Czyszczenie i pielęgnacja podłóg sportowych

Czyszczenie nawierzchni sportowych

(zdj. Fotolia)

Podłogi sportowe to niezbędne elementy wyposażenia każdej hali, w której odbywają się regularnie ćwiczenia w różnych dyscyplinach. W każdej dyscyplinie struktura oraz przebieg ruchu charakteryzuje się innymi parametrami, z tego powodu nie każda podłoga sprawdzi się dla wszystkich potrzeb sportowych. Posadzki w halach charakteryzują się wysokimi wymogami, takimi jak: wysoka wytrzymałość mechaniczna, trwałość, zwiększona sprężystość, tłumienie dźwięków uderzeniowych, antypoślizgowość czy łatwość w utrzymaniu czystości. To tylko niektóre z nich, a każda jest na równi ważna, żeby bezpiecznie oraz z przyjemnością móc uprawiać ulubioną dyscyplinę sportową.

Czyszczenie podłóg sportowych – z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są rodzaje podłóg sportowych
  • Jak utrzymać podłogę sportową w czystości
  • Jaką maszynę szorującą wybrać do mycia mechanicznego

Podłogę sportową czyścimy codziennie. Dlaczego?

Nawet jeżeli nikt nie korzystał z hali sportowej, należy wyczyścić w niej podłogę. W takim przypadku można również powierzchnie umyć rano ze względu na niewielkie zabrudzenia, które nie wnikają w strukturę podłogi. Zaleca się również jej czyszczenie po każdym zakończonym treningu. Kurz, pył i każdy, nawet najmniejszy brud osadza się na powierzchniach oraz unosi się w powietrzu. Czy wiesz, że kurz działa jak papier ścierny? Opada na podłogę, po której chodzi człowiek. W ten sposób niszczy strukturę podłogi, co przekłada się na obniżoną przyczepność. Problem potęguje brak sprawnej wentylacji, charakterystyczny dla starszych budynków.

Rodzaje podłóg sportowych

Główny podział podłóg sportowych uzależniony jest od ich stopnia sprężystości, pod wpływem działającej siły dynamicznej. Składają się na niego cztery rodzaje podłóg, są to: podłogi powierzchniowo elastyczne całkowicie drewniane, elastyczne, kombinowane i mieszane.

Podłogi powierzchniowo elastyczne wykonywane tradycyjnie z drewna, możemy tu wyróżnić parkiet czy panele podłogowe. Stosowane są głównie na halach, gdzie dominują gry zespołowe, takie jak: koszykówka czy piłka ręczna, ale także do pomieszczeń gdzie uprawia się jazdę na rolkach czy rowerach.

Podłogi punktowo elastyczne powstają z tworzywa sztucznego o grubości od 10 do 14 mm. Posadzki takie składają się z dwóch warstw, sprężystej mocowanej bezpośrednio do podłoża oraz nawierzchniowej. Powierzchnia taka charakteryzuje się podatnością na obszary obciążeń jednostkowych stopy, a więc są miękko-gładkie. Dzięki takim właściwościom posiadają wysoki stopień bezpieczeństwa i zmniejszają ryzyko kontuzji, a zastosowanie znajdują między innymi na salach gimnastycznych, halach do gry w siatkówkę, tenisa ziemnego, badmintona czy squasha.

Podłogi kombinowane spełniają funkcje sportowej podłogi powierzchniowo-elastycznej oraz funkcje ochronne podłogi punktowo-elastycznej, a więc stanowią zintegrowane połączenie obu tych posadzek sportowych. Podłogi tego typu można stosować w obiektach do wyczynowego uprawiania sportu, jak i w obiektach rekreacyjnych.

Podłoga mieszana zbudowana z warstwy elastycznej oraz średnio sztywnej warstwy rozdzielającej obciążenia. Konstrukcja taka pozwala użytkownikowi na uniknięcie zbyt szybkiego zmęczenia mięśni.

Ze względu na zastosowanie, posadzki sportowe poddawane są wszechstronnym badaniom. W celu sprawdzenia przydatności oraz jakości podłóg do celów sportowych opracowano stosowne procedury, które to normują i ułatwiają zidentyfikowanie parametrów danej posadzki. W Polsce od lutego 2007 do lutego 2008 normą uznaniową była norma niemiecka DIN 18032-2 „Hale sportowe; nawierzchnie sportowe; wymagania i badania”. Po lutym 2008 w Polsce wprowadzona została norma europejska PN-EN 14904. Zawiera ona definicje, określa metody badań, minimalne i maksymalne wartości wymagań dla wielofunkcyjnych powierzchni sportowych dostępnych na halach.

Podłogi sportowe – utrzymanie w czystości

Czyszcząc posadzki sportowe, musimy dobierać produkty tak, aby używanie ich nie wpływało negatywnie na właściwości samej posadzki. Mowa tu przede wszystkim o tarciu. Częste używanie produktów czyszczących, z każdym myciem pociąga za sobą możliwość odkładania się niewielkiej ilości detergentów na posadzce. Po kilkukrotnym używaniu takich środków tarcie posadzki znacznie spada, a co za tym idzie, podłoga staje się bardziej śliska i nie nadaje się do bezpiecznego uprawiania żadnej dyscypliny sportowej.

