Clinex EDU – Czyszczenie łazienki i toalety (Kompendium wiedzy)

Clinex EDU – Czyszczenie łazienki i toalety (Kompendium wiedzy)

Zabrudzenia w łazience i toalecie mogą być bardzo różne, od osadów kamienia i rdzy po plamy pochodzące z mydła i wody. Czyszczenie tych obszarów może być czasochłonne i trudne, a niektóre produkty czyszczące mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dzięki naszym poradom i wskazówkom, poradzisz sobie z czyszczeniem łazienki i toalety w sposób skuteczny i bezpieczny dla zdrowia i środowiska.

W tym artykule przedstawimy różne sposoby i produkty czyszczące, które pomogą Ci w łatwy i skuteczny sposób pozbyć się zabrudzeń w łazience i toalecie. Podpowiemy również, jak uniknąć popularnych błędów podczas czyszczenia i jak dbać o łazienkę, aby utrzymać ją w czystości na dłużej.

 

Osady z mydła – jak sobie z nimi radzić?

Czyszczenie łazienki i toalety

Pojawiający się w łazience osad z mydła na kranach i umywalkach może stanowić poważny problem. Nie tylko wpływa negatywnie na estetykę pomieszczenia, ale jest również niebezpieczny dla zdrowia. Zanieczyszczenia te sprzyjają rozwojowi bakterii i zarazków. Może to prowadzić do chorób skóry, gdy dostają się na nasze dłonie i organizm. Dlatego należy regularnie i skutecznie usuwać takie zabrudzenia, aby uniknąć niebezpieczeństwa dla zdrowia.

W artykule znajdziesz:

 • Jak sobie poradzić z  osadem z mydła?
 • Skuteczne preparaty usuwające osady mydlane.
 • Krany i umywalki bez śladów kropel

Kliknij, aby przejść do artykułu.

 

Jak usunąć kamień i osady w łazience? Czyli skuteczne metody na czyszczenie łazienki i toalety.

Trudnością podczas dbania o czystość w łazience i toalecie są rdza, kamień wodny oraz osad mydlany. Kamień wodny osadza się na ściankach prysznica i w toalecie, zaś osad z mydła gromadzi się w fugach oraz na armaturze łazienkowej. Systematyczne sprzątanie zwykle wystarcza, aby zachować czystość i świeżość w łazience w warunkach domowych. W przypadku toalet używanych przez wiele osób, konieczne może okazać się zastosowanie skuteczniejszych środków czyszczących o silnym działaniu.

Jak usunąć kamień i osady w łazience – Z artykułu dowiesz się:

 • W których miejscach w łazience najszybciej rozwijają się bakterię i pleśń?
 • Na co zwracać uwagę przy wyborze profesjonalnego środka do czyszczenia łazienki?
 • Dlaczego najlepszym wyborem jest profesjonalny środek?
 • Jakich akcesoriów potrzebujesz do sprzątania łazienki?

Kliknij, aby przejść do artykułu.

 

Innowacja w czyszczeniu powierzchni sanitariatów

Ze względu na intensywny ruch, sanitariaty publiczne wymagają częstego czyszczenia, aby uniknąć rozprzestrzeniania się brudu, bakterii i grzybów. Środki czyszczące stosowane do tego celu powinny być wyjątkowo skuteczne i ułatwiać czyszczenie w codziennych pracach sprzątających.  Składa się z polimerów, które tworzą ochronną warstwę na powierzchni, zapobiegając osadzaniu się osadów wapiennych i mydlanych oraz brudu.

Dzięki swoim aktywnym składnikom, Clinex W3 Active Shield usuwa tłuste zabrudzenia, kamienne nacieki oraz rdzawe osady, jednocześnie nadając powierzchni połysk i pozostawiając w pomieszczeniu świeży zapach.

Środek ten jest przeznaczony do czyszczenia

 • brodzików i kabin prysznicowych,
 • wanien,
 • armatury łazienkowej,
 • pisuarów i muszli, umywalek,
 • płytek ceramicznych i glazury,
 • a także elementów wykonanych ze stali nierdzewnej.

Ochronna warstwa zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale również zmniejsza ryzyko namnażania i rozprzestrzeniania się bakterii, co jest niezwykle istotne dla użytkowników publicznych toalet i łazienek.

Odczyn pH  środków czyszczących

Preparaty do mycia podłóg możemy podzielić na trzy rodzaje ze względu na ich odczyn pH: kwaśne, obojętne i zasadowe. Środki o kwaśnym pH są skuteczne w usuwaniu zabrudzeń nieorganicznych, takich jak osady z twardej wody czy rdza. Natomiast środki o odczynie obojętnym są bezpieczne dla powierzchni wrażliwych, takich jak stal nierdzewna czy posadzki zabezpieczone polimerami lub woskami. Natomiast produkty o odczynie zasadowym skutecznie radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń pochodzenia organicznego, takich jak tłuszcze czy białko. Zaleca się stosowanie środków o kwaśnym pH w pomieszczeniach sanitarnych, ponieważ są one bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Infografika: Odporność powierzchni na wysokość pH

Artykuł https://www.clinex.com.pl/blog/porady/kwasne-ph-srodki-do-mycia-pomieszczen-sanitarnych/

Z artykułu dowiesz się:

 • Co to jest współczynnik pH i jakie odczyny możemy wyróżnić
 • Czym charakteryzują się środki czystości o pH kwaśnym, obojętnym i zasadowym
 • Do czego używamy kwasowych środków czystości

4 obszary dezynfekcji w toaletach

Dezynfekcja w łazience i toaletach

Toaleta to pomieszczenie, które wymaga szczególnej uwagi w kwestii utrzymania czystości. Nie jest wystarczające jedynie mycie powierzchni toaletowych, ponieważ stanowią one doskonałe siedlisko dla bakterii, drobnoustrojów i wirusów, które mogą przyczynić się do rozwoju chorób i infekcji. Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń, konieczne jest dezynfekowanie wybranych obszarów w toalecie.

Toaletę użytkuje wiele osób i każdy z nich, wykonując podstawowe czynności fizjologiczne i higieniczne, dotyka powierzchni deski sedesowej, kranu czy myjki, co może prowadzić do przeniesienia na nie różnych patogenów, narażając innych użytkowników toalety. Aby minimalizować ryzyko zakażeń, należy przestrzegać zasad higieny oraz regularnie dezynfekować powierzchnie toaletowe. Jakie obszary w toalecie powinny być dezynfekowane w pierwszej kolejności?

Kliknij, aby przejść do artykułu.

Infografika: Produkty do czyszczenia łazienki i toalety