Czyszczenie klimatyzacji w 6 krokach!

Mężczyzna czyszczący klimatyzację

Klimatyzacja w budynkach i pomieszczeniach pomaga utrzymać komfortową temperaturę podczas upalnych dni. Jeśli wydajność urządzenia spadła i rachunki za energię elektryczną są wyższe niż zwykle, może to oznaczać, że klimatyzacja wymaga czyszczenia. Jak wyczyścić klimatyzację? Jakiego preparatu użyć? Oto nasz poradnik o tym, jak wygląda czyszczenie klimatyzacji krok po kroku.

Kiedy wykonać czyszczenie klimatyzacji?

Klimatyzacja

Zaniedbywanie konserwacji klimatyzatora jest bezpośrednio powiązane ze zwiększonym zużyciem energii elektrycznej. To niestety wiąże się ze zwiększonymi kosztami. Bieżące utrzymanie czystości klimatyzatora to przede wszystkim wymiana filtrów klimatyzacji zgodnie z zaleceniami producenta. Jednakże sama wymiana filtrów nie wystarczy do pełnego wyczyszczenia urządzenia. Dlatego warto również w tym przypadku sprawdzić cewki, parownik czy skraplacz.

Jak często czyścić klimatyzację? Powinno się to robić 2 razy w ciągu roku. Kiedy? Najlepsze okresy to wiosna i jesień.

Czyszczenie klimatyzacji krok po kroku

Czyszczenie klimatyzacji przez mężczyznę

Czyszczenie klimatyzacji krok po kroku jest niezwykle ważne, aby zapewnić jej efektywne działanie oraz długotrwałą żywotność. Odpowiednia kolejność jest kluczowa, by nie tylko zachować wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach, ale też, żeby uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń urządzenia.

1. Odłączanie urządzenia od zasilania

Mężczyzna czyści klimatyzację

Przed przystąpieniem do procesu czyszczenia klimatyzatora trzeba upewnić się, że urządzenie jest skutecznie odłączone od zasilania. To bardzo istotne. W końcu nie można czyścić urządzeń elektrycznych, jeżeli są podłączone do zasilania. Grozi to porażeniem prądem, a nawet śmiercią.

2. Otwieranie zewnętrznej osłony

Otwieranie klimatyzacji

Krok drugi to otwieranie zewnętrznej osłony klimatyzatora. Za pomocą odpowiedniego klucza lub śrubokręta trzeba zdemontować przednią pokrywę, by dostać się bezpośrednio do aparatury klimatyzatora. Warto pamiętać, które śruby, w jakie miejsca należy zamontować podczas składania obudowy.

3. Proces czyszczenia klimatyzatora

Klimatyzacja w biurze

W pierwszej kolejności ścierką z mikrofibry trzeba oczyścić wewnętrzne elementy klimatyzatora z kurzu. Do tej czynności przydadzą się w pędzle różnego rozmiaru, by skutecznie usunąć kurz ze szczelin i zakamarków urządzenia. Dopiero wtedy można użyć profesjonalnego płynu. Jaki środek do czyszczenia klimatyzacji? Do tego zadania polecamy Clinex A/C. Preparat skutecznie radzi sobie z usuwaniem kurzu, brudu oraz innych zanieczyszczeń, zapewniając doskonałą higienę i świeżość.

4. Dezynfekcja klimatyzatora

Mężczyzna przy klimatyzatorze

Aby proces czyszczenia został w pełni wykonany, należy dodatkowo wykonać dezynfekcję klimatyzacji. Do tego potrzebny nam będzie specjalny preparat. Tylko wtedy dezynfekcja będzie wykonana prawidłowo. Jaki środek do dezynfekcji klimatyzacji wybrać? Warto postawić na Clinex Nano Protect Nice. To preparat, który wykorzystuje moc aktywnych nanocząsteczek srebra, by zapewnić higienę wewnątrz pomieszczeń. Zatwierdzony przez Ministra Zdrowia płyn to niezastąpione narzędzie w walce z bakteriami, grzybami oraz ich zarodnikami. Jednocześnie opóźnia ich ponowne rozmnażanie i skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Jak zdezynfekować klimatyzację? Poniżej nasza szczegółowa instrukcja:

  1. Przed użyciem wstrząsnąć produkt Clinex Nano Protect Nice,
  2. W czasie czyszczenia wyłączyć klimatyzację,
  3. Nastawić nagrzewnicę na zimny nawiew powietrza,
  4. Wyjąć filtr antypyłkowy systemu klimatyzacji,
  5. Ustawić tryb pracy wentylatora na recyrkulację wewnętrzną,
  6. Uruchomić dmuchawę na maksymalnych obrotach,
  7. Rozpylić środek czyszczący (około 100 ml) bezpośrednio do środka głównego kanału dolotowego klimatyzacji,
  8. Wyłączyć dmuchawę, odczekać 15 minut, a następnie włożyć zdemontowany wcześniej filtr antypyłkowy,
  9. Po tym czasie uruchomić klimatyzację.

5. Wymiana filtrów klimatyzacji

Wymiana filtrów klimatyzacji

Kolejnym krokiem jest wymiana filtrów klimatyzacji. Chociaż to zadanie, które powinno być wykonywane rutynowo zgodnie z zaleceniami producenta, czyszczenie klimatyzacji jest dobrą okazją do ich wymiany. W zależności od rodzaju filtra po jego wyczyszczeniu i umyciu nadają się do ponownego użytku. Warto pamiętać, by korzystać z dedykowanych systemów filtracji zalecanych przez producenta.

6. Zamontowanie obudowy i czyszczenie urządzenie na zewnątrz

Klimatyzator w iurze

Po wyczyszczeniu wnętrza klimatyzacji trzeba ostrożnie zamontować obudowę urządzenia, używając wcześniej odłożonych na bok śrub. Jeżeli obudowa została już zamontowana, czas ma czyszczenie klimatyzacji z zewnątrz. Po nim trzeba tylko włączyć zasilanie.

 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik dotyczący  okaże się przydatny. Klimatyzator to ważne urządzenie, które w sezonie letnim włączone jest niemal przez cały czas. Z tego powodu warto zadbać o to, by był czysty i prawidłowo zdezynfekowany.

Podobne artykuły: