najlepszym z możliwych rozwiązań. Decydując się na nie, tak naprawdę wybieramy metodę sprzątania polegającą na podzieleniu wyremontowanego pomieszczenia na pewne poziomy. Poziom pierwszy to ten najwyższy. Sprzątając od góry do dołu, istnieje największe prawdopodobieństwo, że kurz, pył i inne zabrudzenia będą powoli znikać. To, co zostanie rozdmuchane i czego odkurzacz nie wciągnie za pierwszym razem, spadnie na niższy poziom i zostanie usunięte za drugim.

Wybór chemii sprzątającej do sprzątania po remoncie

O doborze środków chemicznych i sprzętu potrzebnego do wykonania sprzątania decyduje zakres prac remontowych, które zostały wykonane. Ma to bardzo duże znaczenie. Dobrze dobrane środki czystości i sprzęt nie tylko wpływają na wygląd czyszczonych pomieszczeń, ale także na żywotność zastosowanych w nich materiałów.

Clinex preparaty do podłóg

(zdj. Clinex)

Następnym etapem po odkurzaniu jest mycie przy użyciu detergentów. Czym sprzątać po remoncie? Najlepszym wyborem środków czyszczących są produkty dedykowane dla danej powierzchni. Mamy wtedy pewność, że używając takich produktów, podłoga będzie dobrze umyta. Zastosowane w nich specjalistyczne dodatki zabezpieczą ją, przez co dłużej będziemy mogli cieszyć się czystością. Dodatkowym bardzo ważnym atutem używania dedykowanych środków czystości jest fakt, że korzystając z nich, będziemy pewni, że nie uszkodzimy czyszczonej powierzchni.

Zawsze czytajmy etykietę produktu

Zatem dobrze wiedzieć, jakie materiały zostały użyte podczas remontu. Co tak naprawdę znajduje się na podłodze, z czego zostały wykonane listwy wykończeniowe, co zostało położone na ścianach. W tym przypadku paleta materiałów może być dosłownie olbrzymia. Następnie należy udać się do sklepu z preparatami chemicznymi przeznaczonymi do czyszczenia różnych materiałów i powierzchni bądź wejść na stronę internetową jakiegoś producenta i zapoznać się z jego ofertą produktową. Należy poszukać odpowiednich środków czyszczących. Bardzo istotne jest, aby przed zakupem zapoznać się z informacjami, które producent umieścił na swojej stronie o danym produkcie. Jeśli okaże się tym, którego poszukujemy i zdecydujemy się na jego zakup, to kiedy już zostanie dostarczony, nie zapomnijmy przeczytać informacji tyczących się sposobu użycia zamieszczonych na etykiecie. Warto o tym zawsze pamiętać, ponieważ nie wystarczy mieć dobry produkt czyszczący, należy go jeszcze użyć zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko wtedy sprzątanie po remoncie będzie efektywne!

Clinex Glazur - etykieta

(zdj. Clinex)

Ponadto w tym przypadku sprawdza się porzekadło mówiące, że – jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Niestety chemia to bezkompromisowa nauka. Wszystko ma swój skład, który w dodatku często jest unikalny i nie da się stworzyć jednego produktu będącego złotym środkiem, którym wyczyścimy dosłownie wszystko. Dlatego warto się zastanowić jakich produktów potrzebujemy i w jakich ilościach. Jedne powierzchnie są większe, drugie mniejsze. Warto zadbać o to, aby żadnego preparatu nie brakło i żeby pierwsze sprzątanie pomieszczenia po remoncie dało olśniewające efekty. Tylko wtedy będziemy czuć należytą satysfakcję.

Mycie podłóg po remoncie

Wszyscy wiedzą, że mycie podłóg po remoncie nie jest łatwym zadaniem. Dużym ułatwieniem jest znalezienie produktu, który dzięki swoim właściwościom (takim jak pH, właściwości pieniące itd.) jest uniwersalny i sporządzając odpowiedni roztwór roboczy, zgodny z zaleceniami producenta, jesteśmy w stanie wykorzystać go do większości zabrudzonych powierzchni. Czym myć podłogę po remoncie? Przykładem takiego produktu jest Clinex 4Dirt. Jest to biodegradowalny, uniwersalny preparat do usuwania trudnych zabrudzeń. Nadaje się do mycia maszynowego oraz ręcznego, doskonale rozpuszcza wszelkiego typu trudne zabrudzenia.

Po gruntownym remoncie, na posadzce możemy znaleźć osady wapienne, resztki gipsu, czy inne osady mineralne. Najlepszym wyborem w takim przypadku jest preparat kwaśny o niskim pH, który bez problemu poradzi sobie z tego typu zabrudzeniami. I tu z pomocą może nam przyjść produkt Clinex M3 ACID. Niskopieniący, kwaśny preparat do posadzek wodoodpornych i kwasoodpornych. Jest to produkt o dużej sile działania, który doskonale radzi sobie z osadami mineralnymi, które zostają nam na podłodze po remoncie. Przed zastosowaniem tego preparatu należy pamiętać, że jest to produkt kwaśny. Nie nadaje się na powierzchnie, które nie są odporne na działanie kwasów. Jak umyć podłogę po remoncie? Mycie zaczynamy zawsze od najniższego stężenia, aby upewnić się, że nie uszkodzimy czyszczonej powierzchni. Natomiast po zastosowaniu posadzkę należy dobrze przepłukać wodą, aby ją zneutralizować.

Dbanie o podłogi za pomocą profesjonalnych środków

To najbezpieczniejsza metoda i zaleca się stosowanie jej nie tylko, kiedy mamy do czynienia ze sprzątaniem nowych powierzchni, ale zawsze. Dzięki niej nie uszkodzimy nowych i świeżo położonych materiałów, ale też wydłużymy ich żywotność. Ponadto regularne dbanie o powierzchnie znacznie wydłuży ich efekt wizualny, a dzięki temu całe pomieszczenie będzie bardziej zadbane.

Jeżeli na posadzce nie mamy zabrudzeń mineralnych, możemy użyć dedykowanych środków czystości takich jak Clinex Panel Wood, do mycia paneli i podłóg laminowanych, czy Clinex Glazur do podłóg glazurowanych, lub też skorzystać z preparatu uniwersalnego do każdego rodzaju podłóg, jakim jest Clinex Floral.

Doczyszczanie okien po remoncie

Nie tylko mycie podłogi po remoncie może okazać się wyzwaniem. Podobnie sprawa ma się z oknami. Jak umyć okna po remoncie? Do wyczyszczenia okien można wykorzystać preparaty Clinex Glass oraz Clinex Glass Foam. Są to skuteczne płyny do mycia szyb, luster, kryształów, powierzchni emaliowanych i laminowanych, a także elementów ze stali nierdzewnej. Wzbogacone dodatkowo w środki antystatyczne, które zapobiegają szybkiemu osadzaniu się kurzu.

Preparaty Clinex do czyszczenia szyb

(zdj. Clinex)

Decydując się na remont, nie możemy doczekać się efektów, należy jednak pamiętać o dokładnym posprzątaniu, wyremontowanego pomieszczenia. Dokonamy tego dzięki dobrze zaplanowanej pracy i przy użyciu odpowiednich środków czystości. Zatem sprzątanie należy potraktować jako ostatni punkt remontu i potraktować je tak poważnie, jak inne czynności wchodzące w jego ramy np. kładzenie kafli czy gładzi.

Sprzątanie jest w pewnym sensie wisienką na torcie, ponieważ im lepiej posprzątamy wyremontowane pomieszczenie czy nawet całe mieszkanie tym będziemy bardziej zadowoleni, ponieważ naszym oczom ukaże się najlepszy efekt kilkudniowej a nierzadko kilkutygodniowej pracy, w którą włożyliśmy czas, pieniądze i energię. Na naszym blogu mamy też poradnik o czyszczeniu ram okiennych po remoncie, który z pewnością okaże się przydatny podczas robienia porządków. 

Konkluzje

Sprawny przebieg remontu wymaga stworzenia odpowiedniego planu działań.
W celu uniknięcia zabrudzeń w wyremontowanym pomieszczeniu należy zacząć jego sprzątanie metodą „na sucho”.
Zaleca się zacząć sprzątanie od odkurzania wszelkich zakamarków.
Warto zastosować metodą sprzątania poziomowego, czyli od góry do dołu.

Kolejny etap to sprzątanie „na mokro”

Przed rozpoczęciem tego typu sprzątania należy dobrze dobrać środki czystości.
Profesjonalne detergenty mogą znacznie wydłużyć żywotność danych powierzchni.
Zanim użyjemy środków czystości sprawdźmy, czy są one przeznaczone do materiałów, które chcemy nimi wyczyścić.
Każdego produktu należy umiejętnie używać, dlatego zawsze należy zapoznać się ze sposobem użycia zamieszczonym na etykiecie.
Zdecydowaną większość zabrudzonych powierzchni można wyczyścić używając środka Clinex 4Dirt.
Preparat nadaje się do mycia maszynowego i ręcznego.

Jeśli po remoncie na posadzce zostają osady mineralne czy resztki gipsu, wtedy można posłużyć się preparatem Clinex M3 ACID.
Clinex M3 ACID ma bardzo dużą siłę działania i świetnie poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami.
Po użyciu tego preparatu należy podłogę spłukać wodą, aby ją zneutralizować.
Powinno się posługiwać tą metodą czyszczenia zarówno w przypadku nowych, jak i starych posadzek.

Do mycia podłóg i paneli laminowanych zaleca się używać Clinex Panel Wood.
Podłogi glazurowane można wyczyścić preparatem Clinex Glazur.
Jeśli potrzebujemy uniwersalnego preparatu to z powodzeniem możemy kupić Clinex Floral.
Wszelkie szyby i podobne powierzchnie można czyścić preparatami Clinex Glass oraz Clinex Glass Foam.
Sprzątanie po remoncie należy przeprowadzić dokładnie, ponieważ to sprawi, że zobaczmy jego najlepszy efekt.

Podobne artykuły: