Czyszczenie kostki brukowej w 7 krokach

Czyszczenie kostki brukowej myjką ciśnieniową

Czyszczenie kostki brukowej może wydawać się trudne, ale dzięki odpowiednim metodom można to zrobić skutecznie i bez uszkodzeń. W naszym artykule znajdziesz praktyczny przewodnik krok po kroku, który pomoże Ci przywrócić kostce brukowej jej pierwotny blask. Jak umyć kostkę brukową, by jej nie uszkodzić? Podpowiadamy!

  1. Czyszczenie kostki brukowej? Tylko w odpowiednią pogodę
  2. Czas oczyść teren
  3. Usuwanie chwastów
  4. Usunięcie uporczywych zabrudzeń i plam
  5. Mycie kostki brukowej — plamy po oleju i smarach
  6. Zabezpieczenie kostki brukowej
  7. Impregnacja kostki brukowej

1. Czyszczenie kostki brukowej? Tylko w odpowiednią pogodę

Mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową

W przypadku czyszczenia bruku bardzo ważna jest odpowiednia pogoda. Kiedy przeprowadzić mycie kostki brukowej? Najlepiej wtedy, kiedy temperatura wynosi minimum 5 stopni, choć warto zrobić to w nieco cieplejsze dni. Dobrym pomysłem będzie więc wiosna i wczesne lato. W przypadku lata, czyszczenie bruku najlepiej wykonywać wczesnym rankiem lub wieczorem. Dlaczego tak? Powody są dwa. Jednym jest mniejsze nasłonecznienie, co powoduje nagrzewanie kostki. O takich porach temperatura będzie też niższa. Zbyt wysoka temperatura będzie niekorzystnie wpływała na proces czyszczenia i zbyt szybkie parowanie roztworu roboczego, który zostanie użyty podczas mycia.

2. Czas oczyść teren

Natrysk kostki brukowej

Czas więc na krok drugi. Przed czyszczeniem kostki brukowej oczyść powierzchnię z piasku i innych zanieczyszczeń. Jak to zrobić? Można to zrobić ręcznie za pomocą szczotki z dość gęstym włosiem po to, usunąć drobinki piasku. Jeżeli obszar do wyczyszczenia jest duży, zalecamy użyć do tego zamiatarki, która dokładnie oczyści kostkę brukową. Oczyszczenie powierzchni możesz również wykonać za pomocą wody pod ciśnieniem, której siła wypłucze i przygotuje podłoże pod czyszczenie.

3. Usuwanie chwastów

Mycie kostki brukowej specjalnym urządzeniem

Kolejny krok czyszczenia bruku to usuwanie mchów, zielonych wykwitów i chwastów między kamieniami. W końcu przed etapem doczyszczania będzie to konieczne. Jak usunąć mech z kostki brukowej? Do usunięcia wszelkich zielonych nalotów idealnym rozwiązaniem będzie użycie Clinex ALG. To specjalistyczny preparat przeznaczony do usuwania tego typu zanieczyszczeń z kostki brukowej i nie tylko. Potrzebne będzie odpowiednie rozcieńczenie preparatu. Roztwór roboczy należy wykonać w stężeniu 80-100 ml na 1 L wody, następnie równomiernie rozprowadzić na kostce brukowej i odczekać minimum 15 minut (rekomendowane kilka godzin np. na całą noc), następnie zmyć wodą pod ciśnieniem. Clinex ALG poza usunięciem zielonych nalotów, tworzy także warstwę ochronną, która zabezpiecza i ogranicza warunki do ponownego postania źle wyglądających nalotów.

Clinex Alg - zdjęcie produktu

Produkt może być stosowany do mycia z wykorzystaniem akcesoriów czyszczących do myjek ciśnieniowych. Po odczekaniu rekomendowanego czasu całość zmyć wodą pod ciśnieniem. Użycie myjki ciśnieniowej może pomóc w usunięciu chwastów ze szczelin w szybki i skuteczny sposób. Pozostawiamy czyszczoną kostkę brukową do pełnego wyschnięcia przed przystąpieniem do usunięcia plam i docelowych zabrudzeń.

Więcej o tym temacie piszemy w naszym poradniku — Jak poradzić sobie z niechcianą zielenią?

4. Usunięcie uporczywych zabrudzeń i plam

Czyszczenie kostki brukowej

Po całkowitym wyschnięciu kostki brukowej i pozbyciu się zielonych nalotów możemy przejść do kolejnego kroku. Tym razem czyszczenie kostki brukowej będzie polegać na usunięciu plam i zabrudzeń. Od czego zacząć? Z tym zadaniem doskonale poradzi sobie preparat Clinex S5 APC OUT. Potrzebny będzie roztwór roboczy tego środka czyszczącego. Trzeba więc taki przygotować, w zależności od techniki czyszczenia bruku. Można zrobić to zarówno ręcznie, jak i za pomocą myjki ciśnieniowej. Następnie trzeba odczekać około minuty i obficie spłukać naniesiony roztwór roboczy czystą wodą.

5. Mycie kostki brukowej — plamy po oleju i smarach

Clinex Anti-Oil

Czas na mycie kostki brukowej z plam po oleju i smarach. Na bruku oprócz typowych zanieczyszczeń mogą pojawić się plamy po olejach i smarach, które wnikają w strukturę powierzchni. Jak usunąć te plamy? Do usunięcia plam należy użyć silnego środka czyszczącego o właściwościach penetrujących. Takim preparatem jest Clinex Anti-Oil, który został specjalnie przygotowany do usunięcia właśnie takich zabrudzeń. Jest przeznaczony głównie do usuwania zabrudzeń olejowych z silnie zabrudzonych posadzek np. w warsztatach samochodowych czy na halach produkcyjnych. Również dedykowany jest do usunięcia plam pochodzenia olejowego z kostki brukowej. Więcej o tym piszemy w artykule Odtłuszczanie powierzchni – jak skutecznie usunąć tłuszcz?

6. Zabezpieczenie kostki brukowej

Bruk

Po całkowitym wyschnięciu można już przystąpić do ewentualnych napraw kostki brukowej, a także uzupełnienia piasku w szczelinach pomiędzy kamieniami. Podczas mycia ciśnieniowego kostki brukowej pod naporem wody dochodzi do wypłukania dość znacznej ilości piasku. Z tego powodu po wykonanym czyszczeniu warto przeprowadzić uzupełnienie.

7. Impregnacja kostki brukowej

Kostka brukowa

Po doczyszczaniu kostki brukowej możemy również wykonać dodatkowo impregnację kostki brukowej. Po co to robić? Impregnacja ma na celu zabezpieczenie kostki brukowej przed wnikaniem zanieczyszczeń i zabrudzeń w mikropory.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozjaśnił temat mycia kostki brukowej. Regularne czyszczenie i konserwacja zapewnia jej trwałość i estetykę. Warto więc o to zadbać. 

Podobne artykuły: