O czym należy pamiętać, sprzątając serwerownię?

Bez komputerowych baz danych trudno dziś sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie firmy. Jak prawidłowo czyścić przestrzeń techniczną? Czym może grozić długotrwałe ignorowanie zanieczyszczeń? I w końcu: jakie są podstawowe kroki sprzątania serwerowni?

Z tego artykułu dowiesz się:

Przygotowanie do czyszczenia data center

Sprzątanie serwerowni warto rozpocząć od rozmowy z informatykami lub innymi osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie tego pomieszczenia. Uważajmy na to, by nieumyślnie nie pozbyć się ważnego elementu przestrzeni technicznej. Warto poprosić o wskazanie sprzętu, który należy usunąć w celu przekazania go do utylizacji albo magazynu. Kolejnym krokiem powinno być usunięcie zbędnego wyposażenia, tak, by ułatwić sobie sprzątanie. 

Osoby, które zamierzają sprzątać w serwerowni, powinny zostać do tego odpowiednio przeszkolone, a poza tym posiadać odpowiednie antystatyczne kombinezony. Pracowników wyposaża się również w dedykowane odkurzacze i w pełni antyelektrostatyczne i niepalne preparaty czyszczące. 

Czyszczenie techniczne rozpoczynamy od sufitów. Tak, jak przy każdym etapie sprzątania, zachowujemy odpowiednią ostrożność, by niczego nie uszkodzić. Skupiamy się na dokładnym zebraniu kurzu i sprawdzeniu ewentualnych usterek. 

Usługi w pomieszczeniach serwerowych 

Na czym warto skupić się podczas sprzątania serwerowni? Głównym czynnikiem zanieczyszczeń w takich miejscach jest kurz i pył pochodzący z nieuszczelnionych podłóg bądź płyt gipsowo-kartonowych. Sprzęt komputerowy funkcjonuje o wiele lepiej w czystym środowisku, dlatego mając na uwadzę jego stan techniczny, należy co jakiś czas przeprowadzić całkowite odpylanie pomieszczeń technicznych. Poza tym, unoszenie się pyłu może wywołać niepotrzebny alarm przeciwpożarowy. 

W serwerowniach czyścimy także szafy rackowe. Usuwamy zabrudzenia fizyczne i sprawdzamy stan okablowania. Jeśli warunki serwisowo-gwarancyjne to umożliwiają, czyścimy również wnętrza urządzeń zainstalowanych w szafach.

Dezynfekcja w serwerowniach

Prawidłowo wykonane czyszczenie i dezynfekcja ma ogromny wpływ na zdrowie i komfort osób, które pracują w otoczeniu urządzeń komputerowych. Pomieszczenia techniczne, w których szybko gromadzi się kurz, stanowią warunki do rozwoju różnych mikrobów i roztoczy niewidocznych dla gołego oka. 

Dezynfekowanie urządzeń specjalnie przygotowanymi do tego preparatami zapobiega więc rozprzestrzenianiu się chorobonośnych bakterii. Do wykonania dezynfekcji możemy wykorzystać środek w sprayu Clinex DEZOfast. Za pomocą tego płynu w wygodnym dozowniku i mokrej ściereczki możemy szybko i skutecznie zdezynfekować całą czyszczoną powierzchnię.

Czyszczenie podłogi PCV

W serwerowniach mamy najczęściej do czynienia z podłogami PCV, które są łatwe w czyszczeniu i konserwacji, a ich właściwości pozwalają szybko odprowadzać ładunki elektrostatyczne. Aby szybko je wyczyścić, możemy skorzystać ze skoncentrowanego preparatu Clinex MaxDirt. Po rozcieńczeniu takiego produktu, możemy myć podłogę zarówno ręcznie, jak i maszynowo. 

Nie możemy zapominać o czyszczeniu obszaru pod podłogą techniczną, gdzie oprócz zanieczyszczeń, możemy natrafić na gryzonie. Zwierzęta w pomieszczeniu pełnym przewodów i elektronicznych urządzeń to sygnał alarmowy! Powinniśmy w razie takiej sytuacji od razu wprowadzić odpowiednie działania zapobiegające rozwojowi sytuacji.

Dlaczego tak ważne jest czyszczenie serwerowni?

Utrzymanie czystości w data center zapobiega realnym zagrożeniom, jakim są chociażby elektrostatyczne wyładowania. Co ciekawe, większość pożarów wybuchających w serwerowniach ma swoją przyczynę w samoistnym zapaleniu się sprzętu. Pył, który dostaje się do urządzeń, może wywołać zniszczenie sprzętu, a co za tym idzie utratę danych lub trwałe uszkodzenie. Dlatego sprzątanie centrum danych powinno przebiegać w sposób profesjonalny, z wykorzystaniem odpowiednich do tego środków. 

Specjalnym preparatem, którego możemy wykorzystać do czyszczenia podłóg w tak specyficznym miejscu, jakim jest serwerownia jest Clinex Anti-Static. Korzystając z profesjonalnych produktów mamy pewność, że ich działanie nie wpłynie negatywnie na jakość pracy w centrum danych.

Jak przeciwdziałać awariom w serwerowniach? 

Oprócz regularnego czyszczenia, możemy wprowadzić także system monitorowania odpowiednich parametrów w serwerowni. Systemy EMS (Environmental Monitoring System) pozwalają na mierzenie temperatury i wilgotności powietrza. Dzięki takim rozwiązaniom oraz odpowiedniej klimatyzacji w pomieszczeniu technicznym, w pełni kontrolujemy poziom znaczących dla sprzętu komputerowego parametrów. 

Przejdź do bazy wiedzy