Sprzątanie po remoncie

Sprzątanie po remoncie

(zdj. fotolia)

Remont to szereg czynności budowlanych mających na celu przywrócenie wartości użytkowej obiektu remontowanego.  Dla każdego z nas czas remontu jest ciężki, jednakże jego efekt wynagradza nam trudniejsze chwile, które musieliśmy przejść. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się w pełni odnowionym wnętrzem, czeka nas jeszcze jedno trudne zadanie, a mianowicie sprzątanie po remoncie.  Aby osiągnąć optymalne efekty i ograniczyć wysiłki do minimum należy porządki dobrze zaplanować lub zatrudnić profesjonalną ekipę sprzątającą.

 

Na początek – sprzątanie na sucho

Podstawowa zasada, którą powinniśmy się kierować podczas porządków, to najpierw sprzątamy na sucho. Jeżeli zaczęlibyśmy od porządków na mokro, cały pył i kurz szybko zamieniłby się w błoto, które może doprowadzić do jeszcze większego zabrudzenia a nawet do zniszczenia świeżo wyremontowanych powierzchni. Zaczynamy od odkurzania pyłu i kurzu zalegających w każdym zakamarku naszego pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest odkurzacz przemysłowy, który z łatwością możemy wypożyczyć. Poradzi on sobie z kurzem, pyłem a nawet z niewielkim gruzem. Odkurzając, pamiętajmy aby wykonywać tą czynność „od góry do dołu”, zacznijmy od sufitu, odkurzamy wszystkie elementy zamontowane najwyżej, takie jak: żyrandole, karnisze itp. Następnie schodzimy w dół, pozwalając na opadanie kurzu na posadzkę, którą odkurzamy na samym końcu.

Wybór chemii sprzątającej

O doborze środków chemicznych i sprzętu potrzebnego do wykonania sprzątania decyduje zakres prac remontowych, które zostały wykonane. Ma to bardzo duże znaczenie, bo dobrze dobrane środki czystości i sprzęt nie tylko wpływają na wygląd czyszczonych pomieszczeń, ale także na żywotność materiałów z których są wykonane.  Następnym etapem po odkurzaniu jest mycie przy użyciu detergentów. Najlepszym wyborem środków czyszczących są produkty dedykowane dla danej czyszczonej powierzchni. Mamy wtedy pewność, że używając takich produktów podłoga będzie dobrze umyta, a zastosowane w nich specjalistyczne dodatki zabezpieczą je, przez co dłużej będziemy mogli nimi się cieszyć. Dodatkowym bardzo ważnym atutem używania dedykowanych środków czystości jest fakt, że korzystając z nich będziemy pewni, że nie uszkodzimy czyszczonej powierzchni. 

Doczyszczanie podłóg po remoncie

Dużym ułatwieniem jest znalezienie produktu, który dzięki swoim właściwościom (takim jak pH, właściwości pieniące itd.) jest uniwersalny i sporządzając odpowiedni roztwór roboczy, zgodny z zaleceniami producenta, jesteśmy w stanie wykorzystać go do większości zabrudzonych powierzchni. Przykładem takiego produktu jest Clinex 4Dirt. Jest to biodegradowalny, uniwersalny preparat do usuwania trudnych zabrudzeń. Nadaje się do mycia maszynowego oraz ręcznego, doskonale rozpuszcza wszelkiego typu trudne zabrudzenia.

Po gruntownym remoncie, na posadzce możemy znaleźć osady wapienne, resztki gipsu, czy inne osady mineralne. Najlepszym wyborem w takim przypadku jest preparat kwaśny o niskim pH, który bez problemu poradzi sobie z tego typu zabrudzeniami. I tu z pomocą może nam przyjść produkt Clinex M3 ACID. Niskopienny, kwaśny preparat do posadzek wodoodpornych i kwasoodpornych. Jest to produkt o dużej sile działania, który doskonale radzi sobie z osadami mineralnymi, które zostają nam na podłodze po remoncie. Przed zastosowaniem tego preparatu należy pamiętać, że jest to produkt kwaśny i nie nadaje się na powierzchnie, które nie są odporne na działanie kwasów. Mycie zaczynamy zawsze od najniższego stężenia, aby upewnić się, że nie uszkodzimy czyszczonej powierzchni. Natomiast po zastosowaniu -posadzkę należy dobrze przepłukać wodą, aby ją zneutralizować.

Jeżeli na posadzce nie mamy zabrudzeń mineralnych, możemy użyć dedykowanych środków czystości takich jak Clinex Panel Wood, do mycia paneli i podłóg laminowanych, czy Clinex Glazur do podłóg glazurowanych, lub też skorzystać z preparatu uniwersalnego do każdego rodzaju podłóg jakim jest Clinex Floral.

Doczyszczanie okien po remoncie

Do wyczyszczenia okien można wykorzystać preparaty Clinex Glass oraz Clinex Glass Foam. Są to skuteczne płyny do mycia szyb, luster, kryształów, powierzchni emaliowanych i laminowanych, a także elementów ze stali nierdzewnej. Wzbogacone są dodatkowo w środki antystatyczne, które zapobiegają szybkiemu osadzaniu się kurzu.

Decydując się na remont, nie możemy doczekać się efektów końcowych, należy jednak pamiętać o dokładnym posprzątaniu, wyremontowanego pomieszczenia. Dokonamy tego dzięki dobrze zaplanowanej pracy i przy użyciu odpowiednich środków czystości.