Jak utrzymać w czystości i konserwować profesjonalne urządzenia chłodnicze?

Urządzenia chłodnicze

Czyszczenie urządzeń chłodniczych jest bardzo wymagającym wyzwaniem, któremu musi podołać profesjonalna firma sprzątająca. Urządzenia chłodnicze nie są jak każde inne. Ich rolą jest utrzymywanie niskiej temperatury, która najczęściej jest wykorzystywana w chłodnictwie artykułów spożywczych. Ale nie tylko. Urządzenia chłodnicze można znaleźć w systemach klimatyzacji pomieszczeń biurowych, magazynów, czy prywatnych mieszkań. Tak czy inaczej, to przed firmą sprzątającą stoi zadanie utrzymania czystości i właściwego konserwowania urządzeń chłodniczych. Jest to możliwe jedynie z zastosowaniem przeznaczonych do tego celu, profesjonalnych produktów czystości.

Czyszczenie urządzeń chłodniczych w profesjonalnym wykonaniu

Urządzenia chłodnicze są dziś obecne niemal w każdym domu, a już z całą pewnością w przemyśle spożywczym. Utrzymanie ich w czystości jednakże nieco różni się między sobą, właśnie z racji ich docelowego przeznaczenia. Domowe, czy biurowe urządzenia chłodnicze, które stanowią główną część systemu klimatyzacji, czyści się i konserwuje w łatwy sposób. Do tego celu w większości przypadków wystarcza oczyszczenie ich z kurzu oraz zdezynfekowanie za pomocą preparatu Clinex Nano Protect Silver Nice. Usunie on grzyby i bakterie, które namnażają się w pracującej klimatyzacji.

Czyszczenie i konserwacja opiera się o takie czynności, jak:

  • Sprawdzenie ilości i jakości czynnika chłodniczego.
  • Sprawdzenie szczelności i sprawności instalacji elektrycznej.
  • Profesjonalne wyczyszczenie i dezynfekcja.

W zasadzie do głównych i najważniejszych czynności firmy sprzątającej należy ten ostatni zabieg. Oczyszczenie urządzenia z kurzu, usunięcie ewentualnych ciał obcych i zdezynfekowanie powierzchni to kluczowe elementy.

Co skrywają w sobie urządzenia chłodnicze?

Urządzenia klimatyzacji działają na zasadzie schładzania powietrza wewnątrz pomieszczenia. W  niezwykle prostym języku urządzenia chłodnicze klimatyzacji działają poprzez schładzanie powietrza wewnątrz pomieszczenia i za pomocą wentylatora dystrybuowanie go na pomieszczenie. W cyklu tego procesu powstają różnice temperatur, które stają się doskonałym środowiskiem do rozwoju grzybów, przyciągają bakterie oraz wirusy.

Nie lepiej mają urządzenia chłodnicze w lodówkach przemysłowych i chłodniach stacjonarnych oraz samochodowych. Tam właśnie przed i po każdym użyciu urządzenie chłodnicze oraz ich wnętrze musi być dokładnie przygotowane. Doskonale do tego celu nadaje się preparat Clinex Barren. Jest to produkt, który myje powierzchnie zmywalne wnętrz chłodni, lodówek itp. Poza tym posiada własności bakteriobójcze, grzybobójcze, a także niszczy wszelkie inne mikroby. Te mikroorganizmy mogłyby zaszkodzić składowanej żywności. W zależności od potrzeb preparat możemy  dowolnie rozcieńczany.

Oczyszczanie wnętrz chłodni – czym czyścić urządzenia chłodnicze?

Duże powierzchnie, a szczególnie te, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, muszą być dokładnie umyte i zdezynfekowane. Powierzchnie, które już wcześniej były do takich celów wykorzystywane z pewnością noszą tego ślad. Ślady te to nie tylko zwykły brud, ale tłuszcze, czy inne substancje, które wydostały się z tych produktów. Należy wiedzieć, że pozostałości tych substancji, a w głównej mierze tłuszczów to doskonała pożywka dla bakterii i grzybów. Dlatego w utrzymaniu czystości wnętrz chłodni, preparaty muszą być bezwzględne dla tłuszczu.

Profesjonaliści w celu ich usunięcia używają preparatów Clinex 4Dirt Foam oraz Clinex Barren. Emulguje on tłuszcze obecne na powierzchni, więzi je i rozpuszcza. Radzi sobie z tłustymi plamami, przypalonym tłuszczem oraz innymi zanieczyszczeniami organicznymi. Jest przy tym całkowicie neutralny i bezpieczny w kontakcie z żywnością. Kiedy powierzchnie wnętrza chłodni zostaną właściwie oczyszczone można użyć środka, który je zdezynfekuje. Sprawdzi się tu wspomniany wcześniej i polecany profesjonalistom Clinex Barren, który dokładnie umyje odtłuszczone powierzchnie i zdezynfekuje je.

System chłodniczy, który znajduje się w chłodniach samochodowych, czy gastronomicznych, wymaga też oczyszczenia i dezynfekcji. Preparat Clinex Nano Protect Silver Nice jest w tym przypadku optymalnym wyjściem. Jako że urządzenie chłodnicze doświadcza zmiennych temperatur, kumulują się na nim bakterie i grzyby, produkt ten skutecznie je usuwa.

Jak ważna jest konserwacja urządzeń chłodniczych?

Wszystkie urządzenia chłodnicze wymagają od ich użytkowników pieczołowitej konserwacji. Zapewnia ona bezproblemowe działanie w każdej sytuacji, ponieważ urządzenia do pracy z produktami spożywczymi mają jeszcze większe wymagania. Dlatego też preparatom do ich czyszczenia, dezynfekcji i konserwacji stawia się poprzeczkę bardzo wysoko. Dobra firma sprzątająca musi więc używać w swojej pracy środków, które całkowicie zabezpieczą czyszczące produkty. Profesjonaliści wiedzą czym czyścić urządzenia chłodnicze oraz jak zapewnić produktom spożywczym prawidłową świeżość i trwałość. Stosowanie preparatów marki Clinex oraz zachowanie procedur konserwacji i dezynfekcji gwarantują bezpieczne korzystanie z urządzeń chłodniczych. W równej mierze dotyczą także klimatyzacji prywatnych. Organizm człowieka źle reaguje na obecność w powietrzu bakterii i grzybów, ponieważ mogą mieć one na niego destrukcyjny wpływ. Tak więc właściwe oczyszczenie klimatyzacji przez firmę pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.