Sprzątanie urzędów profesjonalnymi środkami czystości

Urzędy i instytucje

(zdj. fotolia)

Utrzymanie czystości i higienicznych warunków w dużych instytucjach państwowych jest nie lada wyzwaniem. Są to miejsca, gdzie po pierwsze – zatrudnionych jest bardzo duża liczba pracowników, a po drugie – codziennie przewija się tam niezliczona ilość interesantów. Aby zadbać o czystość tak dużych obiektów konieczny jest profesjonalizm. Tylko profesjonalnie dobrany plan sprzątania i użycie profesjonalnych środków czystości pozwolą skutecznie poradzić sobie z tym wyzwaniem.

Dlaczego warto postawić na profesjonalne środki utrzymania czystości?

Należy zdać sobie sprawę z tego jak ważne są odpowiednio dobrane środki czystości i jaką korzyść niesie ze sobą użycie profesjonalnych preparatów. Profesjonalne środki czystości różnią się od chemii gospodarczej, którą można kupić w marketach. Są one dużo bardziej skoncentrowane, dzięki czemu sporządzając roztwór roboczy – użyjemy znacznie mniej preparatu, niż w przypadku chemii gospodarczej, co jest bardzo ekonomicznie. Dzięki wysokiej skuteczności są znacznie szybsze w działaniu i pozwolą nam skrócić czas sprzątania. Z ekonomicznego punktu widzenia dużą zaletą profesjonalnych środków jest również to, że są sprzedawane w dużych opakowaniach.

Plan czystości to podstawa

Każda większa instytucja posiada swój plan czystości. W planie czystości należy uwzględnić szereg obszarów: mycie podłóg, sprzątanie biur, łazienek oraz mycie okien i innych powierzchni szklanych, jak również częstotliwość ich sprzątania. Plan sprzątania podzielony jest na sprzątanie bieżące oraz gruntowne. Dlatego też profesjonalne środki czystości są dostosowane do rodzaju sprzątania.

Codzienne mycie podłóg

Do codziennego mycia podłóg można zastosować produkt Clinex Floral do mycia ręcznego lub Clinex M6 Medium do mycia maszynowego w przypadku, kiedy mamy odczynienia z powierzchniami, gdzie możliwe jest zastosowanie maszyny myjącej. To produkty polecane do każdego rodzaju podłóg. W składzie zawierają polimery, które wypełniają mikrorysy na czyszczonej powierzchni i zabezpieczają przed wnikaniem brudu do ich wnętrza. Podłoga staje się wtedy gładsza, ma delikatny połysk, pogłębiony kolor a proces kolejnego mycia jest łatwiejszy. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu z nanocząsteczkami krzemu, które modyfikują czyszczoną powierzchnię, chroniąc ją przed ponownym osadzaniem brudu i nadają czyszczonej powierzchni delikatny połysk. Preparatem zawierającym nanocząsteczki krzemu jest Clinex Nano Protect Floral, dodać należy, że jest to produkt nie posiadający w swoim składzie alergenów.

Gruntowne mycie podłóg

Gruntowne mycie podłóg przeprowadza się raz lub dwa razy w miesiącu, w zależności od intensywności użytkowania posadzki. Doczyszczanie stosujemy w celu usunięcia detergentów, które mogły się odłożyć na czyszczonej powierzchni oraz zabrudzeń, których nie jesteśmy w stanie usunąć podczas mycia bieżącego. Do mycia gruntownego marka Clinex poleca produkt Clinex Floral Forte. Jest to preparat do mycia ręcznego, stworzony na bazie alkoholu – dzięki czemu szybko odparowuje z powierzchni. Podobnie jak w myciu codziennym, na powierzchniach, gdzie możliwe jest użycie maszyny myjącej odpowiedni będzie Clinex M9 Strong.

Produkty do mycia podłóg z polimerami

W przypadku podłóg wykonanych z lastrico, betonu, winylowych lub pokrytych wykładziną PCV dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie powierzchni warstwą polimerową. Polimeryzacja to proces, w wyniku którego możemy zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem, możemy ją nabłyszczyć oraz ułatwić sobie codzienne dbanie o posadzkę. Najbardziej popularne są polimery akrylowe. Jednym z produktów na bazie tych właśnie polimerów jest Clinex Dispersion SOFT. Jest to preparat o właściwościach nabłyszczających, tworzy trwałą powłokę odporną na uszkodzenia. Doskonale sprawdza się w miejscu natężonego ruchu. Posiada właściwości antypoślizgowe. Zawiera ok. 20% substancji stałych. Marka Clinex oferuje również produkt Clinex Dispersion HARD na bazie polimerów akrylowych i poliuretanowych. Dzięki zawartości polimerów poliuretanowych tworzy powłokę odporną na działanie alkoholu. Produkt zawiera ok. 25% substancji stałych. Podłogi zabezpieczone warstwą polimerową wymagają specjalnych środków myjących np. Clinex Dispersion CARE

Preparaty do czyszczenia mebli

W biurach możemy znaleźć powierzchnie różnego rodzaju: drewno, szkło, plastik, monitory LCD.  Aby zadbać o ich ładny wygląd, należy odpowiednio dobrać środki czyszczące, które będą skuteczne i bezpieczne. Powierzchnie drewniane i drewnopodobne są bardzo wymagające i nieodporne na działanie wody. Produkty Clinex Delos Shine i Clinex Delos Mat pomogą nam zadbać o ich czystość i ładny wygląd. To produkty stworzone na bazie wodnej z dodatkiem substancji pielęgnujących. Posiadają właściwości antystatyczne. Produkty te wyróżnia brak olejów silikonowych w swoim składzie w porównaniu do większości preparatów do mebli dostępnych na rynku. Oleje silikonowe po dłuższym stosowaniu nawarstwiają się i powodują impregnację brudu. Taki nawarstwiony olej silikonowy z brudem bardzo trudno usunąć. Dodatkowo Clinex Delos Shine zawiera w składzie zemulgowany olej z awokado oraz polimery, które nadają czyszczonej powierzchni wysoki połysk, zabezpieczają przed osadzaniem brudu, pogłębiają naturalny kolor oraz chronią strukturę mebla.

Powierzchnie z tworzyw sztucznych

Kolejnym rodzajem powierzchni w pomieszczeniach biurowych są tworzywa sztuczne potocznie nazywane plastikiem. Wykonane są z niego wszystkie urządzenia biurowe. Jest to materiał, który szybko starzeje się, żółknie i odbarwia pod wpływem promieni UV. Aby opóźnić ten proces, należy wybrać skuteczny oraz bezpieczny produkt dedykowany do danego zastosowania, w przeciwnym wypadku możemy uszkodzić powierzchnię lub nie uzyskać zamierzonego efektu czyszczącego. Chcąc uzyskać zadawalający efekt, proponujemy zastosować produkt Clinex FastPlast. Jest to skuteczny preparat czyszczący spełniający wszystkie wymogi preparatu do czyszczenia powierzchni z tworzyw sztucznych.

Powinniśmy jeszcze wspomnieć o sprzętach RTV. Coraz częściej zdarza się, że sprzęty elektroniczne posiadają elementy z tworzyw sztucznych np. ekrany monitorów. Do takiego zastosowania powinniśmy używać produktów dedykowanych do ekranów LCD (Clinex LCD). Jest to materiał niezwykle delikatny o bardzo dużej przeźroczystości, co wiąże się z niską odpornością na środki chemiczne. Nie możemy stosować preparatów alkoholowych lub z dużą zawartością rozpuszczalników, produkty powinny być na bazie bezpiecznych surowców z dodatkami antystatycznymi.

Powierzchnie szklane i ze stali nierdzewnej

Niezwykle wymagające są powierzchnie szklane, lustra oraz ze stali nierdzewnej. Należy poświęcić im bardzo dużo czasu, a mimo to nie zawsze wyglądają tak jak tego oczekujemy. Często widoczne są na nich smugi i tłuste plamy. Aby ułatwić sobie to trudne zadanie, warto wybrać detergent przeznaczony specjalnie do mycia szyb. Clinex Glass Foam to produkt w postaci pianki, usuwa najtrwalszy, zaschnięty brud i tłuszcz. Wzbogacony o środki antystatyczne, które opóźniają osadzanie się kurzu.

                Czym większa instytucja, większe natężenie ruchu tym trudniej zadbać o czystość i porządek. Wiąże się to z różnorodnością materiałów tam występujących. Pomocne będzie zastosowanie profesjonalnych środków czystości dedykowanych do konkretnego zadania. Takie produkty są skuteczne a zarazem bezpieczne dla czyszczonej powierzchni.