Różnice między chemią profesjonalną a gospodarczą

Producent chemii profesjonalnej - Clinex

(zdj. Clinex)

Sprzątanie dotyczy praktycznie każdego z nas. Chyba nie ma na świecie nikogo, komu raz na jakiś czas nie zdarzyło się posprzątać. Do sprzątania wykorzystujemy różnego rodzaju środki czystości. Niemniej produkty różnią się składem, co bezpośrednio przekłada się na efekt naszej pracy. Jak zatem odróżnić chemią profesjonalną od gospodarczej oraz jak dobrać odpowiednie środki do wyczyszczenia zabrudzonej powierzchni?

Chemia gospodarcza w codziennych porządkach w domu i obiektach publicznych

Wielu z nas myśli, że o sprzątaniu wie wszystko. Przecież to nie problem zakupić ogólnie dostępny środek chemiczny i posprzątać. Nie ma w tym nic złego, jeśli chodzi o utrzymanie czystości w naszym domu. Trudno sobie jednak wyobrazić stosowanie w miejscach takich jak: szpitale, szkoły, restauracje, hotele, magazyny, toalety publiczne, warsztaty czy centra handlowe, niewystarczająco skutecznych środków czystości. Są to miejsca, gdzie każdego dnia przewijają się dziesiątki, setki, a nawet tysiące osób. Stosowanie chemii gospodarczej, która sprawdza się w warunkach domowych, jest nieadekwatne do zabrudzeń, z którymi mamy tam do czynienia, w przypadku powierzchni jaką zajmują takie obiekty oraz czasu, który musielibyśmy poświęcić na posprzątanie tak dużych przestrzeni mało skutecznym preparatem.

Profesjonalna chemia czyszcząca – czy jest bezpieczna?

Profesjonalna chemia do sprzątania to produkty produkowane w głównej mierze z myślą o profesjonalnych firmach sprzątających. Mają więc zupełnie inny skład i stężenie, a ich producenci bardzo często wykorzystują również zaawansowaną technologię. Dzięki temu produkty charakteryzują się wysoką skutecznością oraz doskonałą ekonomią użytkowania. Litrowy koncentrat pozwala przygotować kilkadziesiąt litrów roztworu myjącego, co przekłada się na duże oszczędności w branży sprzątającej. Użytkowanie chemii profesjonalnej może wymagać odpowiedniego przeszkolenia i wiedzy. Jednak pracownicy firm sprzątających znają podstawowe zasady użytkowania tego typu preparatów. Niemniej jednak, ponieważ jest to chemia profesjonalna, producent zawsze przygotowuje dokładną kartę użytkowania, podając skład produktu i rodzaj substancji czynnej. To pozwala na bezpieczne i skuteczne czyszczenie obiektów użyteczności publicznej.

Dobieramy profesjonalne środki czystości do czyszczonych powierzchni

Zanim przejdziemy od słów do czynów i zaczniemy sprzątać dobrze się zastanówmy z jaką powierzchnią mamy do czynienia. W tym przypadku dobrze określić jej wielkość i rodzaje powierzchni, które poddamy procesowi czyszczenia. Kolejny aspekt tyczy się miejsca, w którym mamy zamiar posprzątać. Najłatwiejsze do posprzątania będzie mieszkanie bądź dom, nieco trudniej sprząta się lokale użytkowe jak sklepy. Niemniej najwięcej energii podczas sprzątania pochłoną szpitale, placówki z branży HoReCa oraz szkoły i warsztaty. To miejsca odwiedzane przez rzesze ludzi, co analogicznie w krótkim czasie generuje wiele zabrudzeń, a niektóre z nich mogą okazać się niezwykle trudne do usunięcia. Kiedy już wejdziemy w posiadanie odpowiedniej wiedzy, to możemy przejść do wyboru odpowiednich produktów.

Chemia gospodarcza a profesjonalne środki do utrzymania czystości

Branża chemii sprzątającej jest bardzo rozbudowana. Wielu producentów w swoich ofertach ma zróżnicowane środki do różnego rodzaju zabrudzeń. Dokonując jednego z najpopularniejszych podziałów, można uznać, że najczęściej wyróżnia się kategorię chemii gospodarczej oraz profesjonalne środki utrzymania czystości. Wprawdzie produkty z obu kategorii są przeznaczone do tego samego, czyli sprzątania, ale w praktyce znacznie się od siebie różnią.

Środki czyszczące, z których korzystamy w domach, zaliczamy do chemii gospodarczej. Są to preparaty wystarczająco silne, aby poradzić sobie z zabrudzeniami, z którymi spotykamy się na co dzień w warunkach domowych. W naszych domach nie potrzebujemy bardzo silnych środków czyszczących, ponieważ przebywa tam ograniczona liczba osób. Zbędne jest intensywne czyszczenie czy częsta dezynfekcja. Niemniej jednak warto także zaopatrzyć się również w profesjonalne środki do sprzątania. Pozwolą one łatwiej usunąć trudne zabrudzenia i przyczynią się do zachowania czystości na dłużej.

Miejsca publiczne i hale przemysłowe ze względu na stopień i rodzaje zabrudzeń tam występujących, oraz wielkość tych obiektów, wymagają preparatów silniejszych i szybciej działających, czyli chemii profesjonalnej. W niektórych miejscach stosuje się je obowiązkowo, ponieważ przede wszystkim przekładają się one na większy komfort oraz płynność pracy. Każdy pracodawca powinien dbać o miejsce, w którym przebywają pracownicy, ponieważ dzięki temu ich praca może być bardziej efektywna. Niestety nie każdy potrafi jednoznacznie stwierdzić czy potrzebuje chemii gospodarczej, czy profesjonalnych środków do utrzymania czystości. Aby skłonić się ku jednej z tych kategorii, dobrze jest zapoznać się z ich cechami charakterystycznymi oraz z różnicami.

Stężenie – jakie stosuje producent chemii profesjonalnej, a jakie producent chemii gospodarczej?

Różnic pomiędzy chemią profesjonalną a gospodarczą jest wiele. Pierwszą podstawową różnicą jest stężenie. Profesjonalne środki czystości są silnymi koncentratami wymagającymi odpowiedniego rozcieńczenia. Dzięki dużej koncentracji produktu – sporządzając roztwór roboczy, użyjemy znacznie mniej preparatu niż w przypadku chemii gospodarczej, co jest bardzo ekonomiczne. Mocne koncentraty pozwalają usunąć nawet stare, uciążliwe zabrudzenia. Koncentrat możemy rozcieńczać w różnym stopniu, w zależności od rodzaju i intensywności zabrudzenia. Do codziennego mycia i delikatnych zabrudzeń wystarczy na przykład rozcieńczenie 1:100 natomiast do bardzo trudnych zabrudzeń i mycia gruntownego użyjemy skoncentrowanego produktu lub rozcieńczenia 1:10 czy 1:20.

Chemia gospodarcza nie daje nam możliwości dostosowania rozcieńczenia produktu do naszych potrzeb z powodu zbyt małego stężenia produktu. Dobierając stężenie profesjonalnej chemii nie wolno zapomnieć o zaleceniach producenta znajdujących się na opakowaniu. Preparatu zawsze należy używać zgodnie z przeznaczeniem i w odpowiedni sposób. Użycie zbyt wysokiego stężenia może spowodować uszkodzenie czyszczonej powierzchni. Natomiast używając za małego stężenia możemy nie doczyścić powierzchni i nie osiągniemy zadowalającego efektu. Producent chemii profesjonalnej zawsze podaje na etykiecie zalecane proporcje. Przygotowanie roztworu myjącego zgodnie z tymi zaleceniami pozwoli na optymalne użytkowanie produktu i uzyskanie zadowalających rezultatów.

Substancja czynna, czyli chemia środków czystości

Druga z bardzo ważnych różnic, którą koniecznie trzeba wskazać, dotyczy substancji czynnej. Produkty chemii profesjonalnej od chemii gospodarczej niemal zawsze różnią się rodzajem użytej substancji czynnej. Ta występująca w produktach profesjonalnych może być nawet kilkukrotnie szybsza w usuwaniu zabrudzeń niż składniki stosowane w chemii domowej. Co oznacza, że produkty profesjonalne pozwolą nam na skrócenie czasu, który musimy przeznaczyć na sprzątanie dużych obiektów. W wielu firmach i przedsiębiorstwach przemysłowych czas odgrywa kluczową rolę. Zatem proces sprzątania na przykład hali produkcyjnej powinien zajmować możliwie jak najmniej czasu, a przy tym dawać dobry efekt. Producenci chemii profesjonalnej tworząc coraz to nowsze produkty, dążą do maksymalnego skrócenia czasu działania preparatów. Mają świadomość, że w takich miejscach sprzątanie jest procesem koniecznym, który przeprowadza się cyklicznie. Chcąc znacząco skrócić czas, który przedsiębiorstwo musi przeznaczyć na sprzątanie swoich pomieszczeń, nieustannie dążą do stworzenia nowych składów chemicznych swoich produktów.

