Odtłuszczanie powierzchni – jak skutecznie usunąć tłuszcz?

Odtłuszczanie powierzchni

(zdj. Clinex)

Tłuszcz należy do jednych z najtrudniejszych zabrudzeń, których można pozbyć się tylko z wykorzystaniem profesjonalnych środków. Pojawiają się zarówno na powierzchniach w kuchni w małej, jak i dużej gastronomii oraz w fabrykach i zakładach przemysłowych. Odtłuszczanie powierzchni powinno przeprowadzać się regularnie, najlepiej tłuste plamy usuwać natychmiast po ich pojawieniu. W przeciwnym razie mogą trwale pozostać na powierzchniach. Firmy sprzątające stosują do ich usuwania mniej i bardziej skuteczne środki. Jak usunąć tłuste plamy ze ściany i innych powierzchni?

Z artykułu dowiesz się:

  • Które miejsca są najbardziej narażone na tłuste zabrudzenia
  • Czym kierować się przy wyborze środka odtłuszczającego
  • Jakie są rodzaje preparatów do usuwania tłustych zabrudzeń

Gdzie potrzebne jest odtłuszczanie powierzchni?

Tłuste plamy na ścianie oraz innych powierzchniach pojawiają się wszędzie tam, gdzie używane są oleje, smary i inne substancje lepkie. Przede wszystkim jest to branża gastronomiczna. Oleje używane podczas gotowania osadzają się na ścianach i urządzeniach. Ponadto z tłustymi plamami mamy do czynienia w warsztatach samochodowych i zakładach przemysłowych. Tłuste plamy pojawiają się też w przemyśle przetwórczym. Odtłuszczanie powierzchni to proces, podczas którego rozpuszcza się tłuszcz i usuwa się go z zabrudzonej powierzchni. Wykorzystuje się w tym celu profesjonalne środki, jak np. płyn do mechanicznego czyszczenia Clinex Anti-Oil.

Zalegające tłuste plamy – skutki niesystematycznego odtłuszczania

Tłuszcz osadza się na wszystkich powierzchniach, nie tylko na ścianach i podłodze, ale również meblach i sprzętach. Wpływa na nieestetyczny wygląd pomieszczenia, można go wyczuć dotykiem, jak i węchem. Warunki w takim miejscu nie należą do najkorzystniejszych. Ponadto często niespełniane są przez to podstawowe zasady higieny pracy.  Zalegające tłuste plamy na ścianie wnikają w jej powierzchnie. Wywołują długotrwały nieprzyjemny zapach. Usunięcie tłustego osadu staje się trudne. Niemożliwe okazuje się jego usunięcie z wykorzystaniem tradycyjnych środków czystości.

Jak usunąć tłuste plamy bez domowych sposobów?

W prywatnych kuchniach wykorzystywane są niekiedy domowe sposoby. Swoje zastosowanie w czyszczeniu znalazły m.in. ocet i kwasek cytrynowy. Na dużych powierzchniach i pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych nie wykazują skuteczności. Tłuste zabrudzenia są większe, często wielowarstwowe. To powoduje, iż tylko profesjonalną chemią można pozbyć się skutecznie zabrudzeń. Odtłuszczanie powierzchni możemy wykonywać ręcznie albo z wykorzystaniem urządzenia sprzątającego. Wybór zależy od stopnia zabrudzenia, a także wielkości sprzątanej powierzchni.

Jak wybrać środek do odtłuszczania?

W gastronomii i przemyśle pojawiają się w budynkach powierzchnie wykonane z różnych materiałów. Mogą być to ceramiczne kafelki, PCV, posadzki betonowe, kamień naturalny i sztuczny, a także stal nierdzewna. Zastanawiając się, jak usunąć tłustą plamę, trzeba wybrać środek, który zagwarantuje bezpieczeństwo czyszczonym powierzchniom. Należy też zapoznać się z dokładnym działaniem preparatu. Czy nie pozostawia smug i zacieków? Czy można go stosować do mycia ręcznego i maszynowego? Zarówno w gastronomii, jak też przemyśle należy spełnić wszelkie normy. Przykładowo w kuchni niektóre powierzchnie mają bezpośredni kontakt z żywnością. Nie wszystkie środki można więc stosować do ich czyszczenia.

Gotowy do użycia środek czyszczący

Do bieżącego sprzątania można użyć gotowych środków w formie spryskiwaczy. To prosty sposób na odtłuszczanie powierzchni, który przynosi natychmiastowe efekty. Właściwości rozpuszczające tłuszcz wykazuje preparat Clinex Fast Gast. Cechuje się formułą, pozwalającą na usuwanie trudnych, jak i uporczywych zabrudzeń, bez smug i zacieków. Jest wygodny w użyciu dzięki spryskiwaczowi. Umożliwia precyzyjne dozowanie środka i nanoszenie go bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię. Może być stosowany do wszelkich powierzchni twardych, usuwa tłuste plamy ze ścian i podłóg. Usuwa tłuszcz z urządzeń wykonanych ze stali nierdzewnej.

Preparat Fast Gast - odtłuszczanie powierzchni

(zdj. Clinex)

Na trudne zabrudzenia koncentraty

Jak zmyć tłuste plamy ze ściany i podłogi, zalegające już na powierzchni przez dłuższy czas? Należy użyć do nich środków przeznaczonych do wodoodpornych powierzchni. Rekomendowany przez nas produkt to Clinex 4Dirt. Przed użyciem należy rozcieńczyć go z wodą w proporcji od 50 do 500ml/10L. Używa się go w gastronomii i przemyśle, czyści wszelkiego rodzaju posadzki wodoodporne. Rozpuszcza nawet długo zalegające plamy olejowo-tłuszczowe. Można nim myć także urządzenia i maszyny. Wykazuje się dużą uniwersalnością oraz wszechstronnością zastosowania.

Mechaniczne odtłuszczanie powierzchni

Na dużych powierzchniach, czyli w fabrykach, zakładach przemysłowych, lokalach gastronomicznych i magazynach znacznie lepiej sprawdza się mechaniczne czyszczenie. Używa się do niego specjalnych maszyn sprzątających. W ofercie Clinex dostępny jest preparat  Clinex Anti-Oil przeznaczony do mechanicznego czyszczenia posadzek. Znalazł  zastosowanie przy myciu silnie zaolejonych posadzek. Jak usunąć tłustą plamę przy jego pomocy? Należy rozcieńczyć go z wodą, a następnie umieścić w specjalnym pojemniku w urządzeniu myjącym. Następnie można bez większego wysiłku usunąć mniej i bardziej uporczywe zabrudzenia.

Podsumowanie

  • Odtłuszczanie powierzchni stosuje się w branży gastronomicznej i przemysłowej, w kuchniach, na halach produkcyjnych i warsztatach
  • Niesystematyczne odtłuszczanie powierzchni skutkuje nieprzyjemnym zapachem i trwałymi zabrudzeniami
  • Środek do usuwania tłustych plam musi być bezpieczny dla czyszczonych powierzchni. Powinien też posiadać odpowiednie atesty i potwierdzone bezpieczeństwo stosowania
  • Do codziennego czyszczenia doskonale sprawdza się gotowy spryskiwacz o zdolności emulgowania tłuszczy
  • Do czyszczenia większych powierzchni stosuje się koncentraty i maszyny czyszczące