Mycie elewacji. Jak usunąć zielone naloty ze ściany?

Mycie elewacji. Jak usunąć zielone naloty ze ściany?

Zielone naloty na elewacji? To częsty problem. W takiej sytuacji potrzebne jest odpowiednie mycie elewacji profesjonalną chemią. Przedstawiamy kompleksowy przewodnik, w którym omówimy zarówno przyczyny powstawania zielonych nalotów i zalecane metody ich usuwania, w tym mycie elewacji pod ciśnieniem i stosowanie specjalistycznych środków czyszczących. Jak powstają zielone naloty i jak je usunąć? Podpowiadamy!

Czym są zielone naloty na elewacji?

Zielony nalot na ścianie

Zielone naloty są trudne do usunięcia, a aby skutecznie pozbyć się tych problemów, ważne jest zrozumienie przyczyn ich powstawania. Czym są zielone naloty? Zielone naloty, często spotykane na zewnętrznych powierzchniach budynków, chodnikach, dachach, czy nawet na meblach ogrodowych, są zazwyczaj wynikiem rozwoju mchów i porostów.

Jakie są powody powstawania zielonych nalotów? Czynnikom, które sprzyjają ich rozwojowi, jest kilka. To przede wszystkim duża wilgotność, słabe nasłonecznienie, zanieczyszczenie powietrza, rodzaj materiału czy brak regularnej konserwacji.

Jak usunąć zielone naloty?

Zielone naloty na ścianie

Skoro wiemy, czym są i jak powstają, można skupić się na najważniejszym — usuwanie zielonego nalotu z elewacji! Kluczowe w czyszczeniu elewacji jest stosowanie efektywnych środków chemicznych. Jaki środek do usuwania zielonego nalotu? Z takim zadaniem poradzi sobie Clinex ALG. Preparat niszczy struktury mchów i porostów i zapobiega ich ponownemu wzrostowi.
Warto jednak pamiętać, że mycie elewacji to dopiero początek procesu jej odnowy.

Jak wyczyścić elewację budynku?

Mech na kamiennej ścianie

Proces czyszczenia elewacji nie jest skomplikowany. Warto jednak odpowiednio się przygotować. Na co zwrócić uwagę podczas mycia elewacji? Przede wszystkim nie można stosować takiego środka na rozgrzaną powierzchnię. Do tego warto też sprawdzić działanie środka w mało widocznym miejscu przed użyciem.

Kiedy myć elewację? Czyszczenie najlepiej wykonywać wcześnie rano albo po południu, by zapobiec szybkiemu wysychaniu preparatu z powierzchni.

Jak myć elewację preparatem Clinex ALG?

Jak poradzić sobie z niechcianą zielenią?

Mycie elewacji nie jest trudne. Potrzebny będzie oczywiście płyn do usuwania zielonego nalotu. Jak to działa? Wystarczy wstrząsnąć Clinex ALG przed użyciem, sporządzić odpowiedni roztwór (w stężeniu minimum  8-10% (80-100 ml/1 L wody), a następnie nanieść na czyszczoną powierzchnię za pomocą spryskiwacza lub myjki. Co dalej? Trzeba odczekać minimum 15 minut (rekomendowane kilka godzin np. na całą noc). W przypadku gruntownego czyszczenia preparat na powierzchni trzeba pozostawić na 12-24 godziny. Po odczekaniu odpowiedniego czasu zostaje tylko dokładne spłukanie powierzchni wodą!

Czyszczenie innych powierzchni

Zielony nalot na dachu

Oczywiście zielone naloty to problem, który wiąże się nie tylko z elewacją. Dotyczy także innych powierzchni. Clinex ALG doskonale sprawdzi się też jako środek do usuwania zielonego nalotu z kostki brukowej, dachów, ogrodzeń, nagrobków i innych powierzchni. Warto więc z niego korzystać, by usuwanie mchów i porostów było skuteczne!

Co, jeśli zielone naloty nie chcą się usunąć?

Zielony nalot na ścianie

Co, jeśli zwykłe czyszczenie elewacji nie pomaga? Jeśli naloty są głęboko zakorzenione, może być konieczne zastosowanie bardziej intensywnych metod czyszczenia, takich jak mycie ciśnieniowe lub szorowanie mechaniczne. Warto pamiętać, żeby robić to zawsze z zachowaniem ostrożności, by nie uszkodzić materiału.

Po usunięciu nalotów ważne jest, aby zastosować odpowiednie środki ochronne. Takich, które zabezpieczą powierzchnię przed ponownym pojawieniem się problemu.

Dlaczego usuwanie zielonego nalotu jest ważne?

Zielony nalot na ceglastej ścianie

Właściwe stosowanie Clinex ALG może pomóc w długoterminowej ochronie budynku przed szkodliwymi skutkami zielonych nalotów. O jakich skutkach mowa? Przede wszystkim chodzi o gorszy wygląd budynku, ale także potencjalne uszkodzenia materiałów budowlanych. W końcu rozwój mchów i porostów może uszkadzać cegłę, beton, czy powłoki malarskie.

Warto więc zadbać o powierzchnie. Jeśli wykorzysta się odpowiednie procedury usuwania, może to też zmniejszyć ilość czasu i środków potrzebnych do usunięcia tych nalotów. Regularne kontrole stanu powierzchni i usuwanie pierwszych oznak zielonych nalotów mogą zapobiec ich rozprzestrzenianiu i oszczędzić czas i zasoby w dłuższej perspektywie.

 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się pomocny w usuwaniu zielonych nalotów. Czyszczenie elewacji może być trudne. Z tego względu warto zadbać o otoczenie i korzystać z profesjonalnych środków do mycia elewacji — takich jak Clinex ALG. To nie tylko przyspieszy proces mycia, ale też pomoże oszczędzić pieniądze.

 

Podobne artykuły: