Różnice między chemią profesjonalną a gospodarczą

Produkty Clinex

(zdj. Clinex)

Wielu z nas myśli, że o sprzątaniu wie wszystko. Przecież to nie problem zakupić ogólnie dostępny środek chemiczny i posprzątać. Nie ma w tym nic złego, jeśli chodzi o utrzymanie czystości w naszym domu. Trudno sobie jednak wyobrazić stosowanie w miejscach takich, jak: szpitale, szkoły, restauracje, hotele, magazyny, toalety publiczne, warsztaty czy centra handlowe, niewystarczająco skutecznych środków czystości. Są to miejsca, gdzie każdego dnia przewijają się dziesiątki, setki a nawet tysiące osób. Stosowanie chemii gospodarczej, która sprawdza się w warunkach domowych, jest nieadekwatne do zabrudzeń, z którymi mamy tam do czynienia, powierzchni jaką zajmują takie obiekty oraz czasu, który musielibyśmy poświęcić na posprzątanie tak dużych przestrzeni mało skutecznym preparatem.

Chemia gospodarcza a profesjonalne środki do utrzymania czystości

Środki czyszczące, z których korzystamy w domach zaliczamy do chemii gospodarczej. Są to preparaty wystarczająco silne, aby poradzić sobie z zabrudzeniami, z którymi spotykamy się na co dzień w warunkach domowych. W naszych domach nie potrzebujemy bardzo silnych środków czyszczących, ponieważ przebywa tam ograniczona liczba osób. Zbędne jest intensywne czyszczenie czy częsta dezynfekcja.

Miejsca publiczne i hale przemysłowe ze względu na stopień i rodzaje zabrudzeń tam występujących, oraz wielkość tych obiektów, wymagają preparatów silniejszych i szybciej działających, czyli chemii profesjonalnej.

Stężenie

Różnic pomiędzy chemią profesjonalną a gospodarczą jest wiele. Pierwszą podstawową różnicą jest stężenie. Profesjonalne środki czystości są silnymi koncentratami wymagającymi odpowiedniego rozcieńczenia. Dzięki dużej koncentracji produktu – sporządzając roztwór roboczy, użyjemy znacznie mniej preparatu niż w przypadku chemii gospodarczej, co jest bardzo ekonomiczne. Mocne koncentraty pozwalają usunąć nawet stare, uciążliwe zabrudzenia. Koncentrat możemy rozcieńczać w różnym stopniu, w zależności od rodzaju i intensywności zabrudzenia. Do codziennego mycia i delikatnych zabrudzeń wystarczy na przykład rozcieńczenie 1:100 natomiast do bardzo trudnych zabrudzeń i mycia gruntownego użyjemy skoncentrowanego produktu lub rozcieńczenia 1:10 czy 1:20. Chemia gospodarcza nie daje nam możliwości dostosowania rozcieńczenia produktu do naszych potrzeb z powodu zbyt małego stężenia produktu. Dobierając stężenie profesjonalnej chemii nie wolno zapomnieć o zaleceniach producenta znajdujących się na opakowaniu. Preparatu zawsze należy używać zgodnie z przeznaczeniem i w odpowiedni sposób. Użycie zbyt wysokiego stężenia może spowodować uszkodzenie czyszczonej powierzchni. Natomiast używając za małego stężenia możemy nie doczyścić powierzchni i nie osiągniemy zadowalającego efektu.

Substancja czynna

Produkty chemii profesjonalnej od chemii gospodarczej różnią się również rodzajem użytej substancji czynnej. Ta występująca w produktach profesjonalnych może być nawet kilkukrotnie szybsza w usuwaniu zabrudzeń niż składniki stosowane w chemii domowej. Co oznacza, że produkty profesjonalne pozwolą nam na skrócenie czasu, który musimy przeznaczyć na sprzątanie dużych obiektów. Producenci chemii profesjonalnej tworząc coraz to nowsze produkty, dążą do maksymalnego skrócenia czasu działania preparatów.

Dodatkowe właściwości środków profesjonalnych

Produkty chemii profesjonalnej poza substancjami aktywnymi posiadają w składzie również inne substancje. Preparaty takie nie tylko myją, ale mają także dodatkowe właściwości na przykład ochronne, antystatyczne, dezynfekujące. Jedną z takich substancji są polimery, które wypełniają mikrorysy na czyszczonej powierzchni i zabezpieczają ją przed wnikaniem brudu do jej wnętrza. Powierzchnia staje się wtedy gładsza, ma delikatny połysk, pogłębiony kolor a proces kolejnego mycia jest łatwiejszy. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu z nanocząsteczkami krzemu, które modyfikują czyszczoną powierzchnię, chroniąc ją przed ponownym osadzaniem brudu i nadają czyszczonej powierzchni delikatny połysk.

Specjalizacja produktów profesjonalnych

Produkty profesjonalne, w odróżnieniu od chemii gospodarczej, są przeznaczone do ściśle określonych zadań. Do tłustych zabrudzeń profesjonalne środki oferują preparaty o odczynie zasadowym, a do usuwanie kamienia, osadów mydlanych i rdzy – preparaty kwaśne. Są to produkty o skrajnych wartościach pH – dzięki czemu są bardzo skuteczne i szybko radzą sobie z zabrudzeniami. Działają w kilka sekund a nie kilka minut. Produkty, których używamy w domu – ze względu na bezpieczeństwo użytkownika – nie mogą posiadać tak skrajnego odczynu. Działają wolniej, są delikatniejsze, ale są wystarczająco silne, aby poradzić sobie z zabrudzeniami występującymi w warunkach domowych. Czasem jednak chemia profesjonalna może być przydatna również w domu. Na przykład, kiedy chcemy umyć zaolejoną posadzkę w garażu lub płytki na tarasie. Preparatów profesjonalnych należy jednak używać z rozwagą. W użytku prywatnym kłopotliwy może być fakt, że produkty chemii profesjonalnej sprzedawane są w dużych opakowaniach i stosując je w domu nie zużyjemy całego opakowania przed upływem daty ważności. Dla firmy sprzątającej duże opakowania są zaletą, gdyż taki sposób pakowania produktu ma duży wpływ na jego ostateczną niższą cenę.

Podsumowanie

Różnic między chemią gospodarczą a profesjonalną jest wiele. Różny jest stopień koncentracji, użyta substancja czynna, wielkość opakowania. Wszystko to powoduje, że produkty chemii gospodarczej doskonale sprawdzają się w warunkach domowych, a chemii profesjonalnej w większych obiektach. Do profesjonalnego sprzątania opłacalne jest użycie profesjonalnych środków czyszczących, co w ogóle nie ma sensu w warunkach domowych.