Dodatkowe właściwości środków profesjonalnych czyli czym jeszcze różni się profesjonalna chemia gospodarcza?

Produkty chemii profesjonalnej poza substancjami aktywnymi posiadają w składzie również inne substancje. Preparaty takie nie tylko myją, ale mają także dodatkowe właściwości na przykład ochronne, antystatyczne, dezynfekujące. Jedną z takich substancji są polimery, które wypełniają mikrorysy na czyszczonej powierzchni i zabezpieczają ją przed wnikaniem brudu do jej wnętrza. Powierzchnia staje się wtedy gładsza, ma delikatny połysk, pogłębiony kolor a proces kolejnego mycia jest łatwiejszy. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu z nanocząsteczkami krzemu, które modyfikują czyszczoną powierzchnię, chroniąc ją przed ponownym osadzaniem brudu i nadają czyszczonej powierzchni delikatny połysk.

Specjalizacja produktów profesjonalnych

Produkty profesjonalne, w odróżnieniu od chemii gospodarczej, są przeznaczone do ściśle określonych zadań. Do tłustych zabrudzeń profesjonalne środki oferują preparaty o odczynie zasadowym, a do usuwanie kamienia, osadów mydlanych i rdzy – preparaty kwaśne. Są to produkty o skrajnych wartościach pH – dzięki czemu są bardzo skuteczne i szybko radzą sobie z zabrudzeniami. Działają w kilka sekund, a nie kilka minut. Produkty, których używamy w domu – ze względu na bezpieczeństwo użytkownika – nie mogą posiadać tak skrajnego odczynu. Działają wolniej, są delikatniejsze, ale są wystarczająco silne, aby poradzić sobie z zabrudzeniami występującymi w warunkach domowych.

Czasem jednak chemia profesjonalna może być przydatna również w domu. Na przykład, kiedy chcemy umyć zaolejoną posadzkę w garażu lub płytki na tarasie. Preparatów profesjonalnych należy jednak używać z rozwagą. W użytku prywatnym kłopotliwy może być fakt, że produkty chemii profesjonalnej sprzedawane są w dużych opakowaniach i stosując je w domu nie zużyjemy całego opakowania przed upływem daty ważności. Dla firmy sprzątającej duże opakowania są zaletą, gdyż taki sposób pakowania produktu ma duży wpływ na jego ostateczną niższą cenę. Dlatego też producent chemii profesjonalnej, jakim jest marka Clinex ma w swojej ofercie również preparaty przygotowane do bezpośredniego użycia. To chemia profesjonalna, która sprawdzi się zarówno w firmie sprzątającej, jak i w domowym użytku.

Różnic między chemią gospodarczą a profesjonalną jest wiele. Różny jest stopień koncentracji, użyta substancja czynna, wielkość opakowania. Wszystko to powoduje, że produkty chemii gospodarczej doskonale sprawdzają się w warunkach domowych, a chemii profesjonalnej w większych obiektach. Do profesjonalnego sprzątania opłacalne jest użycie skoncentrowanych profesjonalnych środków czyszczących, co w ogóle nie ma sensu w warunkach domowych.

Konkluzje

  • Branżę chemii sprzątającej można podzielić na chemię profesjonalną i gospodarczą.
  • Przed rozpoczęciem sprzątania należy określić rodzaj i wielkość powierzchni, a następnie wybrać odpowiednie produkty.
  • Środki z kategorii chemii gospodarczej są dedykowane do gospodarstw domowych, a chemii profesjonalnej do przedsiębiorstw przemysłowych, szpitali, restauracji, hoteli i innych miejsc tego typu.
  • Środki chemii gospodarczej różnią się głównie od środków chemii profesjonalnej stężeniem i substancją czynną.
  • Produkty zaliczające się do kategorii chemii profesjonalnej mają wiele dodatkowych właściwości.
  • Profesjonalne środki czystości charakteryzują się bardzo szybkim działaniem, co przekłada się na oszczędność czasu i energii.
  • W ofercie marki Clinex znajduje się cała gama produktów przeznaczonych do gospodarstw domowych, jak również do placówek wymagających środków profesjonalnych.