Na rynku dostępne są produkty przeznaczone do mycia posadzek sportowych, które po zastosowaniu nie zmieniają właściwości posadzki. Przykładem takiego produktu może być Clinex SportHall, preparat myjąco-pielęgnujący nadający się do mycia maszynowego i ręcznego. Produkt ten posiada dobre właściwości zwilżające, szybko odparowuje, nie pozostawia smug oraz nie odkłada się na czyszczonej powierzchni. Nawierzchnie sportowe (parkiet lakierowany, PCV) umyte preparatem Clinex SportHall spełniają wymogi normy PN-EN 14904 pod względem tarcia.

Różnorodność oraz dostępność wielofunkcyjnych nawierzchni w halach sportowych daje duże możliwości dla użytkowników na uprawianie ulubionych sportów w sposób bezpieczny i komfortowy. Na utrzymanie takiego stanu, bardzo duży wpływ ma dobranie odpowiedniego środka czystości, takiego, który przy codziennym zastosowaniu usunie zabrudzenia i nie odłoży się. Przedłużymy tak żywotność podłogi, ale także zapewnimy komfort i bezpieczeństwo.

Pierwszy etap czyszczenia, czyli usuwamy kurz

Czyszczenie powierzchni na halach sportowych przebiega właściwie w 2 etapach. Pierwszy z nich to prace na sucho. Pozbywamy się kurzu i pyłu. Jeżeli ten krok pominiemy wszelkie zabrudzenia, jak błoto czy piasek będziemy rozmazywać, a czyszczenie będzie mało efektowne. Na tym etapie potrzebne będą szczotki lub automatyczne sprzęty zamiatające. Wykonujemy suche mopowanie lub w tradycyjny sposób zamiatamy powierzchnię szczotką. To pozwala usunąć sypkie zabrudzenia. Te, które wniknęły już w strukturę parkietu, trzeba pozbyć się już metodą na mokro.

Używając mopa i wody może dojść do tzw. zabrudzenia krzyżowego. Co to oznacza? Podczas czyszczenia powierzchni, bez wcześniejszego usuwania kurzu, mop się brudzi. Woda bardzo dobrze przyjmuje te zabrudzenia. Efekt? Brud się rozmazuje i powstają smugi.

Drugi etap, czyli czyszczenie na mokro

Kiedy już usuniemy sypkie zanieczyszczenia, możemy wyczyścić podłogę na mokro, wykorzystując specjalistyczny środek Clinex SportHall. Najlepszym sposobem na pozbycie się zabrudzeń będzie użycie maszyn czyszcząco-szorujących. To czyszczenie mechaniczne, które znacznie skraca czas sprzątania. Warto jest korzystać z podobnych urządzeń szczególnie na dużych powierzchniach. Dzięki szybkim obrotom usuwanie brudu jest bardziej precyzyjne.

Korzystanie z maszyn szorujących powinno być bezpieczne. Niewłaściwy wybór i wybór nieodpowiedniej końcówki mogą przyczynić się do zniszczeń podłogi. Zawsze dopasowujemy końcówkę do rodzaju nawierzchni.

Jak wybrać maszynę szorującą do podłóg sportowych?

Maszyny szorujące występują w wielu wariantach. Różnią się m.in. sposobem zasilania. Wyróżniamy maszyny czyszczące bateryjne i akumulatorowe. Drugie są wygodniejsze i bardziej funkcjonalne ze względu na możliwość długiego czasu użytkowania. Coraz mniejszą popularnością cieszą się maszyny szorujące zasilane przewodowo. Decydując się na nie, mamy ograniczenia przestrzenne, zatem nie zawsze możemy dotrzeć do każdego zakamarka hali sportowej. Ponadto jest to opcja mniej wygodna dla pracownika. Kabel zmniejsza funkcjonalność maszyny i obniża komfort pracy. Przy wyborze należy ponadto zwrócić uwagę na moc silnika, a także prędkość obrotową szczotki. Im prędkość jest większa, tym mycie jest szybsze i dokładniejsze. Warto przypomnieć, że środek czyszczący Clinex SportHall jest przeznaczony do czyszczenia mechanicznego.

Posadzki sportowe czyścimy preparatami, które są przystosowane do rodzaju nawierzchni, jakie stosuje się w halach sportowych. Tak jak Clinex SportHall, ich pH powinno być obojętne lub lekko zasadowe, ponieważ umożliwia to usunięcie zabrudzeń charakterystycznych dla tego typu budynków.

Podsumowanie

  • Możemy wyróżnić następujące rodzaje podłóg sportowych – podłogi powierzchniowo elastyczne całkowicie drewniane, elastyczne, kombinowane i mieszane.
  • Do czyszczenia powierzchni na halach sportowych używamy specjalistycznych, przeznaczonych do tego celów środków, jak Clinex SportHall.
  • Umyte preparatem Clinex SportHall spełniają wymogi normy PN-EN 14904 pod względem tarcia.
  • Czyszczenie posadzek jest dwuetapowe – czyszczenie na sucho i czyszczenie na mokro
  • Najbardziej funkcjonalne maszyny szorujące zasilane są akumulatorem, posiadają wymienne końcówki i cechują się dużą prędkością obrotową szczotki.